This page was generated from this file:
Whispering Wind.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Whispering Wind |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jan 3, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Whispering Wind | Height | 49 in | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 50 lb | Eyes | None |
| Age | 0 | Size | -1 | Skin | None |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | None |
| 15 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 417 |
| Disadvantages | -403 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 2 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 0 |
| Dexterity (DX) | 10 |
| Intelligence (IQ) | 2 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 2 |
| Fright Check | 2 |
| Basic Speed | 5 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-6, 1d-5 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 0 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 0 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 0 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 0 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 0 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 0 lb |
| One-Handed Lift | 0 lb |
| Two-Handed Lift | 0 lb |
| Shove and Knock Over | 0 lb |
| Running Shove and Knock Over | 0 lb |
| Carry on Back | 0 lb |
| Shift Slightly | 0 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 2 |
| Reeling | 0 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -2 |
| Check #2 | -4 |
| Check #3 | -6 |
| Check #4 | -8 |
| Dead | -10 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Languages | 2 | |
| Language: Creator's Language Spoken (Accented), +2. | 2 | B24 |
| Whispering Wind | 11 | |
| Advantages | 415 | |
| Absolute Direction | 5 | B34 |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| Enhanced Move (Move 20 Flight) 1 | 20 | B52 |
| Extra Hit Points 2 | 4 | B16 |
| Flight Lighter Than Air, -10%. | 36 | B56 |
| Increased Perception 8 | 40 | B16 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Head) | 7 | B61 |
| Insubstantiality Noisy (Sounds like wind), -5%; Reflexive, +40%. | 108 | B62 |
| Invisibility Affects Machines, +50%; Extended 5 (Total), +100%. | 100 | B63 |
| Mimicry No die Roll Required, +100%. | 20 | B68 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Mental attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Disadvantages | -400 | |
| Decreased Intelligence 8 | -160 | B15 |
| Decreased Strength 10 | -100 | B14 |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| No Manipulators | -50 | B145 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Features | 0 | |
| Taboo Trait (Fixed Strength) | 0 | |
| Quirks | -1 | |
| Attentive | -1 | B163 |
| Spell Being | -3 | |
| Advantages | 205 | |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (Diffuse) | 100 | B60 |
| Injury Tolerance (No Neck) Spell beings may actually have a neck, but it isn't a vulnerable spot | 5 | B61 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Zeroed | 10 | B100 |
| Disadvantages | -207 | |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5; Aging (Age 2 years for each HP lost due to this dependency), +30%. | -32 | B130 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 12 (Quite Often). | -5 | B140 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Terminally Ill (1 month to live) | -100 | B158 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Quirks | -1 | |
| Sexless | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 8 | No | 1d-6 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 8 | No | 1d-5 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 10 | 8 | 1d-7 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|