This page was generated from this file:
Adventurer Bard.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Adventurer Bard |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 14, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 63 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 116 lb | Eyes | Varies |
| Age | 22 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 170 |
| Disadvantages | -30 |
| Quirks | -2 |
| Skills | 112 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 9 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d-1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 16 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 32 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 48 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 96 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 160 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 16 lb |
| One-Handed Lift | 32 lb |
| Two-Handed Lift | 128 lb |
| Shove and Knock Over | 192 lb |
| Running Shove and Knock Over | 384 lb |
| Carry on Back | 240 lb |
| Shift Slightly | 800 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 9 |
| Reeling | 2 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -9 |
| Check #2 | -18 |
| Check #3 | -27 |
| Check #4 | -36 |
| Dead | -45 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Bard | 35 | |
| Charisma 1 +1 to Influence rolls | 5 | B41 |
| Talent (Bard) 2 | 10 | F132 |
| Talent (Musical Ability) 2 | 10 | B91 |
| Voice | 10 | B97 |
| Disadvantages | -30 | |
| Chummy (Gregarious) React to others at +4; -2 to IQ-based skills when alone, or -1 in a group of 4 or less | -10 | B126 |
| Code of Honor (Gentleman's) | -10 | B127 |
| Xenophilia CR: 12 (Quite Often), +2 Fright Check Bonus. | -10 | B162 |
| Fighter | 25 | |
| Advantages | 45 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Disadvantages | -20 | |
| Decreased Intelligence 1 | -20 | B15 |
| League Adventurer | 40 | |
| Advantages | 50 | |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Disadvantages | -10 | |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Sense of Duty Friends & Companions | -5 | B153 |
| Quirks | -2 | |
| Dreamer | -1 | B164 |
| Imaginative | -1 | B164 |
| Thief | 45 | |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Talent (Thief) 1 | 5 | B89 |
| Wizard (Apprentice) Shares skills with Wizard | 25 | |
| Advantages | 45 | |
| Fatigue Magery 26 No Armor, -45%. | 15 | |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Magic Talent 1 | 10 | |
| Disadvantages | -20 | |
| Decreased Strength 2 | -20 | B14 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Bard | ||||
| Acting | 12 | IQ+0 | 2 | B174 |
| Current Affairs/TL4 (Headline News) | 12 | IQ+0 | 1 | B186 |
| Diplomacy | 14 | IQ+2 | 4 | B187 |
| Fast-Talk | 14 | IQ+2 | 2 | B195 |
| Heraldry | 13 | IQ+1 | 1 | B199 |
| Interrogation | 11 | IQ-1 | 1 | B202 |
| Merchant | 11 | IQ-1 | 1 | B209 |
| Musical Composition | 13 | IQ+1 | 1 | B210 |
| Musical Influence | 13 | IQ+1 | 1 | B210 |
| Musical Instrument (Harp) | 14 | IQ+2 | 4 | B211 |
| Performance | 14 | IQ+2 | 2 | B212 |
| Poetry | 13 | IQ+1 | 1 | B214 |
| Propaganda/TL4 | 11 | IQ-1 | 1 | B216 |
| Public Speaking | 16 | IQ+4 | 1 | B216 |
| Savoir-Faire (High Society) | 12 | IQ+0 | 1 | B218 |
| Singing | 17 | HT+6 | 1 | B220 |
| Fighter | ||||
| Bow | 15 | DX+2 | 8 | B182 |
| Fast-Draw (Sword) | 14 | DX+1 | 1 | B194 |
| Intimidation | 13 | Will+1 | 4 | B202 |
| Shield (Buckler) | 15 | DX+2 | 4 | B220 |
| Shortsword | 15 | DX+2 | 8 | B209 |
| League Adventurer | ||||
| First Aid/TL4 | 14 | IQ+2 | 4 | B195 |
| Gesture | 14 | IQ+2 | 4 | B198 |
| Stealth | 14 | DX+1 | 2 | B222 |
| Thief | ||||
| Climbing | 15 | DX+2 | 4 | B183 |
| Escape | 12 | DX-1 | 2 | B192 |
| Fast-Talk | 14 | IQ+2 | 2 | B195 |
| Lockpicking/TL4 | 13 | IQ+1 | 2 | B206 |
| Observation | 14 | Per+2 | 4 | B211 |
| Pickpocket | 13 | DX+0 | 2 | B213 |
| Scaling (Climbing) | 12 | -3 | 0 | B233 |
| Stealth | 14 | DX+1 | 2 | B222 |
| Streetwise | 12 | IQ+0 | 2 | B223 |
| Traps/TL4 | 13 | IQ+1 | 2 | B226 |
| Wizard | ||||
| Innate Attack (Projectile) | 16 | DX+3 | 8 | B201 |
| Magic! | 12 | IQ+0 | 12 | |
| Meditation | 12 | Will+0 | 4 | B207 |
| Occultism | 12 | IQ+0 | 2 | B212 |
| Thaumatology | 12 | IQ+0 | 4 | B225 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 1d-3 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|