This page was generated from this file:
Skeleton Soldier.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Skeleton Soldier |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Warlords |
| Created On | Jan 26, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Skeleton | Height | 65 in | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 163 lb | Eyes | Empty Sockets |
| Age | 17 | Size | +0 | Skin | None |
| Birthday | N/A | TL | 4 | Hand | Right |
| 130 points | |
|---|---|
| Attributes | 230 |
| Advantages | 15 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 23 |
| Spells | 0 |
| Race | -138 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 16 |
| Dexterity (DX) | 18 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 9 |
| Basic Move | 9 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 51 lb | 9 | 16 |
| Light (1) | 102 lb | 7 | 15 |
| • Medium (2) | 153 lb | 5 | 14 |
| Heavy (3) | 306 lb | 3 | 13 |
| X-Heavy (4) | 510 lb | 1 | 12 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 51 lb |
| One-Handed Lift | 102 lb |
| Two-Handed Lift | 408 lb |
| Shove and Knock Over | 612 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,224 lb |
| Carry on Back | 765 lb |
| Shift Slightly | 2,550 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 6 |
| 5 | Face | -5 | 6 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 6 |
| 8 | R. Arm | -2 | 6 |
| 9-10 | Torso | 0 | 7 |
| 11 | Groin | -3 | 7 |
| 12 | L. Arm | -2 | 6 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 6 |
| 15 | Hand | -4 | 6 |
| 16 | Foot | -4 | 4 |
| 17-18 | Neck | -5 | 6 |
| - | Vitals | -3 | 7 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 16 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -16 |
| Check #2 | -32 |
| Check #3 | -48 |
| Check #4 | -64 |
| Dead | -80 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Skeleton | -138 | M152 |
| Advantages | 295 | |
| Damage Resistance 2 | 10 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| High Pain Threshold | 10 | B59 |
| Increased Basic Speed 4 Each level adds 0.25 to Basic Speed | 20 | B17 |
| Increased Dexterity 2 | 40 | B15 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Brain) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Vitals) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (Unliving) | 20 | B61 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Temperature Tolerance 10 | 10 | B93 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Disadvantages | -345 | |
| Appearance Universal, +25%; Monstrous, -20. | -25 | B21 |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Cannot Speak (Mute) | -25 | B125 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Decreased Strength 1 | -10 | B14 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. | -25 | B130 |
| Fragile (Brittle) | -15 | B136 |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Skinny -2 ST vs. knockback | -5 | B18 |
| Social Stigma (Dead) -4 Reaction | -20 | F133 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Vulnerability (Crushing, Damage x2) | -30 | B161 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Affected by True Faith | 0 | B261 |
| Skull has only 2 total DR | 0 | B261 |
| Taboo Trait (No Mental Skills) | 0 | B261 |
| Quirks | -3 | |
| Cannot Float | -1 | B165 |
| Eyes Glow in the Dark | -1 | |
| Sexless | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Bow | 19 | DX+1 | 4 | B182 |
| Brawling | 20 | DX+2 | 4 | B182 |
| Broadsword | 20 | DX+2 | 8 | B208 |
| Dancing | 17 | DX-1 | 1 | B187 |
| Forced Entry | 18 | DX+0 | 1 | B196 |
| Shield (Shield) | 20 | DX+2 | 4 | B220 |
| Stealth | 15 | DX-1 | 1 | B222 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Broadsword | Swung | 20 | 17 | No | 2d+3 cut | 1 | 10 |
| Broadsword | Thrust | 20 | 17 | No | 1d+2 cr | 1 | 10 |
| Large Shield | 20 | No | 17 | 1d+1 cr | 1 | 0 | |
| Natural | Kick | 18 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 18 | No | 1d+3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 20 | 17 | 1d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Longbow | 19 | 3 | 1d+3 imp | 240/320 | 1 | 1(2) | -8 | 11† |
| Equipment (124.5 lb, $2,170) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Large Shield | E | 1 | 90 | 25 lb | 90 | 25 lb | B287 |
| Scabbard, Sword | E | 1 | 5 | 0.5 lb | 505 | 3.5 lb | |
| Broadsword | E | 1 | 500 | 3 lb | 500 | 3 lb | B271 |
| Longbow | E | 1 | 200 | 3 lb | 200 | 3 lb | B275 |
| Quiver Holds 20 arrows | E | 1 | 20 | 1 lb | 60 | 3 lb | |
| Arrow | E | 20 | 2 | 0.1 lb | 40 | 2 lb | B276 |
| Mail Coif | E | 1 | 55 | 4 lb | 55 | 4 lb | B284 |
| Face Mask | E | 1 | 100 | 2 lb | 100 | 2 lb | B284 |
| Double Mail Hauberk | E | 1 | 520 | 44 lb | 520 | 44 lb | B283 |
| Scale Sleeves | E | 1 | 210 | 14 lb | 210 | 14 lb | B283 |
| Scale Leggings | E | 1 | 250 | 21 lb | 250 | 21 lb | B283 |
| Gauntlets | E | 1 | 100 | 2 lb | 100 | 2 lb | B284 |
| Boots | E | 1 | 80 | 3 lb | 80 | 3 lb | B284 |