This page was generated from this file:
Muco Ingotsmiter (Original).gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Muco Ingotsmiter |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 11, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Mountain Dwarf | Height | 55 in | Hair | Brown, Wavy, Long |
| Gender | Male | Weight | 75 lb | Eyes | Green |
| Age | 40 | Size | -1 | Skin | Light Tan |
| Birthday | December 17 | TL | 4 | Hand | Left |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 220 |
| Advantages | 57 |
| Disadvantages | -92 |
| Quirks | -2 |
| Skills | 44 |
| Spells | 0 |
| Race | 23 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 18 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 6.75 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d, 4d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 97 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 194 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 291 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 582 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 970 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 97 lb |
| One-Handed Lift | 194 lb |
| Two-Handed Lift | 776 lb |
| Shove and Knock Over | 1,164 lb |
| Running Shove and Knock Over | 2,328 lb |
| Carry on Back | 1,455 lb |
| Shift Slightly | 4,850 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 11 |
| 5 | Face | -5 | 9 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 9 |
| 8 | R. Arm | -2 | 9 |
| 9-10 | Torso | 0 | 9 |
| 11 | Groin | -3 | 9 |
| 12 | L. Arm | -2 | 9 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 9 |
| 15 | Hand | -4 | 4 |
| 16 | Foot | -4 | 3 |
| 17-18 | Neck | -5 | 9 |
| - | Vitals | -3 | 9 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 18 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -18 |
| Check #2 | -36 |
| Check #3 | -54 |
| Check #4 | -72 |
| Dead | -90 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 55 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Extra Attack 1 | 25 | B53 |
| Fit +1 to all HT rolls to stay conscious, avoid death, resist disease, resist poison; recover FP at twice the normal rate (but not FP spent for spells or psi powers) | 5 | B55 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Disadvantages | -92 | |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Berserk CR: 12 (Quite Often); Battle Rage, +50%. | -15 | B124 |
| Bully CR: 12 (Quite Often). | -10 | B125 |
| Callous | -5 | B125 |
| Chummy (Gregarious) React to others at +4; -2 to IQ-based skills when alone, or -1 in a group of 4 or less | -10 | B126 |
| Code of Honor (Pirate's) | -5 | B127 |
| Compulsive Carousing CR: 12 (Quite Often). | -5 | B128 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Dyslexia | -10 | B134 |
| Missing Digit (Finger) Index finger on right hand | -2 | B144 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Odious Personal Habit Belching; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Sense of Duty Friends & Companions | -5 | B153 |
| Dwarf, Mountain | 23 | |
| Advantages | 51 | |
| Extended Lifespan 1 | 2 | B53 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Magic Resistance 5 Gives penalty to activate magic items, -40%. | 6 | B67 |
| Resistant Poison, +15; +8 to all HT rolls to resist, x0.5. | 8 | B81 |
| Talent (Artificer) 1 | 10 | B90 |
| Talent (Fighting Giants) 1 Gives a bonus to any roll related to fighting giants | 5 | |
| Disadvantages | -25 | |
| Greed CR: 12 (Quite Often). | -15 | B137 |
| Miserliness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B144 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size Modifier 1 | 0 | |
| Females have beards | 0 | |
| Quirks | -3 | |
| Intolerance (Orcs and Goblins) | -1 | |
| Takes pride in beard | -1 | |
| Uncongenial | -1 | B164 |
| Languages | 2 | |
| Language: Common Spoken (Accented), +2. | 2 | B24 |
| Language: Dwarvish Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (None), +0; Dyslexia, +3. | 0 | B24 |
| Quirks | -2 | |
| Cannot Float | -1 | B165 |
| Dislikes Baths, Lakes, Rivers, Oceans, etc. | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Brawling | 18 | DX+4 | 12 | B182 |
| Head Butt (Brawling) | 18 | +0 | 2 | MA74 |
| Kicking (Brawling) | 18 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Whirlwind Attack (Brawling) | 18 | +0 | 5 | B232, MA87 |
| Wrestling | 15 | DX+1 | 4 | B228 |
| Misc | ||||
| Leadership | 13 | IQ+1 | 4 | B204 |
| Teamster (Equines) | 11 | IQ-1 | 1 | B225 |
| Smith | ||||
| Armoury/TL4 (Body Armor) | 13 | IQ+1 | 2 | B178 |
| Armoury/TL4 (Melee Weapons) | 14 | IQ+2 | 4 | B178 |
| Armoury/TL4 (Missile Weapons) | 12 | IQ+0 | 1 | B178 |
| Machinist/TL4 | 13 | IQ+1 | 2 | B206 |
| Mechanic/TL4 (Clockwork) | 12 | IQ+0 | 1 | B107 |
| Smith/TL4 (Iron) | 12 | IQ+0 | 1 | B221 |
| Traps/TL4 | 12 | IQ+0 | 2 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Head Butt | Head Butt | 18 | no | no | 2d+1 | C | |
| Natural | Kick | 16 | No | 2d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 16 | No | 2d+3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 18 | 13 | 2d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (84.85 lb, $314,143) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 314,143 | 84.85 lb | |
| Ring of Fire Resistance | E | 1 | 64,503 | 0.1 lb | 64,503 | 0.1 lb | |
| Small Spiked Dwarven Great Helm | E | 1 | 2,040 | 8 lb | 2,040 | 8 lb | B284 |
| Small Spiked Dwarven Heavy Plate Arms | E | 1 | 9,000 | 16 lb | 9,000 | 16 lb | B283 |
| Small Spiked Dwarven Heavy Plate Legs | E | 1 | 9,600 | 20 lb | 9,600 | 20 lb | B283 |
| Small Spiked Dwarven Heavy Steel Corselet | E | 1 | 13,800 | 36 lb | 13,800 | 36 lb | B283 |
| Small Spiked Heavy Gauntlets of Ogre Striking Has the abilities of a Staff of Striking for punching and 6 charges | E | 1 | 214,750 | 1.25 lb | 214,750 | 1.25 lb | B284 |
| Small Spiked Sollerets | E | 1 | 450 | 3.5 lb | 450 | 3.5 lb | B284 |