This page was generated from this file:
Elsas Unseen Servants.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Elsa's Unseen Servants |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jul 23, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Unseen Servant | Height | 69 in | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 0 lb | Eyes | Invisible |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | None |
| Birthday | N/A | TL | 4 | Hand | Right |
| 75 points | |
|---|---|
| Attributes | 20 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 40 |
| Spells | 0 |
| Race | 16 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 12 |
| Dexterity (DX) | 10 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 5 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 29 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 58 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 87 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 174 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 290 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 29 lb |
| One-Handed Lift | 58 lb |
| Two-Handed Lift | 232 lb |
| Shove and Knock Over | 348 lb |
| Running Shove and Knock Over | 696 lb |
| Carry on Back | 435 lb |
| Shift Slightly | 1,450 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 12 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -12 |
| Check #2 | -24 |
| Check #3 | -36 |
| Check #4 | -48 |
| Dead | -60 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Elsa's Unseen Servant | 16 | B262 |
| Advantages | 231 | |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Flight Lighter Than Air, -10%; Low Ceiling (5'), -25%. | 26 | B56 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (Homogenous) | 40 | B60 |
| Injury Tolerance (No Neck) Spell beings may actually have a neck, but it isn't a vulnerable spot | 5 | B61 |
| Invisibility | 40 | B63 |
| Resistant (Immune to Metabolic Hazards) | 30 | B81 |
| See Invisible Unseen Servants | 15 | B83 |
| Zeroed | 10 | B100 |
| Disadvantages | -213 | |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Cannot Speak (Mute) | -25 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 12 (Quite Often). | -5 | B140 |
| No Legs (Portable) Bound (Portable, 64 Yards), -30%; Breakable (DR 2, SM -2), +40%. | -33 | Thm119 |
| No Mana Shutdown | -20 | Thm119 |
| Reprogrammable Obeys the owner of the bag | -10 | B150 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Vulnerability (Vaccum and wind based attacks, Damage x2) | -20 | B161 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| No Legs (Aerial) | 0 | B145 |
| Quirks | -2 | |
| Broad-Minded | -1 | B163 |
| Sexless | -1 | B165 |
| Languages | -1 | |
| Language: Common Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Accented), +2. | -1 | B24 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Cooking | 11 | IQ+1 | 4 | B185 |
| First Aid/TL4 | 12 | IQ+2 | 4 | B195 |
| Flight | 11 | HT+1 | 4 | B195 |
| Freight Handling/TL4 | 12 | IQ+2 | 8 | B197 |
| Gardening | 11 | IQ+1 | 2 | B197 |
| Housekeeping | 12 | IQ+2 | 4 | B200 |
| Knot-Tying | 11 | DX+1 | 2 | B203 |
| Lifting | 11 | HT+1 | 4 | B205 |
| Savoir-Faire (Servant) | 12 | IQ+2 | 4 | B218 |
| Sewing/TL4 | 12 | DX+2 | 4 | B219 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 8 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 8 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 10 | 8 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|