This page was generated from this file:
League Militia Battle Mage.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | League Militia Battle Mage |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | May 30, 2011 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 5' 6” | Hair | Black, Wavy, Medium |
| Gender | Male | Weight | 138 lb | Eyes | Green |
| Age | 19 | Size | +0 | Skin | Dark Tan |
| Birthday | December 29 | TL | 4 | Hand | Left |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 90 |
| Advantages | 142 |
| Disadvantages | -45 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 63 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 9 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d-1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 16 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 32 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 48 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 96 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 160 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 16 lb |
| One-Handed Lift | 32 lb |
| Two-Handed Lift | 128 lb |
| Shove and Knock Over | 192 lb |
| Running Shove and Knock Over | 384 lb |
| Carry on Back | 240 lb |
| Shift Slightly | 800 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 9 |
| Reeling | 2 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -9 |
| Check #2 | -18 |
| Check #3 | -27 |
| Check #4 | -36 |
| Dead | -45 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 139 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Fatigue Magery 100 No Armor, -45%; One College Only (Battle), -40%. | 20 | |
| Fatigue Magery 120 No Armor, -45%. | 66 | |
| Fit +1 to all HT rolls to stay conscious, avoid death, resist disease, resist poison; recover FP at twice the normal rate (but not FP spent for spells or psi powers) | 5 | B55 |
| Initiate of the Arcane Order | 3 | |
| Magic Talent 3 | 30 | |
| Disadvantages | -45 | |
| Code of Honor (Soldier's) | -10 | B127 |
| Duty (Soldier) FR: 9, -5; Extremely Hazardous, -5. | -10 | B133 |
| Honesty CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B138 |
| Overconfidence CR: 12 (Quite Often). | -5 | B148 |
| Sense of Duty Friends and Companions, -5. | -5 | B153 |
| Languages | 3 | |
| Language: Latin Spoken (Broken), +1; Written (Accented), +2. | 3 | B24 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Magic | ||||
| Aleph I | 12 | IQ-1 | 4 | |
| Hidden Lore (Warlock Strife) | 13 | IQ+0 | 2 | B199 |
| Innate Attack (Projectile) | 14 | DX+3 | 8 | B201 |
| Magic! | 15 | IQ+2 | 12 | |
| Meditation | 12 | Will+0 | 4 | B207 |
| Occultism | 14 | IQ+1 | 4 | B212 |
| Staff | 12 | DX+1 | 4 | B208 |
| Thaumatology | 15 | IQ+2 | 4 | B225 |
| Soldier | ||||
| First Aid/TL4 | 14 | IQ+1 | 2 | B195 |
| Gesture | 15 | IQ+2 | 4 | B198 |
| Hiking | 12 | HT-1 | 1 | B200 |
| Soldier/TL4 | 15 | IQ+2 | 8 | B221 |
| Strategy (Land) | 12 | IQ-1 | 2 | B222 |
| Strategy (Naval) | 12 | IQ-1 | 2 | B222 |
| Tactics | 12 | IQ-1 | 2 | B224 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 9 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 9 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 9 | 1d-3 cr | C | ||
| Quarterstaff | Swung | 12 | 12 | No | 1d+1 cr | 1,2 | 7† |
| Quarterstaff | Thrust | 12 | 12 | No | 1d cr | 1,2 | 7† |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (9.22 lb, $48,425) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belt | E | 1 | 5 | 0.1 lb | 48,415 | 0.22 lb | |
| Shrinking Spell Book Thesis (320 pages), Codex Bound | E | 1 | 580 | 0.12 lb | 48,410 | 0.12 lb | |
| Spell: Acid Bolt Common, 6 points | E | 1 | 60 | 0 lb | 60 | 0 lb | |
| Spell: Black Tentacle Attack Common, 67 points | E | 1 | 670 | 0 lb | 670 | 0 lb | |
| Spell: Blink Common, 25 points | E | 1 | 250 | 0 lb | 250 | 0 lb | |
| Spell: Burning Whirlwind Uncommon, 67 points | E | 1 | 3,350 | 0 lb | 3,350 | 0 lb | |
| Spell: Carroissa's Appalling Dash Unique, 33 points | E | 1 | 0 | 0 lb | 0 | 0 lb | |
| Spell: Chain Lightning Common, 207 points | E | 1 | 2,070 | 0 lb | 2,070 | 0 lb | |
| Spell: Cloak of Bravery Common, 35 points | E | 1 | 350 | 0 lb | 350 | 0 lb | |
| Spell: Cure Blindness Common, 98 points | E | 1 | 980 | 0 lb | 980 | 0 lb | |
| Spell: Cure Deafness Common, 68 points | E | 1 | 680 | 0 lb | 680 | 0 lb | |
| Spell: Cure Disease Common, 41 points | E | 1 | 410 | 0 lb | 410 | 0 lb | |
| Spell: Dimension Door Common, 40 points | E | 1 | 400 | 0 lb | 400 | 0 lb | |
| Spell: Dimension Gate Common, 160 points | E | 1 | 1,600 | 0 lb | 1,600 | 0 lb | |
| Spell: Feather Fall Common, 30 points | E | 1 | 300 | 0 lb | 300 | 0 lb | |
| Spell: Fire Shield Common, 27 points | E | 1 | 270 | 0 lb | 270 | 0 lb | |
| Spell: Fly Common, 54 points | E | 1 | 540 | 0 lb | 540 | 0 lb | |
| Spell: Gaslungs Unique, 35 points | E | 1 | 0 | 0 lb | 0 | 0 lb | |
| Spell: Heal Common, 35 points | E | 1 | 350 | 0 lb | 350 | 0 lb | |
| Spell: Heal II Common, 99 points | E | 1 | 990 | 0 lb | 990 | 0 lb | |
| Spell: Heat Metal Common, 24 points | E | 1 | 240 | 0 lb | 240 | 0 lb | |
| Spell: Hut of shelter Common, 61 points | E | 1 | 610 | 0 lb | 610 | 0 lb | |
| Spell: Neutralize Poison Common, 35 points | E | 1 | 350 | 0 lb | 350 | 0 lb | |
| Spell: One Question Unique, 69 points | E | 1 | 0 | 0 lb | 0 | 0 lb | |
| Spell: Regrow Limb Common, 59 points | E | 1 | 590 | 0 lb | 590 | 0 lb | |
| Spell: Sanctuary Common, 83 points | E | 1 | 830 | 0 lb | 830 | 0 lb | |
| Spell: Shield Common, 30 points | E | 1 | 300 | 0 lb | 300 | 0 lb | |
| Spell: Slow Poison Common, 23 points | E | 1 | 230 | 0 lb | 230 | 0 lb | |
| Spell: Spectral Steed Uncommon, 68 points | E | 1 | 3,400 | 0 lb | 3,400 | 0 lb | |
| Spell: Spider Climb Common, 36 points | E | 1 | 360 | 0 lb | 360 | 0 lb | |
| Spell: Spirit Armor Uncommon, 8 points | E | 1 | 400 | 0 lb | 400 | 0 lb | |
| Spell: Teleport Other Rare, 101 points | E | 1 | 25,250 | 0 lb | 25,250 | 0 lb | |
| Spell: Teleport Self Uncommon, 40 points | E | 1 | 2,000 | 0 lb | 2,000 | 0 lb | |
| Spell: Timejump Unique, 107 points | E | 1 | 0 | 0 lb | 0 | 0 lb | |
| Cassock of Precaution | E | 1 | 0 | 5 lb | 0 | 5 lb | |
| Quarterstaff | E | 1 | 10 | 4 lb | 10 | 4 lb | B273 |