This page was generated from this file:
Typical Shadow.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Typical Shadow |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Feb 7, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 70 in | Hair | Bald |
| Gender | Male | Weight | 117 lb | Eyes | Blue |
| Age | 21 | Size | +0 | Skin | Tan |
| Birthday | February 28 | TL | 4 | Hand | Right |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 60 |
| Advantages | 15 |
| Disadvantages | -15 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 14 |
| Spells | 0 |
| Race | 177 |
| Earned | -1 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 12 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 7 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 29 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 58 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 87 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 174 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 290 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 29 lb |
| One-Handed Lift | 58 lb |
| Two-Handed Lift | 232 lb |
| Shove and Knock Over | 348 lb |
| Running Shove and Knock Over | 696 lb |
| Carry on Back | 435 lb |
| Shift Slightly | 1,450 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 20 |
| 3-4 | Skull | -7 | 22 |
| 5 | Face | -5 | 20 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 20 |
| 8 | R. Arm | -2 | 20 |
| 9-10 | Torso | 0 | 20 |
| 11 | Groin | -3 | 20 |
| 12 | L. Arm | -2 | 20 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 20 |
| 15 | Hand | -4 | 20 |
| 16 | Foot | -4 | 20 |
| 17-18 | Neck | -5 | 20 |
| - | Vitals | -3 | 20 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 12 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -12 |
| Check #2 | -24 |
| Check #3 | -36 |
| Check #4 | -48 |
| Dead | -60 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 15 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Disadvantages | -15 | |
| Heliophobia (Sun) CR: 12 (Quite Often). | -15 | B150 |
| Shadow | 177 | |
| Advantages | 337 | |
| Damage Resistance 20 Can't wear armor, -40%; Limited (Cold), -60%. | 20 | B47 |
| Dark Vision Can see colors in the dark, +20%. | 30 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Dominance Victim must die from leech | 20 | B50 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Invisibility Extended (Infravision and Ultravision) 2, +40%; Visible Shadow, -10%. | 52 | B63 |
| Leech 4 Accelerated Healing, +25%; Heals FP (Player Chooses), +60%; Steal FP then HP, +50%; Hazard: Freezing, +20%; Uses Modifying Dice + Adds Rule (See p. B269), +0%. This is 1d of damage | 95 | P96 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Mind Control, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Disadvantages | -160 | |
| Bloodlust CR: 6 (Rarely). | -20 | B125 |
| Dependency (Stolen FP/HP) Rarity: Occasional, -20; Illegal, -5; Frequency: Daily (Lose 1 HP per hour after missing a daily dose), x3. | -75 | B130 |
| Dread (Religious Symbols) 1 Occational, x1. | -10 | B132 |
| Dread (Sunlight/Strong Light) 1 | -10 | B132 |
| Intolerance (The Living) Scope: Anyone unlike you, -10. | -10 | B140 |
| Lifebane | -10 | B142 |
| Supernatural Features (No Body Heat) | -5 | B157 |
| Weakness (Sunlight/Strong Light, 1D/Min) | -20 | B161 |
| Features | 0 | |
| Undead: Affected by True Faith, Holy Water, etc. | 0 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 13 | DX+1 | 2 | B182 |
| Stealth | 13 | DX+1 | 4 | B222 |
| Wrestling | 14 | DX+2 | 8 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|