This page was generated from this file:
Gierria Morninglory.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Gierria Morninglory |
| Title | Sister |
| Religion | Order of the Unseeing Eye |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jul 9, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 69 in | Hair | Black, Straight, Long |
| Gender | Female | Weight | 145 lb | Eyes | Milky White (orig. Blue) |
| Age | 26 | Size | +0 | Skin | Pale |
| Birthday | April 24 | TL | 4 | Hand | Right |
| 200 points | |
|---|---|
| Attributes | 140 |
| Advantages | 113 |
| Disadvantages | -142 |
| Quirks | -5 |
| Skills | 94 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 11 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 13 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 13 |
| Vision | 13 |
| Hearing | 15 |
| Taste and Smell | 13 |
| Touch | 13 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 24 lb | 6 | 9 |
| • Light (1) | 48 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 72 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 144 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 240 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 24 lb |
| One-Handed Lift | 48 lb |
| Two-Handed Lift | 192 lb |
| Shove and Knock Over | 288 lb |
| Running Shove and Knock Over | 576 lb |
| Carry on Back | 360 lb |
| Shift Slightly | 1,200 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 11 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -11 |
| Check #2 | -22 |
| Check #3 | -33 |
| Check #4 | -44 |
| Dead | -55 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 109 | |
| Holy Powers Power Modifier (Divine; Required Disadvantage: Vow (Protect the Innocent)), -10%; Pact (Fanatacism (Order of the Unseeing Eye), Selfless, Vow (Aid and Teach the Blind)), -27%. | 89 | |
| Acute Hearing 2 | 3 | B35 |
| Blessed | 7 | B40 |
| Discriminitory Hearing | 10 | B49 |
| Fatigue Magery 120 No Armor, -45%; Requires Talisman (Blindfold), -30%; Unusual Methods (Religious), +0%; All Spells Available (Common), +30%. | 25 | |
| Heroic Archer | 13 | MA45 |
| Soul Sight | 18 | |
| Animal Empathy Functions as Vision, +30%; Requires Soul, -10%. | 5 | B40 |
| Empathy Functions as Vision, +30%; Requires Soul, -10%. | 13 | B51 |
| Weapon Master One weapon: Bow | 13 | B99 |
| Talent (Healer) 2 | 20 | B90 |
| Disadvantages | -142 | |
| Blindness -6 to all combat skills; cannot target hit locations | -50 | B124 |
| Charitable CR: 6 (Rarely). | -30 | B125 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Fanatacism Order of the Unseeing Eye | -15 | B136 |
| Honesty CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B138 |
| Selfless CR: 9 (Fairly Often). | -7 | B153 |
| Sense of Duty Adventuring Companions | -5 | B153 |
| Vow (Aid and Teach the Blind) | -5 | B161 |
| Vow (Protect the Innocent) | -10 | B161 |
| Languages | 3 | |
| Language: Braille Written (Native), +3. | 3 | B24 |
| Language: Common Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Perks | 1 | |
| Sure Footed (Slippery) Let you ignore bad footing. | 1 | HT250, MA52 |
| Quirks | -5 | |
| Always wears blue | -1 | |
| Dislikes undead | -1 | B164 |
| Likes music | -1 | |
| Quiet most of the time She chooses her words carefully | -1 | |
| Unnatural Features (Milky White Eyes) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Foot Archery | ||||
| Blind Fighting She gets +6 for Acute Hearing | 11 | Per-2 | 2 | B180 |
| Bow | 18 | DX+5 | 20 | B182 |
| Combat Sport (Bow) | 15 | DX+2 | 0 | B184 |
| Dual-Weapon Attack (Bow) Allows firing two arrows simultaneously; Default changed to -2, due to Heroic Archer Advantage | 18 | +0 | 3 | B230, MA83 |
| Fast-Draw (Arrow) | 16 | DX+3 | 8 | B194 |
| Low Fighting (Bow) | 18 | +0 | 3 | MA77 |
| Retain Weapon (Bow) (DX) | 13 | +0 | 0 | B232, MA78 |
| Zen Archery | 17 | IQ+4 | 24 | B228 |
| Magic | ||||
| Magic (Battle) | 11 | IQ-2 | 1 | |
| Magic (Life) | 13 | IQ+0 | 4 | |
| Magic (Sound) | 13 | IQ+0 | 1 | |
| Ritual Magic (Order of the Unseeing Eye) | 13 | IQ+0 | 8 | B218 |
| Medical | ||||
| Diagnosis/TL4 | 15 | IQ+2 | 4 | B187 |
| First Aid/TL4 | 15 | IQ+2 | 1 | B195 |
| Pharmacy/TL4 (Herbal) | 13 | IQ+0 | 1 | B213 |
| Physician/TL4 | 14 | IQ+1 | 2 | B213 |
| Psychology | 16 | IQ+3 | 1 | B216 |
| Surgery/TL4 | 13 | IQ+0 | 2 | B223 |
| Veterinary/TL4 | 13 | IQ+0 | 1 | B228 |
| Miscellaneous | ||||
| Area Knowledge (The Archipelago) | 13 | IQ+0 | 1 | B176 |
| Detect Lies | 14 | Per+1 | 1 | B187 |
| Echo Location She gets +6 for Acute Hearing | 11 | Per-2 | 1 | |
| Meditation | 12 | Will-1 | 2 | B207 |
| Naturalist/TL4 (Earthlike) | 12 | IQ-1 | 1 | B211 |
| Singing | 11 | HT+0 | 1 | B220 |
| Teaching | 12 | IQ-1 | 1 | B224 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 9 | 1d-2 cr | C | ||
| Small Knife | Swung | 9 | 6 | No | 1d-2 cut | C,1 | 5 |
| Small Knife | Thrust | 9 | 6 | No | 1d-2 imp | C | 5 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fine Longbow | Arrow | 18 | 3 | 1d+3 imp | 198/264 | 1 | 1(2) | -8 | 11† | |
| Fine Longbow | Fine Arrow | 18 | 3 | 1d+4 imp | 198/264 | 1 | 1(2) | -8 | 11† | |
| Fine Longbow | Frog Crotch | 18 | 3 | 1d+3 imp | 198/264 | 1 | 1(2) | -8 | 11† | |
| Fine Longbow | Humming Bulb | 18 | 2 | 1d+3(0.5) cr | 143/209 | 1 | 1(2) | -8 | 11† | |
| Small Knife | Thrown | 9 | +0 | 1d-2 imp | 5/11 | 1 | T(1) | -1 | 5 |
| Equipment (27.05 lb, $1,288) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 250 | 18 lb | |
| Boots | E | 1 | 80 | 3 lb | 80 | 3 lb | B284 |
| Cloth Armor | E | 1 | 30 | 6 lb | 30 | 6 lb | B283 |
| Cloth Sleeves | E | 1 | 20 | 2 lb | 20 | 2 lb | B283 |
| Heavy Cloak | C | 1 | 50 | 5 lb | 50 | 5 lb | B287 |
| Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Leather Leggings | E | 1 | 40 | 2 lb | 40 | 2 lb | B283 |
| Carried | E | 1 | 0 | 0 lb | 55 | 2.25 lb | |
| Blue Silk Blindfold This is little more than a hemmed strip of cloth cut to the proper length and width; this is her Magery talisman | E | 1 | 5 | 0.25 lb | 5 | 0.25 lb | |
| First Aid Kit | C | 1 | 50 | 2 lb | 50 | 2 lb | |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 983 | 6.8 lb | |
| Fine Longbow | E | 1 | 800 | 3 lb | 800 | 3 lb | B275, B277 |
| Hip Quiver Holds 20 arrows | E | 1 | 20 | 1 lb | 150 | 3 lb | |
| Fine Arrow | E | 15 | 8 | 0.1 lb | 120 | 1.5 lb | B274, B276 |
| Frog Crotch Arrow | E | 4 | 2 | 0.1 lb | 8 | 0.4 lb | MA232 |
| Humming Bulb Arrow | E | 1 | 2 | 0.1 lb | 2 | 0.1 lb | MA232 |
| Scabbard, Knife In left boot | E | 1 | 3 | 0.3 lb | 33 | 0.8 lb | |
| Small Knife | E | 1 | 30 | 0.5 lb | 30 | 0.5 lb | B272 |
Aside from a blue, silk blindfold, Gierria wears a simple denim dress that hangs just lower than mid-calf. Her long, dark hair is carefully pulled back and tied with a small blue ribbon, so as not to tangle in her bow.
She wasn't always blind. Ten years ago, she was blinded by an accident involving one of her patients in her village, where she worked as a doctor for quite some time.
After she lost her sight, she had a crisis of faith for several months, finally coming upon a member of the Order of the Unseeing Eye, the traveling priest that eventually trained her. She found their doctrine quite comforting and joined them. In the years that followed, she learned to become a weapon for her god, readying herself to be a traveling priestess.
She's now an adventurer, doing good works where she can and sharing her faith with others who are interested, especially the blind.
Gierria's spell book is on Daisy's character sheet.