This page was generated from this file:
Wood Elemental.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Wood Elemental |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 9, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Elemental | Height | 103 in | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 0 lb | Eyes | None |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | None |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 400 points | |
|---|---|
| Attributes | 93 |
| Advantages | 522 |
| Disadvantages | -232 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 18 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 15 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 6 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 5 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 6 |
| Vision | 6 |
| Hearing | 6 |
| Taste and Smell | 6 |
| Touch | 6 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 80 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 160 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 240 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 480 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 800 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 80 lb |
| One-Handed Lift | 160 lb |
| Two-Handed Lift | 640 lb |
| Shove and Knock Over | 960 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,920 lb |
| Carry on Back | 1,200 lb |
| Shift Slightly | 4,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 29 |
| 5 | Face | -5 | 27 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 27 |
| 8 | R. Arm | -2 | 27 |
| 9-10 | Torso | 0 | 27 |
| 11 | Groin | -3 | 27 |
| 12 | L. Arm | -2 | 27 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 27 |
| 15 | Hand | -4 | 27 |
| 16 | Foot | -4 | 27 |
| 17-18 | Neck | -5 | 27 |
| - | Vitals | -3 | 27 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 25 |
| Reeling | 8 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -25 |
| Check #2 | -50 |
| Check #3 | -75 |
| Check #4 | -100 |
| Dead | -125 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 495 | |
| 360° Vision | 25 | B34 |
| Claws, Blunt (Feet) | 0 | B42 |
| Claws, Blunt (Hands) | 3 | B42 |
| Damage Resistance 2 Semi-Ablative, -20%. | 8 | B47 |
| Damage Resistance 25 Can't wear armor, -40%; Limited (Non-Magical Physical), -40%; Cosmic (Defense), +50%. | 88 | B47 |
| Extra Arm 4 Long 2, +200%; Limited Arc (Straight Outward), -40%. | 104 | B53 |
| Extra Attack 5 Single Skill (Brawling), -20%. | 100 | B53 |
| Injury Tolerance (Homogenous) | 40 | B60 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Innate Attack (Crush) 0d+2 Not Dice (0d+2), x0.6; Rate of Fire (3), +50%. This is a nut, pinecone or other such object; it may be edible, based on the type of “tree” | 5 | B61 |
| Jumper (World) Cannot Escort, -10%; Cannot Follow, -20%; Stunned, -10%; Tunnel, +40%; Specific Plane (Wood), -60%. | 40 | B64 |
| Lifting ST 5 | 15 | B65 |
| Modified Arms Limited Arc (Straight Out), -8. | -8 | B53 |
| Modified Arms, Long 2 You'll have to manually add the swing damage bonus | 40 | B53 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Disadvantages | -40 | |
| Callous | -5 | B125 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Fragile (Combustible) | -5 | B136 |
| Numb | -20 | B146 |
| Features | 0 | |
| Affected by Plant Spells | 0 | M165 |
| Inhales carbon-dioxide and exhales oxygen | 0 | |
| Perks | 1 | |
| Limited Camouflage (Forest) | 1 | PU2:11 |
| Planar Issues Only while off home plane, -10%. | -166 | |
| Absent-Mindedness | -13 | B122 |
| Bad Temper CR: 6 (Rarely). | -18 | B124 |
| Berserk CR: 6 (Rarely); Battle Rage, +50%. | -28 | B124 |
| Decreased Intelligence 4 | -72 | B15 |
| Frightens Animals | -9 | B137 |
| Increased Will 4 | 18 | B16 |
| Intolerance (Summoner) Scope: Common, -5. | -4 | B140 |
| On the Edge CR: 6 (Rarely). | -27 | B146 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -13 | B155 |
| Quirks | -1 | |
| Dislikes fire | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+3 | 8 | B182 |
| Stealth | 11 | DX+0 | 2 | B222 |
| Throwing | 13 | DX+2 | 8 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Blunt (Feet) | Kick | 12 | No | No | 1d+3 cr | C,1 | |
| Claws, Blunt (Hands) | Punch | 14 | 10 | No | 1d+2 cr | C | |
| Natural | Kick | 12 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 10 | 1d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Innate Attack (Crush) 0d+2 This is a nut, pinecone or other such object; it may be edible, based on the type of “tree” | 13 | 3 | 1d+3 cr | 100/10 | 3 | 1 |
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
Please note that each of the arms faces in a different direction. Any one of the arms can be used to throw nuts/pinecones/whatever in any direction, however, by reaching upward.