This page was generated from this file:
Legs.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | “Legs” |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 23, 2011 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Marl | Height | 43' 2” | Hair | None |
| Gender | Male | Weight | 1,410 lb | Eyes | Blue |
| Age | 4 | Size | +5 | Skin | Brown and Yellow |
| Birthday | December 27 | TL | 4 | Hand | Ambidextrous |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 90 |
| Advantages | 46 |
| Disadvantages | -75 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 28 |
| Spells | 0 |
| Race | 161 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 18 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 11 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 11 |
| Fright Check | 13 |
| Basic Speed | 6.5 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 11 |
| Vision | 11 |
| Hearing | 11 |
| Taste and Smell | 11 |
| Touch | 11 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+2, 3d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 65 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 130 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 195 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 390 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 650 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 65 lb |
| One-Handed Lift | 130 lb |
| Two-Handed Lift | 520 lb |
| Shove and Knock Over | 780 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,560 lb |
| Carry on Back | 975 lb |
| Shift Slightly | 3,250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 4 |
| 3-4 | Skull | -7 | 6 |
| 5 | Face | -5 | 4 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 4 |
| 8 | R. Arm | -2 | 4 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 4 |
| 12 | L. Arm | -2 | 4 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 4 |
| 15 | Hand | -4 | 4 |
| 16 | Foot | -4 | 4 |
| 17-18 | Neck | -5 | 4 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 30 |
| Reeling | 9 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -30 |
| Check #2 | -60 |
| Check #3 | -90 |
| Check #4 | -120 |
| Dead | -150 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 46 | |
| Ally (Six Kercpa Warriors) Point total (100% of your starting points), +5; Appears fairly often (9-), x1; Group of 6-10, x6. | 30 | B36 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Reduced Consumption 1 Cast-Iron Stomach, -50%. | 1 | B80 |
| Disadvantages | -75 | |
| Bloodlust CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B125 |
| Chummy React to others at +2; -1 to IQ-based skills when alone | -5 | B126 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Enemy (Six Kercpa Warriors) Medium Group, -20; Appears almost all the time (15-), x3; Rival, x0.5. | -30 | B135 |
| Klutz | -5 | B141 |
| Odious Personal Habit -2 Reaction, -10. Eats Slain Enemies | -10 | B22 |
| Odious Personal Habit -1 Reaction, -5. Insists on Being Paid in Chickens | -5 | B22 |
| Languages | 0 | |
| Language: Common Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Marl | 161 | |
| Advantages | 214 | |
| Ambidexterity | 5 | B39 |
| Amphibious | 10 | B40 |
| Constriction Attack | 15 | B43 |
| Damage Resistance 4 Can't wear armor, -40%. | 12 | B47 |
| Extra Arm 2 | 20 | B53 |
| Extra Attack 1 | 25 | B53 |
| Extra Hit Points 12 Size 5, -50%. | 12 | B16 |
| Flexibility | 5 | B56 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Increased Strength 8 Size 5, -50%. | 40 | B14 |
| Peripheral Vision | 15 | B74 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Talent (Gifted Artist) 1 | 5 | B90 |
| Disadvantages | -50 | |
| Berserk CR: 6 (Rarely); Only Triggered by the Sight of Birds, Only Focused on Birds, -60%. Must make a self-control roll to resist attacking any kind of bird-like they see | -8 | B124 |
| Cold-Blooded Under 50-degrees | -5 | B127 |
| Short Lifespan 2 | -20 | B154 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Weak Bite | -2 | B161 |
| Features | 0 | |
| Carnivorous | 0 | |
| Cobra-like skin flaps on neck | 0 | |
| Culturally Adaptable They have no culture or language of their own, but will involve themselves in the culture and learn the language of other races | 0 | |
| Increased Size 5 Weight: calculate as human of equal ST, divide by 6 and multiply by length in feet | 0 | B19 |
| Mature at two years of age | 0 | |
| No Legs (Slithers) | 0 | B145 |
| Options | 0 | |
| Additional Arms: Up to 6 If randomly determined, Marl have 1d+2 arms | 0 | |
| Higher Level of Extra Attack At most 1 per arm, but more commonly 1 per extra pair of arms | 0 | |
| Quirks | -3 | |
| Likes eating birds | -1 | B164 |
| Likes working as a mercenary | -1 | B164 |
| Prefers melee over ranged combat | -1 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Axe/Mace | 15 | DX+2 | 8 | B208 |
| Dual-Weapon Attack (Axe/Mace) | 15 | +0 | 5 | B230, MA83 |
| Two-Handed Sword | 15 | DX+2 | 8 | B209 |
| Misc | ||||
| Climbing | 15 | DX+2 | 1 | B183 |
| Fishing | 11 | Per+0 | 1 | B195 |
| Stealth | 12 | DX-1 | 1 | B222 |
| Survival (Swampland) | 11 | Per+0 | 2 | B223 |
| Tracking | 11 | Per+0 | 2 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dwarven Axe | Swung | 15 | 11 | No | 3d+2 cut | 1 | 11 |
| Natural | Kick | 11 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d+3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 1d+1 cr | C | ||
| Thrusting Greatsword | Swung | 15 | 11 | No | 3d+3 cut | 1,2 | 12† |
| Thrusting Greatsword | Thrust | 15 | 11 | No | 1d+5 imp | 2 | 12† |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (33.196 lb, $2,000) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belt | E | 1 | 5 | 0.1 lb | 505 | 8.1 lb | |
| Dwarven Axe | E | 2 | 250 | 4 lb | 500 | 8 lb | B271 |
| Delver's Webbing 20 lb small items. Ready/Fast-Draw. +1 to Fast-Draw. | E | 1 | 160 | 3 lb | 595 | 18.096 lb | DF1:25 |
| Bottle 1 qt liquid, DR 1, HP 4 | E | 1 | 3 | 1 lb | 7 | 3 lb | DF1:24 |
| Oil, Lantern, 1 Pint | E | 2 | 2 | 1 lb | 4 | 2 lb | B288 |
| Bull's Eye Lantern 6 hours on 1 pt of oil. 10 yd beam. Requires a hand. | E | 1 | 100 | 2 lb | 100 | 2 lb | DF1:26 |
| Caltrops, 1 hex Ready to deplay. Vision-2 to avoid, MoF hits. thr-3 imp (victim ST). Penetrating hits continue until removed (2 Ready) | E | 1 | 5 | 0.5 lb | 5 | 0.5 lb | DF1:25 |
| Fishhooks & Line | E | 1 | 50 | 0.01 lb | 50 | 0.01 lb | B288 |
| Personal Basics Basic EQ for individual Survival | E | 1 | 5 | 1 lb | 5 | 1 lb | DF1:23 |
| Purse, Small | E | 1 | 10 | 0.2 lb | 253 | 0.236 lb | B288 |
| Knight's Copper | E | 3 | 1 | 0.008 lb | 3 | 0.024 lb | |
| Knight's Silver | E | 2 | 20 | 0.004 lb | 40 | 0.008 lb | |
| Silver Eagle Rare Coin | E | 1 | 200 | 0.004 lb | 200 | 0.004 lb | |
| Whistle For signaling | E | 1 | 5 | 0.1 lb | 5 | 0.1 lb | DF1:24 |
| Wineskin 1 gal liquid | E | 1 | 10 | 0.25 lb | 10 | 8.25 lb | B288 |
| Water, 1 gallon | E | 1 | 0 | 8 lb | 0 | 8 lb | |
| Thrusting Greatsword | E | 1 | 900 | 7 lb | 900 | 7 lb | B274 |