This page was generated from this file:
Giant Chicken Leg.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Chicken Leg |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Dec 5, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant Chicken Leg | Height | 144 in | Hair | Feathers |
| Gender | N/A | Weight | 2,120 lb | Eyes | N/A |
| Age | 0 | Size | +2 | Skin | Chicken |
| Birthday | Unknown | TL | 4 | Hand | N/A |
| 757 points | |
|---|---|
| Attributes | 193 |
| Advantages | 650 |
| Disadvantages | -90 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 4 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 30 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 6 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 14 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 7 |
| Basic Move | 12 |
| Perception | 14 |
| Vision | 14 |
| Hearing | 14 |
| Taste and Smell | 14 |
| Touch | 14 |
| Damage (Thrust, Swing) | 3d, 5d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 180 lb | 12 | 10 |
| Light (1) | 360 lb | 9 | 9 |
| Medium (2) | 540 lb | 7 | 8 |
| Heavy (3) | 1,080 lb | 4 | 7 |
| X-Heavy (4) | 1,800 lb | 2 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 180 lb |
| One-Handed Lift | 360 lb |
| Two-Handed Lift | 1,440 lb |
| Shove and Knock Over | 2,160 lb |
| Running Shove and Knock Over | 4,320 lb |
| Carry on Back | 2,700 lb |
| Shift Slightly | 9,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 37 |
| 5 | Face | -5 | 35 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 35 |
| 8 | R. Arm | -2 | 35 |
| 9-10 | Torso | 0 | 35 |
| 11 | Groin | -3 | 35 |
| 12 | L. Arm | -2 | 35 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 35 |
| 15 | Hand | -4 | 35 |
| 16 | Foot | -4 | 35 |
| 17-18 | Neck | -5 | 35 |
| - | Vitals | -3 | 35 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 30 |
| Reeling | 9 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -30 |
| Check #2 | -60 |
| Check #3 | -90 |
| Check #4 | -120 |
| Dead | -150 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 650 | |
| Claws, Sharp (Feet) | 5 | B42 |
| Damage Resistance 10 Can't wear armor, -40%; Tough Skin, -40%. | 10 | B47 |
| Damage Resistance 25 Can't wear armor, -40%; Limited (Non-Magical Physical), -40%; Cosmic (Defense), +50%. | 88 | B47 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 10 Limited (Magically Originated Attacks), -20%. | 240 | P53 |
| Injury Tolerance (No Brain) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Head) | 7 | B61 |
| Injury Tolerance (No Neck) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Vitals) | 5 | B61 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100. | 100 | B80 |
| Resistant Magic, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Unkillable 3 | 150 | B95 |
| Disadvantages | -90 | |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| Reprogrammable Only obeys the master of the hut (Baba Yaga) | -10 | B150 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+0 | 1 | B182 |
| Kicking (Brawling) | 14 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Sharp (Feet) | Kick | 14 | No | No | 3d cut | C,1 |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|