This page was generated from this file:
Adventurer Thief.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Adventurer Thief |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 14, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 66 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 138 lb | Eyes | Varies |
| Age | 22 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 150 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 113 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 37 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 11 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 24 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 48 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 72 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 144 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 240 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 24 lb |
| One-Handed Lift | 48 lb |
| Two-Handed Lift | 192 lb |
| Shove and Knock Over | 288 lb |
| Running Shove and Knock Over | 576 lb |
| Carry on Back | 360 lb |
| Shift Slightly | 1,200 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 11 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -11 |
| Check #2 | -22 |
| Check #3 | -33 |
| Check #4 | -44 |
| Dead | -55 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| League Adventurer | 40 | |
| Advantages | 50 | |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Disadvantages | -10 | |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Sense of Duty Friends & Companions | -5 | B153 |
| Thief | 28 | |
| Advantages | 45 | |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Talent (Thief) 1 | 5 | B89 |
| Disadvantages | -15 | |
| Greed CR: 12 (Quite Often). | -15 | B137 |
| Quirks | -2 | |
| Careful | -1 | B163 |
| Uncongenial | -1 | B164 |
| Thug | 45 | |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Talent (Thief) 1 | 5 | B89 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| League Adventurer | ||||
| First Aid/TL4 | 14 | IQ+2 | 4 | B195 |
| Gesture | 14 | IQ+2 | 4 | B198 |
| Stealth | 15 | DX+2 | 2 | B222 |
| Thief | ||||
| Climbing | 16 | DX+3 | 4 | B183 |
| Escape | 12 | DX-1 | 2 | B192 |
| Fast-Talk | 12 | IQ+0 | 2 | B195 |
| Lockpicking/TL4 | 14 | IQ+2 | 2 | B206 |
| Observation | 15 | Per+3 | 4 | B211 |
| Pickpocket | 14 | DX+1 | 2 | B213 |
| Scaling (Climbing) | 13 | -3 | 0 | B233 |
| Stealth | 15 | DX+2 | 2 | B222 |
| Streetwise | 12 | IQ+0 | 2 | B223 |
| Traps/TL4 | 14 | IQ+2 | 2 | B226 |
| Thug | ||||
| Fast-Draw (Knife) | 13 | DX+0 | 1 | B194 |
| Knife | 15 | DX+2 | 4 | B208 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 9 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|