This page was generated from this file:
SoLS Living Wall.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | SoLS Living Wall |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Dec 7, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 183 in | Hair | Black, Wavy, Short |
| Gender | Male | Weight | 3,795 lb | Eyes | Blue |
| Age | 17 | Size | +5 | Skin | Light Brown |
| Birthday | August 10 | TL | 4 | Hand | Right |
| 832 points | |
|---|---|
| Attributes | 40 |
| Advantages | 252 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 549 |
| Earned | -9 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 0 |
| Dexterity (DX) | 10 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 14 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-6, 1d-5 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 0 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 0 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 0 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 0 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 0 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 0 lb |
| One-Handed Lift | 0 lb |
| Two-Handed Lift | 0 lb |
| Shove and Knock Over | 0 lb |
| Running Shove and Knock Over | 0 lb |
| Carry on Back | 0 lb |
| Shift Slightly | 0 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 102 |
| Reeling | 33 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -102 |
| Check #2 | -204 |
| Check #3 | -306 |
| Check #4 | -408 |
| Dead | -510 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 252 | |
| Ally (SoLS Puppet Fighter 1) Point total (25% of your starting points), +1; Appears constantly (No roll required), x4; Minion, +50%; Sympathy (Killing the wall kills the Ally and the Ally's wounds affect the wall), -5%. | 6 | B36 |
| Ally (SoLS Puppet Fighter 2) Point total (25% of your starting points), +1; Appears constantly (No roll required), x4; Minion, +50%; Sympathy (Killing the wall kills the Ally and the Ally's wounds affect the wall), -5%. | 6 | B36 |
| Ally (SoLS Puppet Fighter 3) Point total (25% of your starting points), +1; Appears constantly (No roll required), x4; Minion, +50%; Sympathy (Killing the wall kills the Ally and the Ally's wounds affect the wall), -5%. | 6 | B36 |
| Ally (SoLS Puppet Wizard) Point total (25% of your starting points), +1; Appears constantly (No roll required), x4; Minion, +50%; Sympathy (Killing the wall kills the Ally and the Ally's wounds affect the wall), -5%. | 6 | B36 |
| Compartmentalized Mind 4 | 200 | B43 |
| Extra Hit Points 70 Size 5, -50%; No Fine Manipulators, -40%. Match level to HP of absrobed body | 28 | B16 |
| Living Wall | 549 | |
| Advantages | 904 | |
| 360° Vision | 25 | B34 |
| Absorption | 474 | |
| Affliction 1 Heart Attack, +300%; Melee Attack (Reach C, No Parry), -35%; Victim must willingly hold hands with a wall puppet, -60%; Resisted by ST, +20%; Malediction (As Regular Spell), +100%; Based on Puppet's ST, +20%; Cosmic (Instant Death), +300%. If they fail the resistance roll, they'll be pulled in by the hand they grabbed and become part of the wall | 75 | B35 |
| Corpse Animation | 255 | |
| Dominance (Delivered by Toxic Innate Attack) Cosmic (Works on any Fleshy Corpse) (Can't do this twice), +50%; Cosmic (Victim Becomes a Wall Mummy or Wall Zombie) (Based on the state of the body), +50%; Reduced Time 19 (This is 1 second of being dead in the area), +380%; Magical, -10%. New undead are drawn toward the wall, to climb in | 114 | B50 |
| Innate Attack (Toxic) 0d+18 0d+18 damage, x5.4; Irresistible Attack, +300%; Area Effect (128 tard radius), +350%; Emantion, -20%; Always On, -10%; Only Affects Corpses, -60%; Magical, -10%. | 141 | B62 |
| Possession Assimilation (Uses Possesed Body's Stats and Skills), +10%; Telecontrol, +50%; Puppet Only, -30%; Full Memory Access, +10%; Requires Continuous Physical Contact, -30%. | 110 | B75 |
| Puppet (Absrobed Bodies) | 10 | B78 |
| Telecommunication Telesend, +30; Racial, -20%. Allows the Compartmentalized Minds to communicate | 24 | B91 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| Extra Hit Points 32 Size 5, -50%; No Fine Manipulators, -40%. | 13 | B16 |
| High Pain Threshold | 10 | B59 |
| Illusion Extended (Infravision, Taste/Smell, Vibration Sense), +50%; Independance, +50%; Only to Make Self Look Like a Regular Wall, -60%; Magical, -10%. | 33 | P94 |
| Increased Health 4 | 40 | B14 |
| Increased Will 2 | 10 | B16 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Brain) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Eyes) Too many eyes to attack them all | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Head) | 7 | B61 |
| Injury Tolerance (No Neck) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Vitals) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (Unliving) | 20 | B61 |
| Magic Resistance 4 Improved, +150%. | 20 | B67 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Rotting Stench | 28 | |
| Affliction 1 Secondary Unconsciousness, +40%; Retching, +50%; Area Effect (2 yard radius), +50%; Persistent, +40%; Emantion (From the Hole), -20%; Respiratory Agent, +50%; Uncontrollable Trigger (Attempting to cut or blast a hole through the wall), -10%; Unconscious Only, -20%. | 28 | B35 |
| Temperature Tolerance 10 | 10 | B93 |
| Terror Always On, -20%. Channeled through Mind Reading instead of vision or hearing | 24 | B93 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Disadvantages | -355 | |
| Appearance Universal, +25%; Monstrous, -20. | -25 | B21 |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | |
| Decreased Strength 10 | -100 | B14 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. | -25 | B130 |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| No Legs (Sessile) | -50 | B145 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Obsession Killing the creator of the wall | -10 | B146 |
| Social Stigma (Dead) -4 Reaction | -20 | F133 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 5 | 0 | B19 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 8 | No | 1d-6 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 8 | No | 1d-5 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 10 | 8 | 1d-7 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|