This page was generated from this file:
Minda the Immortal Swanmay.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Minda |
| Title | The Immortal |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Aug 15, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 65 in | Hair | Redhead, Straight, Medium |
| Gender | Female | Weight | 148 lb | Eyes | Blue |
| Age | 30 | Size | +0 | Skin | Freckled |
| Birthday | May 31 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 95 |
| Advantages | 216 |
| Disadvantages | -174 |
| Quirks | -4 |
| Skills | 44 |
| Spells | 0 |
| Race | 73 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 13 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 15 |
| Vision | 15 |
| Hearing | 15 |
| Taste and Smell | 15 |
| Touch | 15 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 7 | 9 |
| Light (1) | 40 lb | 5 | 8 |
| Medium (2) | 60 lb | 4 | 7 |
| Heavy (3) | 120 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 3 |
| 3-4 | Skull | -7 | 5 |
| 5 | Face | -5 | 3 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 3 |
| 9-10 | Torso | 0 | 3 |
| 11 | Groin | -3 | 3 |
| 12 | L. Arm | -2 | 3 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 3 |
| 16 | Foot | -4 | 3 |
| 17-18 | Neck | -5 | 3 |
| - | Vitals | -3 | 3 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 10 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -10 |
| Check #2 | -20 |
| Check #3 | -30 |
| Check #4 | -40 |
| Dead | -50 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 212 | |
| Appearance Very Beautiful, +16. | 16 | B21 |
| Fashion Sense | 5 | B21 |
| Injury Tolerance (Unbreakable Bones) | 10 | P53 |
| Regeneration Fast (You recover 1 HP per minute), +50. | 50 | B80 |
| Resistant Subdual/Knockout, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unkillable 2 Backlash, Resistible: Partial Amnesia, Extended Duration (x3000), -24%. Backlash occurs if -10xHP is reached | 76 | B95 |
| Voice | 10 | B97 |
| Disadvantages | -174 | |
| Chummy React to others at +2; -1 to IQ-based skills when alone | -5 | B126 |
| Clueless | -10 | B126 |
| Cowardice CR: 12 (Quite Often), -2 Fright Check Penalty. | -10 | B129 |
| Cursed | -75 | B129 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Fanaticism (Protecting Nature) | -15 | B136 |
| Gullibility CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B137 |
| Impulsiveness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B139 |
| Intolerance (Evil and Poachers) Scope: Occassional, -2. | -2 | B140 |
| Odious Personal Habit Constantly Chewing Gum With Mouth Open; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Odious Personal Habit Talking All the Time; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Secret (Swanmay) Serious Embarrassment, -5. | -5 | B152 |
| Selfless CR: 9 (Fairly Often). | -7 | B153 |
| Sense of Duty Nature, -5. | -5 | B153 |
| Human, Swanmay | 73 | |
| Constant Traits | 53 | |
| Alternate Form (Swanmay Swan Form) Breakable (DR 15, SM -10), -10%; Can Be Stolen (Must be forcibly removed, won't work for thief), -5%; Magical, -10%; Once On, Stays On, +50%. This is a tiny magic item that could be worn by a human or a swan; It's needed to change shape or return to normal, but isn't required to maintain swan form | 19 | B83 |
| Damage Resistance 3 Tough Skin, -40%. | 9 | B47 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Magic Resistance 1 Improved, +150%. | 5 | B67 |
| Human Form | 20 | |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Notes and Options | 0 | |
| Magic resistance up to level 6 | 0 | |
| Swanmays are always human women with a deep love of nature | 0 | |
| Perks | 4 | |
| Convincing Nod Non-Verbal Fast-Talk | 1 | PU2:15 |
| High-Heeled Heroine | 1 | PU2:14 |
| High-Heeled Hurt | 1 | PU2:7 |
| Penetrating Voice | 1 | B101 |
| Quirks | -4 | |
| Dislikes excessive noise | -1 | B164 |
| Distinctive Voice Anyone that hears her scream can never overlook it | -1 | B165 |
| Dull | -1 | B164 |
| Forgetful You often forget about your powers and equipment. | -1 | Sup33 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Bow | 14 | DX+2 | 8 | B182 |
| Fast-Draw (Arrow) | 13 | DX+1 | 2 | B194 |
| Karate | 12 | DX+0 | 4 | B203 |
| Kicking (Karate) | 12 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Entertainment | ||||
| Mimicry (Speech) | 12 | IQ-1 | 2 | |
| Performance | 14 | IQ+1 | 1 | B212 |
| Singing | 15 | HT+3 | 2 | B220 |
| Ranger | ||||
| Camouflage | 14 | IQ+1 | 1 | B183 |
| Hiking | 11 | HT-1 | 1 | B200 |
| Mimicry (Animal Sounds) | 11 | IQ-2 | 1 | B210 |
| Mimicry (Bird Calls) | 11 | IQ-2 | 1 | B210 |
| Naturalist/TL4 (Earthlike) | 12 | IQ-1 | 2 | B211 |
| Observation | 14 | Per-1 | 1 | B211 |
| Stealth | 12 | DX+0 | 2 | B222 |
| Survival (Wioodlands) | 15 | Per+0 | 2 | B223 |
| Swimming | 12 | HT+0 | 1 | B224 |
| Tracking | 16 | Per+1 | 4 | B226 |
| Social | ||||
| Diplomacy | 13 | IQ+0 | 1 | B187 |
| Fast-Talk | 14 | IQ+1 | 1 | B195 |
| Intimidation | 14 | Will+1 | 4 | B202 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| High-Heeled Hurt | Kick | 12 | No | 1d-2 pi+ | C,1 | ||
| Natural | Kick | 10 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 10 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 12 | 9 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Composite Bow | 14 | 3 | 1d+1 imp | 200/250 | 1 | 1(2) | -7 | 10† |
| Equipment (13.58 lb, $1,990) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Composite Bow | E | 1 | 900 | 4 lb | 900 | 4 lb | B275 |
| Hip Quiver, Large Holds 50 arrows/bolts, 2 Compartments | E | 1 | 30 | 2 lb | 130 | 7 lb | DF1:24 |
| Arrow | E | 25 | 2 | 0.1 lb | 50 | 2.5 lb | B276 |
| Arrow | E | 25 | 2 | 0.1 lb | 50 | 2.5 lb | B276 |
| Potion Belt 4 bottles/8 vials. Ready/Fast-Draw. +2 DR for contents. | E | 1 | 60 | 1 lb | 960 | 2.58 lb | DF1:25 |
| Drow Sleep Poison Utility. Immediate roll HT-4 (Drow roll HT+3) or suffer -4 to DX for HT-10 seconds (minimum 1), then fall asleep; Neutralized by alcohol | E | 2 | 50 | 0.5 lb | 100 | 1 lb | |
| Pixie Forget Poison Utility. Immediate HT-2 or lose margin of failure minutes of recent memories; failure by five or more results in Total Amnesia | E | 1 | 250 | 0.02 lb | 250 | 0.02 lb | |
| Pixie Sleep Poison Utility. Inflicts 1d FP damage of Missed Sleep | E | 3 | 100 | 0.02 lb | 300 | 0.06 lb | |
| Strength Potion Potion. +1d ST (No HP). 1 hour. | E | 1 | 250 | 0.5 lb | 250 | 0.5 lb | DF1:29 |
Minda is a young woman that happens to be immortal. She isn't sure why, but most assume she isn't entirely human, despite her appearance.
She works for tha League of Adventurers as a "Damsel in Distress" for hire. They use her mostly to train young adventurers. In exchange, they're supposed to be training her to "not die every five minutes." Aside from that, they pay her a modest salary.
Due to her Cursed state, she's constantly in trouble of one sort or another, usually requiring rescuing.