This page was generated from this file:
Minda the Immortal Healer.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Minda |
| Title | The Immortal |
| Religion | Sisterhood of the Healing Hands |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Aug 15, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 65 in | Hair | Redhead, Straight, Medium |
| Gender | Female | Weight | 148 lb | Eyes | Blue |
| Age | 20 | Size | +0 | Skin | Freckled |
| Birthday | May 31 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 80 |
| Advantages | 310 |
| Disadvantages | -167 |
| Quirks | -3 |
| Skills | 30 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 40 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 60 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 120 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 10 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -10 |
| Check #2 | -20 |
| Check #3 | -30 |
| Check #4 | -40 |
| Dead | -50 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 306 | |
| Appearance Very Beautiful, +16. | 16 | B21 |
| Divine Powers Divine, -10%; Pact (Pacifism), -15%. Required Disadvantage is Honesty | 94 | |
| Healing Faith Healing, +20%; Cure Affliction, +60%; Costs HP (Half Normal FP Cost), +0%; Cosmic (Works on the Dead), +50%; Restore Limbs, +80%. | 86 | B59 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 8 | B59 |
| Fashion Sense | 5 | B21 |
| Injury Tolerance (Unbreakable Bones) | 10 | P53 |
| Regeneration Fast (You recover 1 HP per minute), +50. | 50 | B80 |
| Resistant Subdual/Knockout, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unkillable 2 Backlash, Resistible: Partial Amnesia, Extended Duration (x3000), -24%. Backlash occurs if -10xHP is reached | 76 | B95 |
| Voice | 10 | B97 |
| Disadvantages | -167 | |
| Chummy React to others at +2; -1 to IQ-based skills when alone | -5 | B126 |
| Clueless | -10 | B126 |
| Cursed | -75 | B129 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Gullibility CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B137 |
| Honesty CR: 12 (Quite Often). | -10 | B138 |
| Impulsiveness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B139 |
| Odious Personal Habit Constantly Chewing Gum With Mouth Open; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Odious Personal Habit Talking All the Time; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Pacifism: Cannot Kill | -15 | B148 |
| Selfless CR: 9 (Fairly Often). | -7 | B153 |
| Sense of Duty Friends & Companions | -5 | B153 |
| Perks | 4 | |
| Convincing Nod Non-Verbal Fast-Talk | 1 | PU2:15 |
| High-Heeled Heroine | 1 | PU2:14 |
| High-Heeled Hurt | 1 | PU2:7 |
| Penetrating Voice | 1 | B101 |
| Quirks | -3 | |
| Distinctive Voice Anyone that hears her scream can never overlook it | -1 | B165 |
| Dull | -1 | B164 |
| Forgetful You often forget about your powers and equipment. | -1 | Sup33 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Karate | 11 | DX+0 | 4 | B203 |
| Kicking (Karate) | 11 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Medical | ||||
| Diagnosis/TL4 | 11 | IQ-1 | 2 | B187 |
| First Aid/TL4 | 12 | IQ+0 | 0 | B195 |
| Hypnotism | 11 | IQ-1 | 2 | B201 |
| Physician/TL4 | 12 | IQ+0 | 4 | B213 |
| Surgery/TL4 | 11 | IQ-1 | 4 | B223 |
| Performance | ||||
| Mimicry (Speech) | 11 | IQ-1 | 2 | |
| Performance | 13 | IQ+1 | 1 | B212 |
| Singing | 15 | HT+3 | 2 | B220 |
| Social | ||||
| Diplomacy | 12 | IQ+0 | 1 | B187 |
| Fast-Talk | 13 | IQ+1 | 1 | B195 |
| Intimidation | 13 | Will+1 | 4 | B202 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| High-Heeled Hurt | Kick | 11 | No | 1d-2 pi+ | C,1 | ||
| Natural | Kick | 9 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 8 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (10 lb, $200) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dynamite | E | 7 | 10 | 1 lb | 70 | 7 lb | HT185 |
| First Aid Kit +1 to First Aid | E | 1 | 50 | 2 lb | 50 | 2 lb | DF1:24 |
| Flashlight, Heavy 30' beam, lasts 5 hours | E | 1 | 80 | 1 lb | 80 | 1 lb | B288 |
Minda is a young woman that happens to be immortal. She isn't sure why, but most assume she isn't entirely human, despite her appearance.
She works for tha League of Adventurers as a "Damsel in Distress" for hire. They use her mostly to train young adventurers. In exchange, they're supposed to be training her to "not die every five minutes." Aside from that, they pay her a modest salary.
Due to her Cursed state, she's constantly in trouble of one sort or another, usually requiring rescuing.
This version of Minda worships a god of empathy.