This page was generated from this file:
Minda the Immortal Rogue.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Minda |
| Title | The Immortal |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Aug 15, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 65 in | Hair | Redhead, Straight, Medium |
| Gender | Female | Weight | 169 lb | Eyes | Blue |
| Age | 30 | Size | +0 | Skin | Freckled |
| Birthday | May 31 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 120 |
| Advantages | 221 |
| Disadvantages | -137 |
| Quirks | -3 |
| Skills | 49 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 11 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 24 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 48 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 72 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 144 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 240 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 24 lb |
| One-Handed Lift | 48 lb |
| Two-Handed Lift | 192 lb |
| Shove and Knock Over | 288 lb |
| Running Shove and Knock Over | 576 lb |
| Carry on Back | 360 lb |
| Shift Slightly | 1,200 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 3 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 11 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -11 |
| Check #2 | -22 |
| Check #3 | -33 |
| Check #4 | -44 |
| Dead | -55 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 217 | |
| Appearance Very Beautiful, +16. | 16 | B21 |
| Fashion Sense | 5 | B21 |
| Injury Tolerance (Unbreakable Bones) | 10 | P53 |
| Regeneration Fast (You recover 1 HP per minute), +50. | 50 | B80 |
| Resistant Subdual/Knockout, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Talent (Thief) 1 | 5 | B89 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unkillable 2 Backlash, Resistible: Partial Amnesia, Extended Duration (x3000), -24%. Backlash occurs if -10xHP is reached | 76 | B95 |
| Voice | 10 | B97 |
| Disadvantages | -137 | |
| Chummy React to others at +2; -1 to IQ-based skills when alone | -5 | B126 |
| Clueless | -10 | B126 |
| Cursed | -75 | B129 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Gullibility CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B137 |
| Impulsiveness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B139 |
| Odious Personal Habit Constantly Chewing Gum With Mouth Open; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Odious Personal Habit Talking All the Time; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Selfless CR: 9 (Fairly Often). | -7 | B153 |
| Perks | 4 | |
| Convincing Nod Non-Verbal Fast-Talk | 1 | PU2:15 |
| High-Heeled Heroine | 1 | PU2:14 |
| High-Heeled Hurt | 1 | PU2:7 |
| Penetrating Voice | 1 | B101 |
| Quirks | -3 | |
| Distinctive Voice Anyone that hears her scream can never overlook it | -1 | B165 |
| Dull | -1 | B164 |
| Forgetful You often forget about your powers and equipment. | -1 | Sup33 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Karate | 14 | DX+1 | 8 | B203 |
| Kicking (Karate) | 14 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Performance | ||||
| Acting | 12 | IQ+0 | 2 | B174 |
| Mimicry (Speech) | 12 | IQ+0 | 4 | |
| Performance | 13 | IQ+1 | 1 | B212 |
| Singing | 14 | HT+3 | 2 | B220 |
| Social | ||||
| Diplomacy | 12 | IQ+0 | 1 | B187 |
| Fast-Talk | 14 | IQ+2 | 2 | B195 |
| Intimidation | 13 | Will+1 | 4 | B202 |
| Thief | ||||
| Climbing | 15 | DX+2 | 4 | B183 |
| Holdout | 12 | IQ+0 | 2 | B200 |
| Lockpicking/TL4 | 13 | IQ+1 | 2 | B206 |
| Observation | 12 | Per+0 | 1 | B211 |
| Pickpocket | 13 | DX+0 | 2 | B213 |
| Scaling (Climbing) | 15 | +0 | 4 | B233 |
| Stealth | 15 | DX+2 | 4 | B222 |
| Streetwise | 12 | IQ+0 | 2 | B223 |
| Traps/TL4 | 12 | IQ+0 | 1 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Combat Fan | Thrust | 12 | 9 | No | 1d-1 cut | C | 6 |
| Combat Fan | Thrust | 14 | 10 | No | 1d+1 cr | C | 7 |
| High-Heeled Hurt | Kick | 14 | No | 1d pi+ | C,1 | ||
| Natural | Kick | 12 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 10 | 1d cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (23.95 lb, $1,145) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 205 | 10 lb | |
| Cloth Cap | E | 1 | 5 | 0 lb | 5 | 0 lb | B284 |
| High-Heel Boots | E | 1 | 80 | 3 lb | 80 | 3 lb | B284 |
| Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Leather Jacket | E | 1 | 50 | 4 lb | 50 | 4 lb | B283 |
| Leather Pants | E | 1 | 40 | 3 lb | 40 | 3 lb | B283 |
| Delver's Webbing 20 lb small items. Ready/Fast-Draw. +1 to Fast-Draw. | E | 1 | 160 | 3 lb | 900 | 12.95 lb | DF1:25 |
| Burning Glass Sets fires with sunlight | E | 1 | 40 | 0.25 lb | 40 | 0.25 lb | DF1:26 |
| File (DR+HP) min to cut through item | E | 1 | 40 | 1 lb | 40 | 1 lb | DF1:24 |
| Giant Spider Silk Cord, 10 yd 360 lb | E | 1 | 100 | 0.5 lb | 100 | 0.5 lb | DF1:25 |
| Helmet Lamp Uses 1 pt of oil per 12 hours, 5 yd. | E | 1 | 100 | 2 lb | 100 | 2 lb | DF1:25 |
| Lockpicks, Good +1 to Lockpicking | E | 1 | 250 | 0.5 lb | 250 | 0.5 lb | DF1:25 |
| Mirror, Hand | E | 1 | 15 | 1 lb | 15 | 1 lb | DF1:26 |
| Personal Basics Basic EQ for individual Survival | E | 1 | 5 | 1 lb | 5 | 1 lb | DF1:23 |
| Pouch 3 lb small items | E | 1 | 10 | 0.2 lb | 40 | 3.2 lb | DF1:23 |
| Caltrops, 1 hex Ready to deplay. Vision-2 to avoid, MoF hits. thr-3 imp (victim ST). Penetrating hits continue until removed (2 Ready) | E | 6 | 5 | 0.5 lb | 30 | 3 lb | DF1:25 |
| Tinted Goggles Protected Vision. Break if penetrated. | C | 1 | 150 | 0.5 lb | 150 | 0.5 lb | DF1:26 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 40 | 1 lb | |
| Combat Fan | E | 1 | 40 | 1 lb | 40 | 1 lb | MA226 |
Minda is a young woman that happens to be immortal. She isn't sure why, but most assume she isn't entirely human, despite her appearance.
She works for the League of Adventurers as a "Damsel in Distress" for hire. They use her mostly to train young adventurers. In exchange, they're training her to "not die every five minutes." Aside from that, they pay her a modest salary.
Due to her Cursed state, she's constantly in trouble of one sort or another, usually requiring rescuing.