This page was generated from this file:
Adella Sonnenberg (Current).gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Adella Sonnenberg |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 14, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Hairfoot Halfling | Height | 42 in | Hair | Redhead, Wavy, Short |
| Gender | Female | Weight | 34 lb | Eyes | Green |
| Age | 53 | Size | -1 | Skin | Pale |
| Birthday | January 26 | TL | 4 | Hand | Right |
| -101 points | |
|---|---|
| Attributes | -120 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 20 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 9 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 0 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 0 |
| Fright Check | 0 |
| Basic Speed | 6.5 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 0 |
| Vision | 0 |
| Hearing | 0 |
| Taste and Smell | 0 |
| Touch | 0 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d-1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 16 lb | 6 | 9 |
| • Light (1) | 32 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 48 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 96 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 160 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 16 lb |
| One-Handed Lift | 32 lb |
| Two-Handed Lift | 128 lb |
| Shove and Knock Over | 192 lb |
| Running Shove and Knock Over | 384 lb |
| Carry on Back | 240 lb |
| Shift Slightly | 800 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 3 |
| 5 | Face | -5 | 1 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 1 |
| 16 | Foot | -4 | 1 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 9 |
| Reeling | 2 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -9 |
| Check #2 | -18 |
| Check #3 | -27 |
| Check #4 | -36 |
| Dead | -45 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Halfling, Hairfoot | 20 | |
| Advantages | 32 | |
| Extended Lifespan 1 | 2 | B53 |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Reputation 2 People Affected (Humans), x0.5; Recognized all the time, x1. | 5 | B26 |
| Resistant Poison, +15; +3 to all HT rolls to resist, x0.33. | 5 | B81 |
| Disadvantages | -10 | |
| Decreased Strength 1 | -10 | B14 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size Modifier 1 | 0 | |
| May take the Infravision advantage | 0 | |
| Quirks | -2 | |
| Doesn't Like Shoes | -1 | |
| Hairy Feet | -1 | |
| Quirks | -1 | |
| Unnatural Features (Has an Astral Cord, as Though Astrally Projected) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Crowbar | Swung | 7 | 7U | No | 1d+1 cr | 1 | 10 |
| Large Knife | Swung | 10 | 7 | No | 1d-3 cut | C,1 | 6 |
| Large Knife | Thrust | 10 | 7 | No | 1d-2 imp | C | 6 |
| Natural | Kick | 12 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 12 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 10 | 1d-3 cr | C | ||
| Small Knife, Disguised Disguised as a brass comb | Swung | 10 | 7 | No | 1d-4 cut | C,1 | 5 |
| Small Knife, Disguised Disguised as a brass comb | Thrust | 10 | 7 | No | 1d-3 imp | C | 5 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Crowbar | Thrown | 9 | 1 | 1d+1 cr | 9/13 | 1 | T(1) | -3 | 10 | |
| Elecrified Vital Seeking Sling +1 Lightning Weapon and Vital Seeker 3 enchantments | 9 | 0 | 1d pi +2 elec | 54/90 | 1 | 1(2) | -4 | 6 | ||
| Large Knife | Thrown | 10 | +0 | 1d-2 imp | 7/13 | 1 | T(1) | -2 | 6 | |
| Small Knife, Disguised Disguised as a brass comb | Thrown | 10 | +0 | 1d-3 imp | 4/9 | 1 | T(1) | -1 | 5 |
| Equipment (31.85 lb, $25,450) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 490 | 13.25 lb | |
| Small Boots | E | 1 | 80 | 1.5 lb | 80 | 1.5 lb | B284 |
| Small Heavy Cloak | C | 1 | 50 | 2.5 lb | 50 | 2.5 lb | B287 |
| Small Heavy Leather Leggings | E | 1 | 60 | 2 lb | 60 | 2 lb | B283 |
| Small Heavy Leather Sleeves | E | 1 | 50 | 1 lb | 50 | 1 lb | B283 |
| Small Helmet Lamp Uses 1 pt of oil per 12 hours, 5 yd. | E | 1 | 100 | 1 lb | 100 | 1 lb | DF1:25 |
| Small Leather Armor | E | 1 | 100 | 5 lb | 100 | 5 lb | B283 |
| Small Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Small Leather Helm | E | 1 | 20 | 0.25 lb | 20 | 0.25 lb | B284 |
| Belt | E | 1 | 5 | 0.1 lb | 24,684 | 16.3 lb | |
| Crowbar | E | 1 | 20 | 3 lb | 20 | 3 lb | DF1:24 |
| Elecrified Vital Seeking Sling +1 Lightning Weapon and Vital Seeker 3 enchantments | E | 1 | 24,020 | 0.5 lb | 24,020 | 0.5 lb | B276 |
| File (DR+HP) min to cut through item | E | 1 | 40 | 1 lb | 40 | 1 lb | DF1:24 |
| Giant Spider Silk Cord, 10 yd 360 lb | E | 1 | 100 | 0.5 lb | 100 | 0.5 lb | DF1:25 |
| Lockpicks, Good +1 to Lockpicking | E | 1 | 250 | 0.5 lb | 250 | 0.5 lb | DF1:25 |
| Pouch 3 lb small items | E | 1 | 10 | 0.2 lb | 16 | 3.2 lb | DF1:23 |
| Lead Pellet (Sling) Gives +1 damage, double range | E | 60 | 0.1 | 0.05 lb | 6 | 3 lb | B276 |
| Pouch 3 lb small items | E | 1 | 10 | 0.2 lb | 40 | 3.2 lb | DF1:23 |
| Caltrops, 1 hex Ready to deplay. Vision-2 to avoid, MoF hits. thr-3 imp (victim ST). Penetrating hits continue until removed (2 Ready) | E | 6 | 5 | 0.5 lb | 30 | 3 lb | DF1:25 |
| Saw | E | 1 | 150 | 3 lb | 150 | 3 lb | DF1:24 |
| Scabbard, Knife | E | 1 | 3 | 0.3 lb | 43 | 1.3 lb | |
| Large Knife | E | 1 | 40 | 1 lb | 40 | 1 lb | B272 |
| Concealed Equipment | E | 1 | 0 | 0 lb | 276 | 2.3 lb | |
| Lockpicks, Disguised Basic EQ for Lockpicking; Disguised as a cloak clasp | E | 1 | 156 | 0.3 lb | 156 | 0.3 lb | DF1:25 |
| Small Knife, Disguised Disguised as a belt buckle | E | 1 | 60 | 1 lb | 60 | 1 lb | B272, DF8:32 |
| Small Knife, Disguised Disguised as a brass comb | E | 1 | 60 | 1 lb | 60 | 1 lb | B272, DF8:32 |