This page was generated from this file:
Ulrich Gunderson.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Ulrich Gunderson |
| Title | Captain |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 22, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 83 in | Hair | Black, Straight, Short |
| Gender | Male | Weight | 263 lb | Eyes | Blue |
| Age | 45 | Size | +0 | Skin | Light Tan |
| Birthday | May 16 | TL | 4 | Hand | Right |
| 500 points | |
|---|---|
| Attributes | 280 |
| Advantages | 140 |
| Disadvantages | -32 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 112 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 18 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 16 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 15 |
| Basic Speed | 7.5 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 13 |
| Vision | 13 |
| Hearing | 13 |
| Taste and Smell | 13 |
| Touch | 13 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d, 4d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 97 lb | 7 | 16 |
| • Light (1) | 194 lb | 5 | 15 |
| Medium (2) | 291 lb | 4 | 14 |
| Heavy (3) | 582 lb | 2 | 13 |
| X-Heavy (4) | 970 lb | 1 | 12 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 97 lb |
| One-Handed Lift | 194 lb |
| Two-Handed Lift | 776 lb |
| Shove and Knock Over | 1,164 lb |
| Running Shove and Knock Over | 2,328 lb |
| Carry on Back | 1,455 lb |
| Shift Slightly | 4,850 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 9 |
| 5 | Face | -5 | 7 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 7 |
| 8 | R. Arm | -2 | 7 |
| 9-10 | Torso | 0 | 7 |
| 11 | Groin | -3 | 7 |
| 12 | L. Arm | -2 | 7 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 7 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 4 |
| 17-18 | Neck | -5 | 7 |
| - | Vitals | -3 | 7 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 16 |
| Tired | 5 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -16 |
| Current HP | |
| Basic HP | 18 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -18 |
| Check #2 | -36 |
| Check #3 | -54 |
| Check #4 | -72 |
| Dead | -90 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 140 | |
| Ambidexterity | 5 | B39 |
| Charisma 1 +1 to Influence rolls | 5 | B41 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Extra Attack 1 Multi-Strike, +20%; Single Skill (Broadsword), -20%. | 25 | B53 |
| Rank 5 Military: Captain of the Militia | 25 | B29 |
| Talent (Born War Leader) 4 | 20 | DF1:14 |
| Weapon Master All weapons | 45 | B99 |
| Disadvantages | -32 | |
| Code of Honor (Soldier's) | -10 | B127 |
| Duty (League of Adventurers Governing Council and League Militia Commander) FR: 15, -15; Nonhazardous, +5. | -10 | B133 |
| Honesty CR: 12 (Quite Often). | -10 | B138 |
| Intolerance (Golems) Scope: Occassional, -2. | -2 | B140 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Blind Fighting | 12 | Per-1 | 4 | B180 |
| Bow | 16 | DX+2 | 8 | B182 |
| Broadsword | 20 | DX+6 | 24 | B208 |
| Power Blow | 15 | Will+2 | 12 | B215 |
| Shield (Shield) | 20 | DX+6 | 20 | B220 |
| Military | ||||
| Intelligence Analysis/TL4 | 15 | IQ+2 | 1 | B201 |
| Interrogation | 13 | IQ+0 | 2 | B202 |
| Leadership | 19 | IQ+6 | 4 | B204 |
| Savoir-Faire (Military) | 17 | IQ+4 | 1 | B218 |
| Soldier/TL4 | 14 | IQ+1 | 4 | B221 |
| Strategy (Land) | 20 | IQ+7 | 16 | B222 |
| Strategy (Naval) | 16 | IQ+3 | 1 | B222 |
| Tactics | 18 | IQ+5 | 8 | B224 |
| Social | ||||
| Administration | 12 | IQ-1 | 1 | B174 |
| Diplomacy | 12 | IQ-1 | 2 | B187 |
| Intimidation | 13 | Will+0 | 2 | B202 |
| Public Speaking | 14 | IQ+1 | 2 | B216 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanced Very Fine Thrusting Broadsword of Sharpness | Swung | 22 | 18 | No | 4d+12 cut (10) | 1 | 10 |
| Balanced Very Fine Thrusting Broadsword of Sharpness | Thrust | 22 | 18 | No | 2d+9 imp (10) | 1 | 10 |
| Large Shield with Spike | 20 | No | 17 | 2d+5 cr | 1 | 0 | |
| Natural | Kick | 12 | No | 2d cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 12 | No | 2d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 14 | 2d-1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Composite Bow | 16 | 3 | 2d+7 imp | 360/450 | 1 | 1(2) | -7 | 10† |
| Equipment (147 lb, $68,760) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 10,140 | 109.5 lb | |
| Great Helm | E | 1 | 340 | 10 lb | 340 | 10 lb | B284 |
| Heavy Gauntlets of Ogre Power | E | 1 | 4,250 | 2.5 lb | 4,250 | 2.5 lb | B284 |
| Heavy Plate Arms | E | 1 | 1,500 | 20 lb | 1,500 | 20 lb | B283 |
| Heavy Plate Legs | E | 1 | 1,600 | 25 lb | 1,600 | 25 lb | B283 |
| Heavy Steel Corselet | E | 1 | 2,300 | 45 lb | 2,300 | 45 lb | B283 |
| Sollerets of Speed Provides Enhanced Move (Ground) | E | 1 | 150 | 7 lb | 150 | 7 lb | B284 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 58,620 | 37.5 lb | |
| Balanced Very Fine Thrusting Broadsword of Sharpness | E | 1 | 57,500 | 3 lb | 57,500 | 3 lb | B271 |
| Composite Bow | E | 1 | 900 | 4 lb | 900 | 4 lb | B275 |
| Cornucopia Quiver Unlimited ordinary arrows. One at a time. (Conucopia) | E | 1 | 110 | 0.5 lb | 110 | 0.5 lb | DF1:30 |
| Large Shield with Spike | E | 1 | 110 | 30 lb | 110 | 30 lb | B287 |