This page was generated from this file:
Charissa Tokar.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Charissa Tokar |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 14, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 5' 9” | Hair | Black, Straight, Long |
| Gender | Female | Weight | 124 lb | Eyes | Violet |
| Age | 17 | Size | +0 | Skin | Freckled |
| Birthday | March 31 | TL | 4 | Hand | Left |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 185 |
| Advantages | 35 |
| Disadvantages | -20 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 50 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 13 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 15 |
| Basic Speed | 7 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 13 |
| Vision | 13 |
| Hearing | 13 |
| Taste and Smell | 13 |
| Touch | 13 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d, 2d-1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 34 lb | 7 | 13 |
| • Light (1) | 68 lb | 5 | 12 |
| Medium (2) | 102 lb | 4 | 11 |
| Heavy (3) | 204 lb | 2 | 10 |
| X-Heavy (4) | 340 lb | 1 | 9 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 34 lb |
| One-Handed Lift | 68 lb |
| Two-Handed Lift | 272 lb |
| Shove and Knock Over | 408 lb |
| Running Shove and Knock Over | 816 lb |
| Carry on Back | 510 lb |
| Shift Slightly | 1,700 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 6 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 4 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 3 |
| 12 | L. Arm | -2 | 4 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 4 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 13 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -13 |
| Check #2 | -26 |
| Check #3 | -39 |
| Check #4 | -52 |
| Dead | -65 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 35 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Talent (Thief) 4 | 20 | B89 |
| Disadvantages | -20 | |
| Code of Honor (Pirate's) | -5 | B127 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Guilt Complex | -5 | B137 |
| Sense of Duty Friends & Companions | -5 | B153 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Athletic | ||||
| Acrobatics | 13 | DX+0 | 4 | B174 |
| Climbing | 16 | DX+4 | 2 | B183 |
| Swimming | 10 | HT+0 | 1 | B224 |
| Combat | ||||
| Shield (Shield) | 16 | DX+3 | 8 | B220 |
| Shortsword | 16 | DX+3 | 12 | B209 |
| Throwing | 13 | DX+0 | 2 | B226 |
| Thief | ||||
| Disguise/TL4 (Human) | 12 | IQ-1 | 1 | B187 |
| Escape | 12 | DX-1 | 2 | B192 |
| Fast-Talk | 12 | IQ-1 | 1 | B195 |
| Forgery/TL4 | 12 | IQ-1 | 2 | B196 |
| Holdout | 12 | IQ-1 | 1 | B200 |
| Intimidation | 12 | Will-1 | 1 | B202 |
| Lockpicking/TL4 | 16 | IQ+3 | 1 | B206 |
| Observation | 16 | Per+3 | 1 | B211 |
| Pickpocket | 16 | DX+3 | 2 | B213 |
| Shadowing | 13 | IQ+0 | 2 | B219 |
| Stealth | 17 | DX+5 | 4 | B222 |
| Streetwise | 12 | IQ-1 | 1 | B223 |
| Traps/TL4 | 16 | IQ+3 | 1 | B226 |
| Urban Survival | 12 | Per-1 | 1 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medium Shield with Spike | 16 | No | 14 | 1d+1 cr | 1 | 0 | |
| Natural | Kick | 11 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 12 | 1d-1 cr | C | ||
| Shortsword | Swung | 16 | 14 | No | 2d-1 cut | 1 | 8 |
| Shortsword | Thrust | 16 | 14 | No | 1d imp | 1 | 8 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (58 lb, $925) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 445 | 36 lb | |
| Boots | E | 1 | 80 | 3 lb | 80 | 3 lb | B284 |
| Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Mail Coif | E | 1 | 55 | 4 lb | 55 | 4 lb | B284 |
| Mail Shirt | E | 1 | 150 | 16 lb | 150 | 16 lb | B283 |
| Mail Sleeves | E | 1 | 70 | 9 lb | 70 | 9 lb | B283 |
| Studded Leather Skirt | E | 1 | 60 | 4 lb | 60 | 4 lb | B283 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 480 | 22 lb | |
| Medium Shield with Spike | E | 1 | 80 | 20 lb | 80 | 20 lb | B287 |
| Shortsword | E | 1 | 400 | 2 lb | 400 | 2 lb | B273 |