This page was generated from this file:
Bob.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | “Bob” |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 2, 2011 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Crystallinus | Height | 6” | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 1 lb | Eyes | None |
| Age | 2,047 | Size | -4 | Skin | Crystal |
| Birthday | July 2 | TL | 4 | Hand | Right |
| 300 points | |
|---|---|
| Attributes | 76 |
| Advantages | 4 |
| Disadvantages | -52 |
| Quirks | -2 |
| Skills | 22 |
| Spells | 0 |
| Race | 252 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 0 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 6.75 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+2, 3d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 65 lb | 6 | 12 |
| Light (1) | 130 lb | 4 | 11 |
| Medium (2) | 195 lb | 3 | 10 |
| Heavy (3) | 390 lb | 2 | 9 |
| X-Heavy (4) | 650 lb | 1 | 8 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 65 lb |
| One-Handed Lift | 130 lb |
| Two-Handed Lift | 520 lb |
| Shove and Knock Over | 780 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,560 lb |
| Carry on Back | 975 lb |
| Shift Slightly | 3,250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 9 |
| 5 | Face | -5 | 7 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 7 |
| 8 | R. Arm | -2 | 7 |
| 9-10 | Torso | 0 | 7 |
| 11 | Groin | -3 | 7 |
| 12 | L. Arm | -2 | 7 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 7 |
| 15 | Hand | -4 | 7 |
| 16 | Foot | -4 | 7 |
| 17-18 | Neck | -5 | 7 |
| - | Vitals | -3 | 7 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 18 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -18 |
| Check #2 | -36 |
| Check #3 | -54 |
| Check #4 | -72 |
| Dead | -90 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Crystallinus | 252 | |
| Advantages | 541 | |
| 360° Vision | 25 | B34 |
| Damage Resistance 7 Can't wear armor, -40%. | 21 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Extra Hit Points 18 | 36 | B16 |
| Injury Tolerance (Homogenous) | 40 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Head) | 7 | B61 |
| Injury Tolerance (No Neck) | 5 | B61 |
| Magical Powers Magical, -10%; FP Only From ER, -5%. | 199 | |
| Flight Low Ceiling (5'), -25%; Costs FP 2, -10%. | 20 | B56 |
| Healing Capped (8 FP), -10%; Ranged, +40%; Heals ER Only, +0%. 1:1 transfer of ER; takes the form of a beam of light | 35 | B59 |
| Illusion Visual Only, -30%; Costs FP 4, -20%; Link (Telekinesis), +20%. | 14 | P94 |
| Innate Attack (Burn) 8 Costs FP 16, -80%; Variable, +5%. This is a tight-beam buring attack | 8 | B61 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100; Costs FP (per second) 7, -70%. | 20 | B80 |
| Telecommunication Infrared Communication, +10; Video, +40%; Costs FP 1, -5%. | 12 | B91 |
| Telekinesis 18 Costs FP 1, -5%; Link (Illusion), +20%. Since this is the only means of manipulating objects, this determines encumbrance and damage for striking in the table on the character sheet | 90 | B92 |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Sealed | 15 | B82 |
| Solar Energy | 78 | |
| Energy Reserve (Magical) 20 Special Recharge, -70%. | 18 | P119 |
| Regeneration Fast (You recover 1 HP per minute), +50; ER Only, +0%; Only in Direct Sunlight, -30%; Magical, -10%; Builds on Regular Regeneration, -25. | 15 | B80 |
| Regeneration Regular (You recover 1 HP per hour), +25; ER Only, +0%; Only in Torchlight or Greater, -10%; Magical, -10%. | 20 | B80 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100; ER Only, +0%; Only in Direct Sunlight, -30%; Only in Full Daylight, -10%; Magical, -10%; Builds on Fast Regeneration, -50. | 25 | B80 |
| Telescopic Vision 2 | 10 | B92 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Disadvantages | -290 | |
| Cannot Speak (Mute) | -25 | B125 |
| Decreased Strength 10 | -100 | B14 |
| Fragile (Brittle) | -15 | B136 |
| No Manipulators | -50 | B145 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Numb | -20 | B146 |
| Scotophobia (Darkness) CR: 6 (Rarely). | -30 | B149 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction; People often try to kill you for the crystals your body is made of | -15 | B155 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size 4 | 0 | B19 |
| Neither Has Nor Can Spend FP | 0 | |
| No Legs (Aerial) | 0 | B145 |
| Perks | 1 | |
| Eye for Distance | 1 | PU2:13 |
| Disadvantages | -52 | |
| Bloodlust CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B125 |
| Callous | -5 | B125 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Impulsiveness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B139 |
| Intolerance (Wizards) Scope: Occassional, -2. | -2 | B140 |
| Loner CR: 12 (Quite Often), -2 Reaction Penalty. | -5 | B142 |
| Odious Personal Habit -2 Reaction, -10. Makes offensive gestures quite often | -10 | B22 |
| Languages | 4 | |
| Language: Common Spoken (Accented), +2; Written (Accented), +2. | 4 | B24 |
| Language: Crystallinus Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Quirks | -2 | |
| Broad-Minded | -1 | B163 |
| Likes Gems | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Broadsword | 15 | DX+2 | 8 | B208 |
| Hook (Broadsword) | 15 | +0 | 6 | MA74 |
| Innate Attack (Beam) | 15 | DX+2 | 4 | B201 |
| Shield (Shield) | 15 | DX+2 | 4 | B220 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Punch | 13 | 12 | 1d+1 cr | C | ||
| Tempered Glass Hook Sword DR +4 to wielding hand; DR applies 1-3 on 1d | Hilt Punch | 13 | 12 | No | 1d+1 cut | C | |
| Tempered Glass Hook Sword DR +4 to wielding hand; DR applies 1-3 on 1d | Hook | 15 | 13 | No | 1d+1 cut | 1 | |
| Tempered Glass Hook Sword DR +4 to wielding hand; DR applies 1-3 on 1d | Swung | 15 | 13 | No | 3d+1 cr | 1 | |
| Tempered Glass Hook Sword DR +4 to wielding hand; DR applies 1-3 on 1d | Thrust | 15 | 13 | No | 1d+3 cr | 1 | |
| Tempered Glass Large Shield with Spike of Sunbeams | 15 | No | 13 | 1d+3 cr | 1 | 0 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Healing 1:1 transfer of ER; takes the form of a beam of light | Recharge Beam | 15 | 3 | Special | 100/10 | 1 | 1 | |||
| Innate Attack (Burn) This is a tight-beam buring attack | 15 | 3 | 8d burn | 100/10 | 1 | 1 |
| Equipment (33 lb, $9,500) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tempered Glass Hook Sword DR +4 to wielding hand; DR applies 1-3 on 1d | E | 1 | 6,000 | 3 lb | 6,000 | 3 lb | MA226, MA227 |
| Tempered Glass Large Shield with Spike of Sunbeams | E | 1 | 3,500 | 30 lb | 3,500 | 30 lb | B287 |
Bob's shield has been enchanted to bathe it in constant, sunlight, as though it were noon. This gives it a powerful advantage at nearly all times. This only includes the hex it's shield is in, which is normally the same hex it's floating in.
Shield Enchantments:
Enchant (Sunbeam 1; Always On, -10%; Not Ranged, -40%; Area of Sunlight Centered on Item Only, -20%) [$200]