This page was generated from this file:
Ellywick Wimkin (Original).gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Ellywick Wimkin |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 11, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Rock Gnome | Height | 41 in | Hair | White, Straight, Short |
| Gender | Female | Weight | 23 lb | Eyes | Grey |
| Age | 39 | Size | -1 | Skin | Pale |
| Birthday | November 24 | TL | 6 | Hand | Left |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 120 |
| Advantages | 115 |
| Disadvantages | -60 |
| Quirks | -2 |
| Skills | 57 |
| Spells | 0 |
| Race | 20 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 8 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 15 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 13 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 15 |
| Vision | 15 |
| Hearing | 15 |
| Taste and Smell | 15 |
| Touch | 15 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-3, 1d-2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 13 lb | 6 | 9 |
| • Light (1) | 26 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 39 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 78 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 130 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 13 lb |
| One-Handed Lift | 26 lb |
| Two-Handed Lift | 104 lb |
| Shove and Knock Over | 156 lb |
| Running Shove and Knock Over | 312 lb |
| Carry on Back | 195 lb |
| Shift Slightly | 650 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 3 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 4 |
| 12 | L. Arm | -2 | 3 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 1 |
| 16 | Foot | -4 | 1 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 8 |
| Reeling | 2 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -8 |
| Check #2 | -16 |
| Check #3 | -24 |
| Check #4 | -32 |
| Dead | -40 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 111 | |
| Fatigue Magery 40 No Armor, -45%; One College Only (Illusion), -40%. | 8 | |
| Fatigue Magery 80 No Armor, -45%. | 45 | |
| Gadgeteer | 25 | B57 |
| Modular Abilities (Slotted Cosmic) 25 Physical Only, +50%; Preparation Required (1 hour), -50%; Breakable (DR 2, SM -5 or larger), -30%; Can Be Stolen (Contest of DX or ST, depending on current form), -30%; Advantages Only, -10%; Reconfiguring Requires Roll vs. Engineer (Electronics), -5%. She calls this a “widgermahoozit” | 33 | B71 |
| Disadvantages | -60 | |
| Absent-Mindedness | -15 | B122 |
| Bad Sight (Nearsighted) Mitigator (Glasses), -60%. -6 to Vision rolls to spot items more than 1 yd away; -2 to all melee attacks; double actual distance to the target when calculating the range modifier for ranged attacks | -10 | B123 |
| Clueless | -10 | B126 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Indecisive CR: 12 (Quite Often). | -10 | B140 |
| Social Stigma (Freak) -2 Reaction | -10 | Sup32 |
| Gnome, Rock | 20 | |
| Advantages | 79 | |
| Extended Lifespan 1 | 2 | B53 |
| High TL 2 Gnomish Devices, -30%. Gnomish devices above the campaign tech level are less reliable than normal. They require a roll vs. 3d. On 12 or less, the device functions properly for 1 use (GM defines a “use”). On 13-14, the device will do something random and weird. On 15+, the device fails, requiring repairs. Critical failures (17+) cause the device to explode, regardless of what it is, doing 1d * the device's size modifier, minimum 1d, as per the rules on B104 (1 level of Explosion). “Exploded” devices may be repaired. | 7 | B23 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Magic Resistance 4 Improved, +150%. | 20 | B67 |
| Talent (Artificer) 2 | 20 | B90 |
| Disdvantages | -55 | |
| Curious CR: 12 (Quite Often). | -5 | B129 |
| Decreased Will 2 | -10 | B16 |
| Reputation 4 People Affected (Almost everyone), x1. Gnomish devices are dangerous | -20 | B26 |
| Skinny -2 ST vs. knockback | -5 | B18 |
| Trickster CR: 12 (Quite Often). | -15 | B159 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size Modifier 1 | 0 | |
| May take the Gadgeteer advantage | 0 | |
| Quirks | -4 | |
| Big Nose | -1 | |
| Dislikes kobolds and goblins | -1 | |
| Pointed Ears | -1 | |
| White Hair | -1 | |
| Languages | 4 | |
| Language: Common Spoken (Accented), +2; Written (Accented), +2. | 4 | B24 |
| Language: Gnomish Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Quirks | -2 | |
| Expression “Wow” | -1 | B164 |
| Responsive | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Guns/TL6 (Pistol) | 13 | DX+1 | 2 | B198 |
| Innate Attack (Beam) | 14 | DX+2 | 4 | B201 |
| Liquid Projector/TL6 (Flamethrower) | 12 | DX+0 | 1 | B205 |
| Liquid Projector/TL6 (Squirt Gun) | 13 | DX+1 | 2 | B205 |
| Magic | ||||
| Magic (Illusion) | 15 | IQ+0 | 3 | |
| Magic! | 13 | IQ-2 | 6 | |
| Meditation | 12 | Will-1 | 2 | B207 |
| Thaumatology | 15 | IQ+0 | 8 | B225 |
| Military | ||||
| Cryptography/TL6 | 13 | IQ-2 | 1 | B186 |
| Forward Observer/TL6 | 14 | IQ-1 | 1 | B196 |
| Intelligence Analysis/TL6 | 13 | IQ-2 | 1 | B201 |
| Mathematics/TL6 (Cryptology) | 13 | IQ-2 | 1 | B207 |
| Technology | ||||
| Armoury/TL6 (Small Arms) | 16 | IQ+1 | 1 | B178 |
| Electronics Repair/TL6 (Communications) | 16 | IQ+1 | 1 | B190 |
| Engineer/TL6 (Electronics) | 15 | IQ+0 | 1 | B190 |
| Engineer/TL6 (Mining) | 15 | IQ+0 | 1 | B190 |
| Explosives/TL6 (Demolition) | 14 | IQ-1 | 1 | B194 |
| Explosives/TL6 (Explosive Ordnance Disposal) | 14 | IQ-1 | 1 | B194 |
| Lockpicking/TL6 | 14 | IQ-1 | 1 | B206 |
| Machinist/TL6 | 16 | IQ+1 | 1 | B206 |
| Mathematics/TL6 (Applied) | 13 | IQ-2 | 1 | B207 |
| Traps/TL6 | 14 | IQ-1 | 1 | B226 |
| Weird Science | 12 | IQ-3 | 1 | B228 |
| Vehicle | ||||
| Driving/TL6 (Automobile) | 12 | DX+0 | 2 | B188 |
| Driving/TL6 (Tracked) | 11 | DX-1 | 1 | B188 |
| Hands-Free Piloting (Piloting (Broom)) | 13 | +0 | 4 | MA73 |
| Mechanic/TL6 (Gasoline Engine) | 16 | IQ+1 | 1 | B207 |
| Mechanic/TL6 (Tracked Drive) | 16 | IQ+1 | 1 | B207 |
| Mechanic/TL6 (Wheeled Drive) | 16 | IQ+1 | 1 | B207 |
| Piloting/TL6 (Broom) | 13 | DX+1 | 4 | B214 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 10 | No | 1d-3 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 10 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 12 | 9 | 1d-4 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Auto Pistol, .45 | 11 | 2 | 2d pi+ | 175/1700 | 3 | 7+1(3) | -2 | 3 | 10 | |
| Squirt Carbine Sling swivels. This is a prototype gadget she built, loaded with holy water; reloading costs $60 | 13 | Special | 8 | Jet | 2 | -3 | 4† |
| Equipment (24.3 lb, $16,694) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 6,710 | 12.5 lb | |
| Small Boots | E | 1 | 80 | 1.5 lb | 80 | 1.5 lb | B284 |
| Small Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Small Light Body Armor (arms) | E | 1 | 1,200 | 2.5 lb | 1,200 | 2.5 lb | HT68 |
| Small Light Body Armor (legs) | E | 1 | 1,400 | 4 lb | 1,400 | 4 lb | HT68 |
| Small Light Body Armor (torso) | E | 1 | 4,000 | 4.5 lb | 4,000 | 4.5 lb | HT66 |
| Belt | E | 1 | 5 | 0.1 lb | 1,984 | 11.8 lb | |
| Auto Pistol, .45 (Reload) | E | 2 | 48 | 0.6 lb | 96 | 1.2 lb | |
| Belt Holster | E | 1 | 25 | 0.5 lb | 595 | 4 lb | HT153 |
| Squirt Carbine Sling swivels. This is a prototype gadget she built, loaded with holy water; reloading costs $60 | E | 1 | 570 | 3.5 lb | 570 | 3.5 lb | HT180 |
| Belt Holster | E | 1 | 25 | 0.5 lb | 1,225 | 3.5 lb | HT153 |
| Auto Pistol, .45 | E | 1 | 1,200 | 3 lb | 1,200 | 3 lb | B278 |
| Bottle, Ceramic | E | 1 | 3 | 1 lb | 63 | 3 lb | B288 |
| Holy Water, 1 quart | E | 1 | 60 | 2 lb | 60 | 2 lb | |
| Broom of Flying Move 20 | - | 1 | 8,000 | 2 lb | 8,000 | 2 lb |