This page was generated from this file:
Ellywick Wimkin (Current).gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Ellywick Wimkin |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 11, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Rock Gnome | Height | 41 in | Hair | White, Straight, Short |
| Gender | Female | Weight | 23 lb | Eyes | Grey |
| Age | 39 | Size | -1 | Skin | Pale |
| Birthday | November 24 | TL | 6 | Hand | Left |
| -144 points | |
|---|---|
| Attributes | -160 |
| Advantages | 33 |
| Disadvantages | -20 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 4 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 8 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 0 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 0 |
| Fright Check | 0 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 0 |
| Vision | 0 |
| Hearing | 0 |
| Taste and Smell | 0 |
| Touch | 0 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-3, 1d-2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 13 lb | 6 | 9 |
| • Light (1) | 26 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 39 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 78 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 130 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 13 lb |
| One-Handed Lift | 26 lb |
| Two-Handed Lift | 104 lb |
| Shove and Knock Over | 156 lb |
| Running Shove and Knock Over | 312 lb |
| Carry on Back | 195 lb |
| Shift Slightly | 650 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 3 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 4 |
| 12 | L. Arm | -2 | 3 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 1 |
| 16 | Foot | -4 | 1 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 8 |
| Reeling | 2 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -8 |
| Check #2 | -16 |
| Check #3 | -24 |
| Check #4 | -32 |
| Dead | -40 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 33 | |
| Modular Abilities (Slotted Cosmic) 25 Physical Only, +50%; Preparation Required (1 hour), -50%; Breakable (DR 2, SM -5 or larger), -30%; Can Be Stolen (Contest of DX or ST, depending on current form), -30%; Advantages Only, -10%; Reconfiguring Requires Roll vs. Engineer (Electronics), -5%. She calls this a “widgermahoozit” | 33 | B71 |
| Disadvantages | -20 | |
| Bad Sight (Nearsighted) Mitigator (Glasses), -60%. -6 to Vision rolls to spot items more than 1 yd away; -2 to all melee attacks; double actual distance to the target when calculating the range modifier for ranged attacks | -10 | B123 |
| Social Stigma (Freak) -2 Reaction | -10 | Sup32 |
| Gnome, Rock | 4 | |
| Advantages | 32 | |
| Extended Lifespan 1 | 2 | B53 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Magic Resistance 4 Improved, +150%. | 20 | B67 |
| Disdvantages | -25 | |
| Reputation 4 People Affected (Almost everyone), x1. Gnomish devices are dangerous | -20 | B26 |
| Skinny -2 ST vs. knockback | -5 | B18 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size Modifier 1 | 0 | |
| May take the Gadgeteer advantage | 0 | |
| Quirks | -3 | |
| Big Nose | -1 | |
| Pointed Ears | -1 | |
| White Hair | -1 | |
| Quirks | -1 | |
| Unnatural Features (Has an Astral Cord, as Though Astrally Projected) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 10 | No | 1d-3 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 10 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 12 | 9 | 1d-4 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Auto Pistol, .45 | 6 | 2 | 2d pi+ | 175/1700 | 3 | 7+1(3) | -2 | 3 | 10 | |
| Squirt Carbine Sling swivels. This is a prototype gadget she built, loaded with holy water; reloading costs $60 | 8 | Special | 8 | Jet | 2 | -3 | 4† |
| Equipment (24.3 lb, $16,694) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 6,710 | 12.5 lb | |
| Small Boots | E | 1 | 80 | 1.5 lb | 80 | 1.5 lb | B284 |
| Small Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Small Light Body Armor (arms) | E | 1 | 1,200 | 2.5 lb | 1,200 | 2.5 lb | HT68 |
| Small Light Body Armor (legs) | E | 1 | 1,400 | 4 lb | 1,400 | 4 lb | HT68 |
| Small Light Body Armor (torso) | E | 1 | 4,000 | 4.5 lb | 4,000 | 4.5 lb | HT66 |
| Belt | E | 1 | 5 | 0.1 lb | 1,984 | 11.8 lb | |
| Auto Pistol, .45 (Reload) | E | 2 | 48 | 0.6 lb | 96 | 1.2 lb | |
| Belt Holster | E | 1 | 25 | 0.5 lb | 595 | 4 lb | HT153 |
| Squirt Carbine Sling swivels. This is a prototype gadget she built, loaded with holy water; reloading costs $60 | E | 1 | 570 | 3.5 lb | 570 | 3.5 lb | HT180 |
| Belt Holster | E | 1 | 25 | 0.5 lb | 1,225 | 3.5 lb | HT153 |
| Auto Pistol, .45 | E | 1 | 1,200 | 3 lb | 1,200 | 3 lb | B278 |
| Bottle, Ceramic | E | 1 | 3 | 1 lb | 63 | 3 lb | B288 |
| Holy Water, 1 quart | E | 1 | 60 | 2 lb | 60 | 2 lb | |
| Broom of Flying Move 20 | - | 1 | 8,000 | 2 lb | 8,000 | 2 lb |