This page was generated from this file:
Adventurer Druid.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Adventurer Druid |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 14, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 70 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 155 lb | Eyes | Varies |
| Age | 28 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 150 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 104 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 46 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 5.5 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 40 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 60 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 120 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 10 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -10 |
| Check #2 | -20 |
| Check #3 | -30 |
| Check #4 | -40 |
| Dead | -50 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Druid | 64 | |
| Advantages | 77 | |
| Divine Powers (Druid) Divine, -10%. Required Disadvantage is Vow | 57 | |
| Fatigue Magery 70 All Spells Available (Common), +30%; Requires Holy Symbol in Hand, -20%; Unusual Methods (Religious), +0%; Animal, Elemental, Food, Guardian, Healing and Plant Spells Only, -20%. | 57 | |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Disadvantages | -12 | |
| Loner CR: 15 (Almost All The Time), -1 Reaction Penalty. | -2 | B142 |
| Vow (Respect nature and violently oppose those who don't) | -10 | B161 |
| Quirks | -1 | |
| Proud | -1 | B164 |
| League Adventurer | 40 | |
| Advantages | 50 | |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Disadvantages | -10 | |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Sense of Duty Friends & Companions | -5 | B153 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Druid | ||||
| Axe/Mace | 12 | DX+1 | 4 | B208 |
| Hook (Axe/Mace) | 11 | -1 | 5 | MA74 |
| Magic (Animal) | 12 | IQ+0 | 2 | |
| Magic (Elemental) | 12 | IQ+0 | 4 | |
| Magic (Food) | 12 | IQ+0 | 1 | |
| Magic (Guardian) | 11 | IQ-1 | 1 | |
| Magic (Healing) | 12 | IQ+0 | 1 | |
| Magic (Plant) | 12 | IQ+0 | 2 | |
| Meditation | 11 | Will-1 | 2 | B207 |
| Ritual Magic (Druid) | 12 | IQ+0 | 8 | B218 |
| Shield (Shield) | 13 | DX+2 | 4 | B220 |
| Theology (Druid) | 11 | IQ-1 | 2 | B226 |
| League Adventurer | ||||
| First Aid/TL4 | 14 | IQ+2 | 4 | B195 |
| Gesture | 14 | IQ+2 | 4 | B198 |
| Stealth | 11 | DX+0 | 2 | B222 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 9 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 9 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 8 | 1d-3 cr | C | ||
| Sickle | Hook | 11 | 8U | No | 1d-4 cut | 1 | 8 |
| Sickle | Swung | 12 | 9 | No | 1d cut | 1 | 8 |
| Sickle | Swung | 12 | 9U | No | 1d imp | 1 | 8 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (2 lb, $40) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sickle | E | 1 | 40 | 2 lb | 40 | 2 lb | MA226 |