This page was generated from this file:
Gozeb's Personal Guard.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Gozeb's Personal Guard |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jul 22, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Groll | Height | 46 in | Hair | Black, Curly, Short |
| Gender | Male | Weight | 50 lb | Eyes | Blue |
| Age | 20 | Size | -1 | Skin | Light Green |
| Birthday | April 22 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 70 |
| Advantages | 115 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 58 |
| Spells | 0 |
| Race | 7 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 12 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 29 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 58 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 87 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 174 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 290 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 29 lb |
| One-Handed Lift | 58 lb |
| Two-Handed Lift | 232 lb |
| Shove and Knock Over | 348 lb |
| Running Shove and Knock Over | 696 lb |
| Carry on Back | 435 lb |
| Shift Slightly | 1,450 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 3 |
| 5 | Face | -5 | 1 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 1 |
| 16 | Foot | -4 | 1 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 14 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -14 |
| Check #2 | -28 |
| Check #3 | -42 |
| Check #4 | -56 |
| Dead | -70 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 115 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Regrowth | 40 | B80 |
| Unkillable 1 | 50 | B95 |
| Groll | 7 | |
| Advantages | 61 | |
| Extra Hit Points 2 | 4 | B16 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Recovery | 10 | B80 |
| Reduced Consumption 2 Cast-Iron Stomach, -50%. | 2 | B80 |
| Regeneration Regular (You recover 1 HP per hour), +25. | 25 | B80 |
| Disadvantages | -52 | |
| Cowardice CR: 15 (Almost All The Time), -1 Fright Check Penalty. | -5 | B129 |
| Increased Consumption (Consumption x2) | -10 | B139 |
| Odious Personal Habit Considers all other fleshy races food; -2 Reaction | -10 | B22 |
| Sadism CR: 15 (Almost All The Time). | -7 | B152 |
| Short Lifespan 1 | -10 | B154 |
| Social Stigma (Minority Group) -2 Reaction from others; +2 Reaction in own group | -10 | B155 |
| Features | 0 | |
| Can purchase Regrowth and Unkillable 1 | 0 | |
| Decreased Size Modifier 1 | 0 | |
| Perks | 1 | |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Quirks | -3 | |
| Broad-Minded | -1 | B163 |
| Green Skin | -1 | |
| Pointed Ears | -1 | |
| Languages | 0 | |
| Language: Goblin Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Fast-Draw/TL1 (Sling Ammo) | 14 | DX+2 | 2 | B194 |
| Knife | 13 | DX+1 | 2 | B208 |
| Sling | 12 | DX+0 | 4 | B221 |
| Spear | 13 | DX+1 | 4 | B208 |
| Wrestling | 13 | DX+1 | 4 | B228 |
| Misc | ||||
| Engineer/TL1 (Mining) | 10 | IQ+0 | 4 | B190 |
| Poisons/TL1 | 10 | IQ+0 | 4 | B214 |
| Stealth | 13 | DX+1 | 4 | B222 |
| Traps/TL1 | 11 | IQ+1 | 4 | B226 |
| Outdoor | ||||
| Camouflage | 11 | IQ+1 | 2 | B183 |
| Climbing | 12 | DX+0 | 2 | B183 |
| Survival (Arctic) | 10 | Per+0 | 2 | B223 |
| Survival (Island/Beach) | 10 | Per+0 | 2 | B223 |
| Survival (Desert) | 11 | Per+1 | 4 | B223 |
| Tracking | 11 | Per+1 | 4 | B226 |
| Weather Sense/TL1 | 11 | IQ+1 | 4 | B209 |
| Social | ||||
| Gesture | 11 | IQ+1 | 2 | B198 |
| Interrogation | 11 | IQ+1 | 4 | B202 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Large Knife | Swung | 13 | 9 | No | 1d cut | C,1 | 6 |
| Large Knife | Thrust | 13 | 9 | No | 1d-1 imp | C | 6 |
| Natural | Kick | 10 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 12 | 10 | 1d-2 cr | C | ||
| Spear | Thrust | 13 | 10 | No | 1d+1 imp | 1* | 9 |
| Spear | Thrust | 13 | 10 | No | 1d+2 imp | 1,2* | 9† |
| Teeth, Sharp | Bite | 12 | No | No | 1d-2 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Large Knife | Thrown | 8 | +0 | 1d-1 imp | 9/18 | 1 | T(1) | -2 | 6 | |
| Sling | 12 | 0 | 1d+2 pi | 72/120 | 1 | 1(2) | -4 | 6 | ||
| Spear | Thrown | 8 | +2 | 1d+2 imp | 12/18 | 1 | T(1) | -6 | 9 |
| Equipment (19.05 lb, $453) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 340 | 9.75 lb | |
| Small Boots | E | 1 | 80 | 1.5 lb | 80 | 1.5 lb | B284 |
| Small Heavy Leather Leggings | E | 1 | 60 | 2 lb | 60 | 2 lb | B283 |
| Small Heavy Leather Sleeves | E | 1 | 50 | 1 lb | 50 | 1 lb | B283 |
| Small Leather Armor | E | 1 | 100 | 5 lb | 100 | 5 lb | B283 |
| Small Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Small Leather Helm | E | 1 | 20 | 0.25 lb | 20 | 0.25 lb | B284 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 113 | 9.3 lb | |
| Pouch, Small | E | 1 | 10 | 0.5 lb | 10 | 3.5 lb | B288 |
| Sling Stone | E | 60 | 0 | 0.05 lb | 0 | 3 lb | B276 |
| Scabbard, Knife | E | 1 | 3 | 0.3 lb | 43 | 1.3 lb | |
| Large Knife | E | 1 | 40 | 1 lb | 40 | 1 lb | B272 |
| Sling | E | 1 | 20 | 0.5 lb | 20 | 0.5 lb | B276 |
| Spear | E | 1 | 40 | 4 lb | 40 | 4 lb | B273 |