This page was generated from this file:
Conservatory Crawling Claw.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Conservatory Crawling Claw |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Dec 6, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Crawling Claw | Height | 12 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 1 lb | Eyes | None |
| Age | 0 | Size | -4 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| -128 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 56 |
| Disadvantages | -192 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 8 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 2 |
| Dexterity (DX) | 10 |
| Intelligence (IQ) | 6 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 6 |
| Fright Check | 6 |
| Basic Speed | 5 |
| Basic Move | 4 |
| Perception | 6 |
| Vision | 6 |
| Hearing | 6 |
| Taste and Smell | 6 |
| Touch | 6 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 0.8 lb | 4 | 8 |
| Light (1) | 1.6 lb | 3 | 7 |
| Medium (2) | 2.4 lb | 2 | 6 |
| Heavy (3) | 4.8 lb | 1 | 5 |
| X-Heavy (4) | 8 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 0.8 lb |
| One-Handed Lift | 1.6 lb |
| Two-Handed Lift | 6.4 lb |
| Shove and Knock Over | 9.6 lb |
| Running Shove and Knock Over | 19.2 lb |
| Carry on Back | 12 lb |
| Shift Slightly | 40 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 2 |
| Reeling | 0 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -2 |
| Check #2 | -4 |
| Check #3 | -6 |
| Check #4 | -8 |
| Dead | -10 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 56 | |
| Talent (Green Thumb) 4 | 20 | B90 |
| Tri-Flower Pollen | 36 | |
| Affliction 1 Unconsciousness, +200%; Extended Duration (x30), +60%; Follow-Up (Unarmed), +0%. | 36 | B35 |
| Crawling Claw Make sure you carry over appropriate advantages from the racial template from the corpse; i.e. Claws, DR, etc. | -192 | M152 |
| Advantages | 347 | |
| Communication Magical, -10%. | 60 | |
| Mindlink 10-99 people (Crawling Claws of Same Batch), +20; Broadcast, +50%; Racial (Crawling Claws of Same Batch), -20%. | 24 | B70 |
| Telecommunication Telesend, +30; Broadcast, +50%; Racial, -20%. | 36 | B91 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Brain) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Head) | 7 | B61 |
| Injury Tolerance (No Neck) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Vitals) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (Unliving) | 20 | B61 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Striking ST 9 | 45 | B88 |
| Super Jump 1 | 10 | B89 |
| Temperature Tolerance 10 | 10 | B93 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Disadvantages | -453 | |
| Appearance Universal, +25%; Monstrous, -20. | -25 | B21 |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Cannot Speak (Mute) | -25 | B125 |
| Decreased Basic Move 1 | -5 | B17 |
| Decreased Intelligence 4 | -80 | B15 |
| Decreased Strength 8 | -80 | B14 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. | -25 | B130 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| Modified Arms One Arm, x0.5; Foot Manipulator, -6. | -3 | B53 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| One Arm | -20 | B147 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Social Stigma (Dead) -4 Reaction | -20 | F133 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Affected by True Faith | 0 | B261 |
| Decreased Size 4 | 0 | B19 |
| Quirks | -1 | |
| Sexless | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 12 | DX+2 | 4 | B182 |
| Gardening | 12 | IQ+6 | 4 | B197 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Punch | 12 | 9 | 1d-1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
Baba Yaga animated these Crawling Claws in a similar fashion to a Golem and they've been programmed with the Gardening skill in the same manner. However, they're still undead; she just found a different approach to making zombies.
Anyone doing a thorough magical analysis on them could determine this.