This page was generated from this file:
Ivan Barkhimer.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Ivan Barkhimer |
| Title | Captain |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 20, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 69 in | Hair | Brown, Straight, Medium |
| Gender | Male | Weight | 169 lb | Eyes | Brown |
| Age | 24 | Size | +0 | Skin | Pale |
| Birthday | August 15 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 200 |
| Advantages | 65 |
| Disadvantages | -69 |
| Quirks | -3 |
| Skills | 57 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 16 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 6.5 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 51 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 102 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 153 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 306 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 510 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 51 lb |
| One-Handed Lift | 102 lb |
| Two-Handed Lift | 408 lb |
| Shove and Knock Over | 612 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,224 lb |
| Carry on Back | 765 lb |
| Shift Slightly | 2,550 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 16 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -16 |
| Check #2 | -32 |
| Check #3 | -48 |
| Check #4 | -64 |
| Dead | -80 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 65 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Rank 3 Military: Captain | 15 | B29 |
| Weapon Master Two weapons: Broadsword and Shield | 25 | B99 |
| Disadvantages | -69 | |
| Bloodlust CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B125 |
| Callous | -5 | B125 |
| Code of Honor (Soldier's) | -10 | B127 |
| Duty (Protect and Serve the Baron) FR: 12, -10. | -10 | B133 |
| Greed CR: 9 (Fairly Often). | -22 | B137 |
| Truthfulness CR: 9 (Fairly Often). | -7 | B159 |
| Quirks | -3 | |
| Congenial | -1 | B164 |
| Dislikes the Baron | -1 | B164 |
| Nervous Stomach | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Knightly Mounted Combat High Medieval | ||||
| Axe/Mace | 13 | DX-1 | 1 | B208 |
| Broadsword | 16 | DX+2 | 8 | B208 |
| Cavalry Training (Broadsword) | 16 | +0 | 2 | MA69 |
| Combat Riding (Riding) | 16 | +1 | 2 | MA69 |
| Kiai | 11 | HT-1 | 2 | B203 |
| Lance | 13 | DX-1 | 1 | B204 |
| Power Blow | 12 | Will+0 | 4 | B215 |
| Riding (Equine) | 15 | DX+1 | 4 | B217 |
| Shield (Shield) | 16 | DX+2 | 4 | B220 |
| Staying Seated (Riding) | 18 | +3 | 3 | MA81 |
| Targeted Attack (Thrust/Vitals) (Broadsword) | 15 | -1 | 3 | MA68 |
| Targeted Attack (Thrust/Chink in Vitals) (Broadsword) | 11 | -5 | 6 | MA68 |
| Timed Defense (Broadsword Parry) | 12 | +0 | 2 | MA87 |
| Wrestling | 13 | DX-1 | 1 | B228 |
| Misc | ||||
| Leadership | 13 | IQ+1 | 4 | B204 |
| Strategy (Land) | 11 | IQ-1 | 2 | B222 |
| Tactics | 13 | IQ+1 | 8 | B224 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 12 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 12 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 11 | 1d cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|