This page was generated from this file:
Minda the Immortal Fighter.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Minda |
| Title | The Immortal |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Aug 15, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 65 in | Hair | Redhead, Straight, Medium |
| Gender | Female | Weight | 186 lb | Eyes | Blue |
| Age | 30 | Size | +0 | Skin | Freckled |
| Birthday | May 31 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 120 |
| Advantages | 246 |
| Disadvantages | -147 |
| Quirks | -3 |
| Skills | 34 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 13 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d, 2d-1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 34 lb | 5 | 9 |
| Light (1) | 68 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 102 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 204 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 340 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 34 lb |
| One-Handed Lift | 68 lb |
| Two-Handed Lift | 272 lb |
| Shove and Knock Over | 408 lb |
| Running Shove and Knock Over | 816 lb |
| Carry on Back | 510 lb |
| Shift Slightly | 1,700 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 6 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 3 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 4 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 13 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -13 |
| Check #2 | -26 |
| Check #3 | -39 |
| Check #4 | -52 |
| Dead | -65 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 242 | |
| Appearance Very Beautiful, +16. | 16 | B21 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Fashion Sense | 5 | B21 |
| Fit +1 to all HT rolls to stay conscious, avoid death, resist disease, resist poison; recover FP at twice the normal rate (but not FP spent for spells or psi powers) | 5 | B55 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Injury Tolerance (Unbreakable Bones) | 10 | P53 |
| Regeneration Fast (You recover 1 HP per minute), +50. | 50 | B80 |
| Resistant Subdual/Knockout, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unkillable 2 Backlash, Resistible: Partial Amnesia, Extended Duration (x3000), -24%. Backlash occurs if -10xHP is reached | 76 | B95 |
| Voice | 10 | B97 |
| Disadvantages | -147 | |
| Chummy React to others at +2; -1 to IQ-based skills when alone | -5 | B126 |
| Clueless | -10 | B126 |
| Code of Honor (Soldier's) | -10 | B127 |
| Cursed | -75 | B129 |
| Duty (League of Adventurers) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Gullibility CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B137 |
| Impulsiveness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B139 |
| Odious Personal Habit Constantly Chewing Gum With Mouth Open; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Odious Personal Habit Talking All the Time; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Selfless CR: 9 (Fairly Often). | -7 | B153 |
| Perks | 4 | |
| Convincing Nod Non-Verbal Fast-Talk | 1 | PU2:15 |
| High-Heeled Heroine | 1 | PU2:14 |
| High-Heeled Hurt | 1 | PU2:7 |
| Penetrating Voice | 1 | B101 |
| Quirks | -3 | |
| Distinctive Voice Anyone that hears her scream can never overlook it | -1 | B165 |
| Dull | -1 | B164 |
| Forgetful You often forget about your powers and equipment. | -1 | Sup33 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Karate | 13 | DX+1 | 8 | B203 |
| Kicking (Karate) | 13 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Two-Handed Sword | 15 | DX+3 | 12 | B209 |
| Performance | ||||
| Mimicry (Speech) | 11 | IQ-1 | 2 | |
| Performance | 13 | IQ+1 | 1 | B212 |
| Singing | 14 | HT+3 | 2 | B220 |
| Social | ||||
| Diplomacy | 12 | IQ+0 | 1 | B187 |
| Fast-Talk | 13 | IQ+1 | 1 | B195 |
| Intimidation | 13 | Will+1 | 4 | B202 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| High-Heeled Hurt | Kick | 13 | No | 1d+1 pi+ | C,1 | ||
| Natural | Kick | 11 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 1d+1 cr | C | ||
| Thrusting Greatsword | Swung | 15 | 11 | No | 2d+2 cut | 1,2 | 12† |
| Thrusting Greatsword | Thrust | 15 | 11 | No | 1d+3 imp | 2 | 12† |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (34 lb, $1,275) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 375 | 27 lb | |
| High-Heel Boots | E | 1 | 80 | 3 lb | 80 | 3 lb | B284 |
| Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Mail Coif | E | 1 | 55 | 4 lb | 55 | 4 lb | B284 |
| Mail Shirt | E | 1 | 150 | 16 lb | 150 | 16 lb | B283 |
| Studded Leather Skirt | E | 1 | 60 | 4 lb | 60 | 4 lb | B283 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 900 | 7 lb | |
| Thrusting Greatsword | E | 1 | 900 | 7 lb | 900 | 7 lb | B274 |
Minda is a young woman that happens to be immortal. She isn't sure why, but most assume she isn't entirely human, despite her appearance.
She works for tha League of Adventurers as a "Damsel in Distress" for hire. They use her mostly to train young adventurers. In exchange, they're supposed to be training her to "not die every five minutes." Aside from that, they pay her a modest salary.
Due to her Cursed state, she's constantly in trouble of one sort or another, usually requiring rescuing.