This page was generated from this file:
League Militia Soldier.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | League Militia Soldier |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | May 29, 2011 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 6' 8” | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 218 lb | Eyes | Varies |
| Age | 18 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 150 points | |
|---|---|
| Attributes | 70 |
| Advantages | 65 |
| Disadvantages | -25 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 40 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 15 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 9 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 9 |
| Fright Check | 11 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 9 |
| Vision | 9 |
| Hearing | 9 |
| Taste and Smell | 9 |
| Touch | 9 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 45 lb | 5 | 12 |
| • Light (1) | 90 lb | 4 | 11 |
| Medium (2) | 135 lb | 3 | 10 |
| Heavy (3) | 270 lb | 2 | 9 |
| X-Heavy (4) | 450 lb | 1 | 8 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 45 lb |
| One-Handed Lift | 90 lb |
| Two-Handed Lift | 360 lb |
| Shove and Knock Over | 540 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,080 lb |
| Carry on Back | 675 lb |
| Shift Slightly | 2,250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 6 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 4 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 3 |
| 12 | L. Arm | -2 | 4 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 4 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 15 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -15 |
| Check #2 | -30 |
| Check #3 | -45 |
| Check #4 | -60 |
| Dead | -75 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 65 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Fit, Very +2 to all HT rolls to stay conscious, avoid death, resist disease, resist poison; recover FP at twice the normal rate; lose FP at half the normal rate (in both cases, not FP spent for spells or psi powers) | 15 | B55 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Weapon Master Two weapons: Broadsword and Shield | 25 | B99 |
| Disadvantages | -25 | |
| Code of Honor (Soldier's) | -10 | B127 |
| Duty (Soldier) FR: 9, -5; Extremely Hazardous, -5. | -10 | B133 |
| Sense of Duty Friends and Companions, -5. | -5 | B153 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Bow | 13 | DX+2 | 8 | B182 |
| Broadsword | 13 | DX+2 | 8 | B208 |
| Fast-Draw (Sword) | 12 | DX+1 | 1 | B194 |
| Intimidation | 10 | Will+1 | 4 | B202 |
| Shield (Shield) | 13 | DX+2 | 4 | B220 |
| Soldier | ||||
| First Aid/TL4 | 10 | IQ+1 | 2 | B195 |
| Gesture | 11 | IQ+2 | 4 | B198 |
| Hiking | 11 | HT-1 | 1 | B200 |
| Soldier/TL4 | 11 | IQ+2 | 8 | B221 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Broadsword | Swung | 13 | 13 | No | 2d+6 cut | 1 | 10 |
| Broadsword | Thrust | 13 | 13 | No | 1d+4 cr | 1 | 10 |
| Large Shield | 13 | No | 13 | 1d+3 cr | 1 | 0 | |
| Natural | Kick | 9 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 9 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 12 | 1d cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Regular Bow | 13 | 2 | 1d+2 imp | 225/300 | 1 | 1(2) | -7 | 10† |
| Equipment (68.2 lb, $1,174) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 445 | 36 lb | |
| Boots | E | 1 | 80 | 3 lb | 80 | 3 lb | B284 |
| Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Mail Coif | E | 1 | 55 | 4 lb | 55 | 4 lb | B284 |
| Mail Shirt | E | 1 | 150 | 16 lb | 150 | 16 lb | B283 |
| Mail Sleeves | E | 1 | 70 | 9 lb | 70 | 9 lb | B283 |
| Studded Leather Skirt | E | 1 | 60 | 4 lb | 60 | 4 lb | B283 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 729 | 32.2 lb | |
| Large Shield | E | 1 | 90 | 25 lb | 90 | 25 lb | B287 |
| Regular Bow | E | 1 | 100 | 2 lb | 100 | 2 lb | B275 |
| Scabbard, Sword | E | 1 | 5 | 0.5 lb | 505 | 3.5 lb | |
| Broadsword | E | 1 | 500 | 3 lb | 500 | 3 lb | B271 |
| Shoulder Quiver Holds 12 arrows/bolts | E | 1 | 10 | 0.5 lb | 34 | 1.7 lb | DF1:24 |
| Arrow | E | 12 | 2 | 0.1 lb | 24 | 1.2 lb | B276 |