This page was generated from this file:
Madbear Leafbreaker (Original).gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Madbear Leafbreaker |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 11, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Wood Elf | Height | 78 in | Hair | Black, Wavy, Long |
| Gender | Male | Weight | 155 lb | Eyes | Brown |
| Age | 171 | Size | +0 | Skin | Tan |
| Birthday | October 5 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 130 |
| Advantages | 94 |
| Disadvantages | -50 |
| Quirks | -2 |
| Skills | 51 |
| Spells | 0 |
| Race | 27 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 16 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 51 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 102 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 153 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 306 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 510 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 51 lb |
| One-Handed Lift | 102 lb |
| Two-Handed Lift | 408 lb |
| Shove and Knock Over | 612 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,224 lb |
| Carry on Back | 765 lb |
| Shift Slightly | 2,550 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 5 |
| 3-4 | Skull | -7 | 10 |
| 5 | Face | -5 | 8 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 8 |
| 8 | R. Arm | -2 | 8 |
| 9-10 | Torso | 0 | 8 |
| 11 | Groin | -3 | 8 |
| 12 | L. Arm | -2 | 8 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 8 |
| 15 | Hand | -4 | 8 |
| 16 | Foot | -4 | 8 |
| 17-18 | Neck | -5 | 8 |
| - | Vitals | -3 | 8 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 16 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -16 |
| Check #2 | -32 |
| Check #3 | -48 |
| Check #4 | -64 |
| Dead | -80 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 92 | |
| Alternate Form (Grizzly Bear) 43 Active Change, +20% (base only); Magical, -10% (base only). | 60 | B83 |
| Alternate Form (Half-Grizzly Bear) Active Change, +20% (base only); Magical, -10% (base only). | 17 | B83 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Disadvantages | -50 | |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Gluttony CR: 12 (Quite Often). | -5 | B137 |
| Impulsiveness CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B139 |
| Loner CR: 12 (Quite Often), -2 Reaction Penalty. | -5 | B142 |
| Overconfidence CR: 12 (Quite Often). | -5 | B148 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Elf, Wood | 27 | |
| Advantages | 71 | |
| Animal Empathy | 5 | B40 |
| Extended Lifespan 3 | 6 | B53 |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Resistant Sleep and Charm, +10; Immunity, x1. | 10 | B81 |
| Talent (Animal Friend) 1 | 5 | B90 |
| Talent (Elven) 1 Broadsword, Bow, Meditation, Naturalist, Stealth, Zen Archery | 5 | F132 |
| Disadvantages | -43 | |
| Decreased Health 1 | -10 | B14 |
| Intolerance (Non-Elves) Scope: Anyone unlike you, -10. | -10 | B140 |
| Reputation for Arrogance 1 People Affected (Almost everyone except Elves), x0.67. | -3 | B26 |
| Sense of Duty Nature | -5 | B153 |
| Shyness (Severe) | -10 | B154 |
| Skinny -2 ST vs. knockback | -5 | B18 |
| Features | 0 | |
| Males cannot grow facial hair | 0 | |
| Quirks | -1 | |
| Pointed Ears | -1 | |
| Languages | 2 | |
| Language: Common Spoken (Accented), +2. | 2 | B24 |
| Language: Elvish Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Quirks | -2 | |
| Humble | -1 | B164 |
| Likes Bears | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Brawling | 20 | DX+6 | 20 | B182 |
| Ranger | ||||
| Camouflage | 12 | IQ+2 | 4 | B183 |
| Hiking | 11 | HT+0 | 2 | B200 |
| Naturalist/TL4 (Earthlike) | 11 | IQ+1 | 4 | B211 |
| Stealth | 16 | DX+2 | 4 | B222 |
| Survival (Woodlands) | 11 | Per+1 | 4 | B223 |
| Swimming | 11 | HT+0 | 1 | B224 |
| Tracking | 12 | Per+2 | 8 | B226 |
| Veterinary/TL4 | 11 | IQ+1 | 4 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 18 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 18 | No | 1d+3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 20 | 14 | 1d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (1.25 lb, $34,820) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 34,820 | 1.25 lb | |
| Bracers of Defense (DR 5) Enchantments: Adjustable Clothing 1 | E | 1 | 6,100 | 1 lb | 6,100 | 1 lb | |
| Ironskin Amulet Alchemical. | E | 1 | 28,720 | 0.25 lb | 28,720 | 0.25 lb | DF1:30 |