This page was generated from this file:
Muco Ingotsmiter (Current).gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Muco Ingotsmiter |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 11, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Mountain Dwarf | Height | 55 in | Hair | Brown, Wavy, Long |
| Gender | Male | Weight | 75 lb | Eyes | Green |
| Age | 40 | Size | -1 | Skin | Light Tan |
| Birthday | December 17 | TL | 4 | Hand | Left |
| 12 points | |
|---|---|
| Attributes | -20 |
| Advantages | 40 |
| Disadvantages | -42 |
| Quirks | -2 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 36 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 18 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 0 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 0 |
| Fright Check | 0 |
| Basic Speed | 6.75 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 0 |
| Vision | 0 |
| Hearing | 0 |
| Taste and Smell | 0 |
| Touch | 0 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d, 4d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 97 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 194 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 291 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 582 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 970 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 97 lb |
| One-Handed Lift | 194 lb |
| Two-Handed Lift | 776 lb |
| Shove and Knock Over | 1,164 lb |
| Running Shove and Knock Over | 2,328 lb |
| Carry on Back | 1,455 lb |
| Shift Slightly | 4,850 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 11 |
| 5 | Face | -5 | 9 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 9 |
| 8 | R. Arm | -2 | 9 |
| 9-10 | Torso | 0 | 9 |
| 11 | Groin | -3 | 9 |
| 12 | L. Arm | -2 | 9 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 9 |
| 15 | Hand | -4 | 4 |
| 16 | Foot | -4 | 3 |
| 17-18 | Neck | -5 | 9 |
| - | Vitals | -3 | 9 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 18 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -18 |
| Check #2 | -36 |
| Check #3 | -54 |
| Check #4 | -72 |
| Dead | -90 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 40 | |
| Extra Attack 1 | 25 | B53 |
| Fit +1 to all HT rolls to stay conscious, avoid death, resist disease, resist poison; recover FP at twice the normal rate (but not FP spent for spells or psi powers) | 5 | B55 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Disadvantages | -42 | |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Berserk CR: 12 (Quite Often); Battle Rage, +50%. | -15 | B124 |
| Dyslexia | -10 | B134 |
| Missing Digit (Finger) Index finger on right hand | -2 | B144 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Dwarf, Mountain | 36 | |
| Advantages | 36 | |
| Extended Lifespan 1 | 2 | B53 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Magic Resistance 5 Gives penalty to activate magic items, -40%. | 6 | B67 |
| Resistant Poison, +15; +8 to all HT rolls to resist, x0.5. | 8 | B81 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size Modifier 1 | 0 | |
| Females have beards | 0 | |
| Quirks | -2 | |
| Cannot Float | -1 | B165 |
| Unnatural Features (Has an Astral Cord, as Though Astrally Projected) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 12 | No | 2d cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 12 | No | 2d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 10 | 2d-1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (84.85 lb, $314,143) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 314,143 | 84.85 lb | |
| Ring of Fire Resistance | E | 1 | 64,503 | 0.1 lb | 64,503 | 0.1 lb | |
| Small Spiked Dwarven Great Helm | E | 1 | 2,040 | 8 lb | 2,040 | 8 lb | B284 |
| Small Spiked Dwarven Heavy Plate Arms | E | 1 | 9,000 | 16 lb | 9,000 | 16 lb | B283 |
| Small Spiked Dwarven Heavy Plate Legs | E | 1 | 9,600 | 20 lb | 9,600 | 20 lb | B283 |
| Small Spiked Dwarven Heavy Steel Corselet | E | 1 | 13,800 | 36 lb | 13,800 | 36 lb | B283 |
| Small Spiked Heavy Gauntlets of Ogre Striking Has the abilities of a Staff of Striking for punching and 6 charges | E | 1 | 214,750 | 1.25 lb | 214,750 | 1.25 lb | B284 |
| Small Spiked Sollerets | E | 1 | 450 | 3.5 lb | 450 | 3.5 lb | B284 |
As it turns out, Muco's Berserk and Dyslexia Disadvantages are due to brain damage.