This page was generated from this file:
Skeleton Shock Trooper.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Skeleton Shock Trooper |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jan 26, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Skeleton | Height | 65 in | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 163 lb | Eyes | Empty Sockets |
| Age | 17 | Size | +0 | Skin | None |
| Birthday | N/A | TL | 4 | Hand | Right |
| -143 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | -143 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 11 |
| Dexterity (DX) | 10 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 8 |
| Basic Speed | 5 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 24 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 48 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 72 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 144 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 240 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 24 lb |
| One-Handed Lift | 48 lb |
| Two-Handed Lift | 192 lb |
| Shove and Knock Over | 288 lb |
| Running Shove and Knock Over | 576 lb |
| Carry on Back | 360 lb |
| Shift Slightly | 1,200 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 15 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -15 |
| Check #2 | -30 |
| Check #3 | -45 |
| Check #4 | -60 |
| Dead | -75 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Zombie | -143 | M152 |
| Advantages | 223 | |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Extra Hit Points 4 | 8 | B16 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (Unliving) | 20 | B61 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Temperature Tolerance 10 | 10 | B93 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Disadvantages | -280 | |
| Appearance Universal, +25%; Monstrous, -20. | -25 | B21 |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. | -25 | B130 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Social Stigma (Dead) -4 Reaction | -20 | F133 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Affected by True Faith | 0 | B261 |
| Taboo Trait (No Mental Skills) | 0 | B261 |
| Will turn into a skeleton eventually | 0 | B261 |
| Quirks | -1 | |
| Sexless | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 8 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 10 | 8 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|