This page was generated from this file:
SoLS Puppet Fighter 1.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | SoLS Puppet Fighter 1 |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Dec 7, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Mountain Dwarf | Height | 55 in | Hair | Brown, Curly, Long |
| Gender | Female | Weight | 81 lb | Eyes | Violet |
| Age | 44 | Size | -1 | Skin | Dark Tan |
| Birthday | May 11 | TL | 4 | Hand | Right |
| 12 points | |
|---|---|
| Attributes | 110 |
| Advantages | 15 |
| Disadvantages | -173 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 37 |
| Spells | 0 |
| Race | 23 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 16 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 51 lb | 6 | 12 |
| Light (1) | 102 lb | 4 | 11 |
| Medium (2) | 153 lb | 3 | 10 |
| Heavy (3) | 306 lb | 2 | 9 |
| X-Heavy (4) | 510 lb | 1 | 8 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 51 lb |
| One-Handed Lift | 102 lb |
| Two-Handed Lift | 408 lb |
| Shove and Knock Over | 612 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,224 lb |
| Carry on Back | 765 lb |
| Shift Slightly | 2,550 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 5 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 3 |
| 9-10 | Torso | 0 | 3 |
| 11 | Groin | -3 | 3 |
| 12 | L. Arm | -2 | 3 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 3 |
| 16 | Foot | -4 | 3 |
| 17-18 | Neck | -5 | 3 |
| - | Vitals | -3 | 3 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 20 |
| Reeling | 6 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -20 |
| Check #2 | -40 |
| Check #3 | -60 |
| Check #4 | -80 |
| Dead | -100 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 15 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Disdvantages | -10 | |
| Code of Honor (Professional) Mercenary | -5 | B127 |
| Duty (Obey Employer) FR: 9, -5. | -5 | B133 |
| Dwarf, Mountain | 23 | |
| Advantages | 51 | |
| Extended Lifespan 1 | 2 | B53 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Magic Resistance 5 Gives penalty to activate magic items, -40%. | 6 | B67 |
| Resistant Poison, +15; +8 to all HT rolls to resist, x0.5. | 8 | B81 |
| Talent (Artificer) 1 | 10 | B90 |
| Talent (Fighting Giants) 1 Gives a bonus to any roll related to fighting giants | 5 | |
| Disadvantages | -25 | |
| Greed CR: 12 (Quite Often). | -15 | B137 |
| Miserliness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B144 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size Modifier 1 | 0 | |
| Females have beards | 0 | |
| Quirks | -3 | |
| Intolerance (Orcs and Goblins) | -1 | |
| Takes pride in beard | -1 | |
| Uncongenial | -1 | B164 |
| Wall Zombie | -163 | M152 |
| Advantages | 253 | |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| Extra Hit Points 4 | 8 | B16 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (Unliving) | 20 | B61 |
| Magic Resistance 4 Improved, +150%. | 20 | B67 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Temperature Tolerance 10 | 10 | B93 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Disadvantages | -330 | |
| Appearance Universal, +25%; Monstrous, -20. | -25 | B21 |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. | -25 | B130 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| No Legs (Sessile) | -50 | B145 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Social Stigma (Dead) -4 Reaction | -20 | F133 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Affected by True Faith | 0 | B261 |
| Will gain No Legs (Sessile) when absorbed by the Living Wall | 0 | |
| Quirks | -1 | |
| Sexless | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Fighter | ||||
| Bow | 14 | DX+2 | 8 | B182 |
| Shortsword | 14 | DX+2 | 8 | B209 |
| Fast-Draw (Sword) | 13 | DX+1 | 1 | B194 |
| Intimidation | 9 | Will+1 | 4 | B202 |
| Shield (Shield) | 14 | DX+2 | 4 | B220 |
| Mercenary | ||||
| First Aid/TL4 | 10 | IQ+2 | 4 | B195 |
| Gesture | 10 | IQ+2 | 4 | B198 |
| Merchant | 5 | IQ-3 | 2 | B209 |
| Stealth | 12 | DX+0 | 2 | B222 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medium Shield | 14 | No | 13 | 1d+1 cr | 1 | 0 | |
| Natural | Kick | 10 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 10 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 12 | 12 | 1d cr | C | ||
| Shortsword of Quickness Gives the wielder Enhanced Time Sense | Swung | 16 | 14 | No | 2d+4 cut | 1 | 8 |
| Shortsword of Quickness Gives the wielder Enhanced Time Sense | Thrust | 16 | 14 | No | 1d+3 imp | 1 | 8 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (48 lb, $1,175) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mail (Medium) | E | 1 | 0 | 0 lb | 715 | 31 lb | |
| Small Gauntlets | E | 1 | 100 | 1 lb | 100 | 1 lb | B284 |
| Small Mail Coif | E | 1 | 55 | 2 lb | 55 | 2 lb | B284 |
| Small Mail Hauberk | E | 1 | 230 | 12.5 lb | 230 | 12.5 lb | B283 |
| Small Mail Leggings | E | 1 | 110 | 7.5 lb | 110 | 7.5 lb | B283 |
| Small Mail Sleeves | E | 1 | 70 | 4.5 lb | 70 | 4.5 lb | B283 |
| Small Sollerets | E | 1 | 150 | 3.5 lb | 150 | 3.5 lb | B284 |
| Medium Shield | E | 1 | 60 | 15 lb | 60 | 15 lb | B287 |
| Shortsword of Quickness Gives the wielder Enhanced Time Sense | E | 1 | 400 | 2 lb | 400 | 2 lb | B273 |