This page was generated from this file:
Typical Vampire.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Typical Vampire |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | May 3, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 70 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 123 lb | Eyes | Varies |
| Age | 200 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | July 22 | TL | 4 | Hand | Varies |
| 400 points | |
|---|---|
| Attributes | 140 |
| Advantages | 274 |
| Disadvantages | -45 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 31 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 16 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 15 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 13 |
| Vision | 13 |
| Hearing | 13 |
| Taste and Smell | 13 |
| Touch | 13 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 51 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 102 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 153 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 306 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 510 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 51 lb |
| One-Handed Lift | 102 lb |
| Two-Handed Lift | 408 lb |
| Shove and Knock Over | 612 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,224 lb |
| Carry on Back | 765 lb |
| Shift Slightly | 2,550 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 16 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -16 |
| Check #2 | -32 |
| Check #3 | -48 |
| Check #4 | -64 |
| Dead | -80 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 154 | |
| Alternate Form (Bat) Replaces base racial template; adjust cost as needed for base race | 15 | B83 |
| Alternate Form (Wolf) Replaces base racial template; adjust cost as needed for base race | 15 | B83 |
| Appearance Attractive, +4. | 4 | B21 |
| Charisma 1 +1 to Influence rolls | 5 | B41 |
| Clinging Attraction, +25%. | 25 | B43 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Discriminitory Hearing | 15 | B49 |
| Discriminitory Smell | 15 | B49 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Mind Control No Memory, +10%; Puppet, -40%; Vision-Based, -20%. | 25 | B68 |
| Speak With Animals Specialized (Bats and Wolves), -60%. | 10 | B87 |
| Disadvantages | -45 | |
| Bloodlust CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B125 |
| Bully CR: 12 (Quite Often). | -10 | B125 |
| Callous | -5 | B125 |
| Sadism CR: 12 (Quite Often). | -15 | B152 |
| Vampire | 120 | |
| Advantages | 354 | |
| Alternate Form (Gaseous Form) Link (Unkillable), +20% (base only); Reduced Time 3, +60% (base only). Replaces Vampire template | 27 | B83 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Dominance (Vampiric Bite) Requires Death by Vampiric Bite and Burial, -40%. | 12 | B50 |
| Increased Strength 6 | 60 | B14 |
| Injury Tolerance (Unliving) | 20 | B61 |
| Night Vision 5 | 5 | B71 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100. | 100 | B80 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unkillable 2 Achilles' Heal (Beheading), -10%; Achilles' Heal (Burn damage), -50%; Hindrance (Wood), -25%; Link (Alternate Form (Gaseous Form)), +20%. Transforms into Gaseous Form at -10xHP and spreads out using the Swarm enhancement of Injury Tolerance (Diffuse) | 35 | B95 |
| Vampiric Bite | 30 | B96 |
| Disadvantages | -233 | |
| Dependency (Coffin with soil of homeland) Rarity: Occasional, -20; Frequency: Daily (Lose 1 HP per hour after missing a daily dose), x3; Aging (Age 2 years for each HP lost due to this dependency), +30%. | -78 | B130 |
| Divine Curse Cannot enter dwelling for first time unless invited | -10 | B132 |
| Draining (Fresh Blood) Common, -5; Illegal, -5. | -15 | B132 |
| Dread (Garlic) 1 Occational, x1. | -10 | B132 |
| Dread (Religious Symbols) 5 Occational, x1. | -14 | B132 |
| Dread (Running Water) 1 Common, x2. | -20 | B132 |
| Supernatural Features (No Body Heat except after feeding) | -1 | B157 |
| Supernatural Features (No Reflection) | -10 | B157 |
| Uncontrollable Appetite (Humanoid Blood) CR: 12 (Quite Often). | -15 | B159 |
| Weakness (Sunlight, 1D/Min) This inflicts burn damage | -60 | B161 |
| Features | 0 | |
| Affected by True Faith | 0 | |
| Sterile | 0 | |
| Quirks | -1 | |
| Unnatural Features (Pale skin) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Brawling | 15 | DX+2 | 4 | B182 |
| Wrestling | 14 | DX+1 | 4 | B228 |
| Hunting | ||||
| Acting | 15 | IQ+2 | 8 | B174 |
| Sex Appeal | 12 | HT+0 | 2 | B219 |
| Shadowing | 12 | IQ-1 | 2 | B219 |
| Stealth | 14 | DX+1 | 4 | B222 |
| Tracking | 12 | Per-1 | 1 | B226 |
| Social | ||||
| Interrogation | 13 | IQ+0 | 2 | B202 |
| Intimidation | 13 | Will+0 | 2 | B202 |
| Leadership | 13 | IQ+0 | 1 | B204 |
| Public Speaking | 13 | IQ+0 | 1 | B216 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 13 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 13 | No | 1d+3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 15 | 11 | 1d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|