This page was generated from this file:
Dante Montour.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Dante Montour |
| Title | Abbot |
| Religion | Order of the Unseeing Eye |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | May 26, 2011 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 5' 11” | Hair | Black, Straight, Short |
| Gender | Male | Weight | 199 lb | Eyes | Milky White |
| Age | 48 | Size | +0 | Skin | Light Tan |
| Birthday | June 22 | TL | 4 | Hand | Right |
| 500 points | |
|---|---|
| Attributes | 250 |
| Advantages | 179 |
| Disadvantages | -93 |
| Quirks | -3 |
| Skills | 167 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 13 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 14 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 14 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 7 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 18 |
| Vision | 18 |
| Hearing | 22 |
| Taste and Smell | 18 |
| Touch | 18 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d, 2d-1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 34 lb | 7 | 12 |
| • Light (1) | 68 lb | 5 | 11 |
| Medium (2) | 102 lb | 4 | 10 |
| Heavy (3) | 204 lb | 2 | 9 |
| X-Heavy (4) | 340 lb | 1 | 8 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 34 lb |
| One-Handed Lift | 68 lb |
| Two-Handed Lift | 272 lb |
| Shove and Knock Over | 408 lb |
| Running Shove and Knock Over | 816 lb |
| Carry on Back | 510 lb |
| Shift Slightly | 1,700 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 9 |
| 3-4 | Skull | -7 | 11 |
| 5 | Face | -5 | 9 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 9 |
| 8 | R. Arm | -2 | 9 |
| 9-10 | Torso | 0 | 10 |
| 11 | Groin | -3 | 10 |
| 12 | L. Arm | -2 | 9 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 9 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 7 |
| 17-18 | Neck | -5 | 9 |
| - | Vitals | -3 | 10 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 13 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -13 |
| Check #2 | -26 |
| Check #3 | -39 |
| Check #4 | -52 |
| Dead | -65 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 175 | |
| Clerical Investment | 5 | B43 |
| Divine Powers Divine, -10%; Pact, -20%. Required Disadvantages are Fanatacism and the Vows | 105 | |
| Discriminitory Hearing | 11 | B49 |
| Empathy Functions Like Vision, +30%; Requires Soul, -10%. | 14 | B51 |
| Fatigue Magery 80 All Spells Available (Common), +30%; Requires Holy Symbol, -15%; Unusual Methods (Religious), +0%. | 69 | |
| True Faith | 11 | B94 |
| Heroic Archer Reduce arrow ready time by one round with roll/penalty and Acc bonus without aiming or ignore bulk | 20 | MA45, DF1:14 |
| Rank 5 Religious: Abbot | 25 | B29 |
| Weapon Master One weapon: Bow | 20 | B99 |
| Disadvantages | -90 | |
| Blindness -6 to all combat skills; cannot target hit locations | -50 | B124 |
| Duty (League of Adventurers Governing Council and League Militia Commander) FR: 12, -10; Nonhazardous, +5. | -5 | B133 |
| Fanaticism (Order of the Unseeing Eye) | -15 | B136 |
| Sense of Duty Friends & Companions | -5 | B153 |
| Vow (Aid and teach the blind) Minor, -5. | -5 | B161 |
| Vow (Protect the Innocent) Major, -10. | -10 | B161 |
| Languages | 0 | |
| Language: Braille Written (Native), +3. | 3 | B24 |
| Language: Common Native, -6; Spoken (Native), +3. | -3 | B24 |
| Perks | 1 | |
| Sure Footed (Slippery) Let you ignore bad footing. | 1 | HT250, MA52 |
| Quirks | -3 | |
| Dislikes Religious Titles | -1 | B164 |
| Humble | -1 | B164 |
| Rarely Speaks Chooses words carefully | -1 | B100 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Blind Fighting | 22 | Per+4 | 8 | B180 |
| Bow | 20 | DX+6 | 24 | B182 |
| Fast-Draw (Arrow) | 18 | DX+4 | 12 | B194 |
| Shortsword | 18 | DX+4 | 16 | B209 |
| Zen Archery | 20 | IQ+6 | 32 | B228 |
| Magic | ||||
| Magic (Battle) | 14 | IQ+0 | 4 | |
| Magic (Divination) | 14 | IQ+0 | 4 | |
| Magic (Life) | 14 | IQ+0 | 4 | |
| Magic (Protection) | 13 | IQ-1 | 2 | |
| Magic (Sound) | 14 | IQ+0 | 1 | |
| Meditation | 15 | Will+1 | 8 | B207 |
| Ritual Magic (Order of the Unseeing Eye) | 14 | IQ+0 | 8 | B218 |
| Misc | ||||
| Detect Lies | 20 | Per+2 | 2 | B187 |
| Echo Location | 18 | Per+0 | 4 | |
| First Aid/TL4 | 16 | IQ+2 | 4 | B195 |
| Psychology | 17 | IQ+3 | 4 | B216 |
| Stealth | 13 | DX+0 | 2 | B222 |
| Teaching | 14 | IQ+0 | 2 | B224 |
| Religious | ||||
| Exorcism | 14 | Will+0 | 4 | B193 |
| Religious Ritual (Order of the Unseeing Eye) | 14 | IQ+0 | 4 | B217 |
| Theology (Order of the Unseeing Eye) | 14 | IQ+0 | 4 | B226 |
| Social | ||||
| Diplomacy | 14 | IQ+0 | 4 | B187 |
| Leadership | 15 | IQ+1 | 4 | B204 |
| Politics (Religious) | 15 | IQ+1 | 2 | B215 |
| Public Speaking | 15 | IQ+1 | 4 | B216 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Heavy Cloak of Elvenkind Grants the user Chameleon 5 (level 10 in natural surroundings) | 0 | No | 0 | - | - | - | |
| Natural | Kick | 12 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 12 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 12 | 1d-1 cr | C | ||
| Shortsword | Swung | 18 | 14 | No | 2d-1 cut | 1 | 8 |
| Shortsword | Thrust | 18 | 14 | No | 1d imp | 1 | 8 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Composite Bow (Holy Avenger) +10 damage vs. Chaotic Evil targets; Produces a Discriminatory level 3 Anti-Magic Shell when wielded | 25 | 3 | 1d+10 imp | 260/325 | 1 | 1(2) | -7 | 10† | ||
| Heavy Cloak of Elvenkind Grants the user Chameleon 5 (level 10 in natural surroundings) | Thrown | 9 | +1 | Special | 2 | 1 | T(1) | -6 | 8 |
| Equipment (67.2 lb, $437,845) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Worn | E | 1 | 0 | 0 lb | 254,681 | 52 lb | |
| Potion Belt 4 bottles/8 vials. Ready/Fast-Draw. +2 DR for contents. | E | 1 | 60 | 1 lb | 5,220 | 5 lb | DF1:25 |
| Minor Healing Potion Potion. 1d HP. | E | 3 | 120 | 0.5 lb | 360 | 1.5 lb | DF1:29 |
| Major Healing Potion Potion. 2d HP. | E | 2 | 350 | 0.5 lb | 700 | 1 lb | DF1:29 |
| Invulnerability Potion Potion. +3 DR. 1d+1 hours. | E | 1 | 2,100 | 0.5 lb | 2,100 | 0.5 lb | DF1:29 |
| Great Healing Potion Potion. 4d HP. | E | 2 | 1,000 | 0.5 lb | 2,000 | 1 lb | DF1:29 |
| Blindfold (Holy Symbol, High) +2 to Exorcism, True Faith, etc (Not spells) | E | 1 | 1,000 | 1 lb | 1,000 | 1 lb | DF1:26 |
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 248,461 | 46 lb | |
| Mithril Elven Mail Sleeves (+5) | E | 1 | 26,210 | 4.5 lb | 26,210 | 4.5 lb | B283 |
| Mithril Elven Mail Leggings (+5) | E | 1 | 38,330 | 7.5 lb | 38,330 | 7.5 lb | B283 |
| Mithril Elven Mail Coif (+5) | E | 1 | 21,665 | 2 lb | 21,665 | 2 lb | B284 |
| Mithril Elven Douple Mail Hauberk (+5) | E | 1 | 157,106 | 22 lb | 157,106 | 22 lb | B283 |
| Heavy Cloak of Elvenkind Grants the user Chameleon 5 (level 10 in natural surroundings) | E | 1 | 50 | 5 lb | 50 | 5 lb | B287 |
| Face Mask (+5) No eye slits | E | 1 | 5,100 | 2 lb | 5,100 | 2 lb | B284 |
| Boots of Elvenkind (+5) Grants the user Silence 10 | E | 1 | 0 | 3 lb | 0 | 3 lb | B284 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 183,164 | 15.2 lb | |
| Shoulder Quiver of Returning Holds 12 arrows/bolts; Returning Weapon enchantment | E | 1 | 33,410 | 0.5 lb | 70,034 | 1.7 lb | DF1:24 |
| Arrow of Wounding Wounding enchantment | E | 12 | 3,052 | 0.1 lb | 36,624 | 1.2 lb | B276 |
| Scabbard, Sword | E | 1 | 5 | 0.5 lb | 405 | 2.5 lb | |
| Shortsword | E | 1 | 400 | 2 lb | 400 | 2 lb | B273 |
| Hip Quiver of Returning, Large Holds 50 arrows/bolts, 2 Compartments; Returning Weapon enchantment | E | 1 | 33,430 | 2 lb | 37,905 | 7 lb | DF1:24 |
| Freezing Arrow Adds a 2 damage burning Follow-Up | E | 25 | 127 | 0.1 lb | 3,175 | 2.5 lb | B276 |
| Flaming Arrow Adds a 2 damage burning Follow-Up | E | 25 | 52 | 0.1 lb | 1,300 | 2.5 lb | B276 |
| Composite Bow (Holy Avenger) +10 damage vs. Chaotic Evil targets; Produces a Discriminatory level 3 Anti-Magic Shell when wielded | E | 1 | 74,820 | 4 lb | 74,820 | 4 lb | B275 |
Dante once traveled to one of the lower planes, alone, to collapse a portal that led to Crescent Island. He spent several years trapped on the other side after he accomplished his task. His service to the Elves gained him their undying gratitude.
Just before he left, the queen of the island presented him with his elven armor, boots and cloak, to show her gratitude for his sacrifice and to improve his odds of survival.