This page was generated from this file:
Typical Quickling.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Typical Quickling |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | May 9, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Quickling | Height | 6 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 0.153 lb | Eyes | Varies |
| Age | 2 | Size | -6 | Skin | Blue |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 60 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 16 |
| Spells | 0 |
| Race | 234 |
| Earned | -60 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 6.5 |
| Basic Move | 18 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 18 | 9 |
| Light (1) | 40 lb | 14 | 8 |
| Medium (2) | 60 lb | 10 | 7 |
| Heavy (3) | 120 lb | 7 | 6 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 3 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 10 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -10 |
| Check #2 | -20 |
| Check #3 | -30 |
| Check #4 | -40 |
| Dead | -50 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Quickling | 234 | |
| Advantages | 466 | |
| Increased Basic Speed 0.75 | 15 | B15 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Magical Abilities Magical, -10%. | 391 | |
| Altered Time Rate 1 Non-Combat Speed, -60%. | 30 | B38 |
| Altered Time Rate 2 Super-Speed, +20%. | 220 | B38 |
| Chameleon 9 Only While Running, -40%. | 23 | B41 |
| Enhanced Time Sense | 41 | B52 |
| Increased Basic Move 17 | 77 | B17 |
| Disadvantages | -230 | |
| Callous | -5 | B125 |
| Decreased Move 5 | -25 | B15 |
| Decreased Strength 6 | -60 | B14 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. | -25 | B130 |
| Increased Consumption (Consumption x4) | -20 | B139 |
| Odious Racial Habit Talking far too fast; -2 Reaction | -10 | B22 |
| Sadism CR: 12 (Quite Often). | -15 | B152 |
| Short Attention Span CR: 12 (Quite Often). | -10 | B153 |
| Short Lifespan 3 | -30 | B154 |
| Shyness (Mild) | -5 | B154 |
| Social Stigma (Minority Group) -2 Reaction from others; +2 Reaction in own group | -10 | B155 |
| Trickster CR: 12 (Quite Often). | -15 | B159 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size 6 Height: as ST+6, feet become inches, adjust SM if needed; Weight: as ST+6, divide result by 1000 | 0 | |
| Perks | 1 | |
| Can wear human-sized magic rings like a belt | 1 | |
| Quirks | -3 | |
| Blue skin | -1 | |
| Likes “evil” surroundings | -1 | B164 |
| Likes flashy clothes Generally black and silver in color | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Bow | 14 | DX+1 | 4 | B182 |
| Poisons/TL4 | 11 | IQ+1 | 8 | B214 |
| Two-Handed Sword | 14 | DX+1 | 4 | B209 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Faerie Pixie Thrusting Greatsword | Swung | 14 | 10 | No | 1d-7 cut | C | 1† |
| Faerie Pixie Thrusting Greatsword | Thrust | 14 | 10 | No | 1d-8 imp | C | 1† |
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 9 | 1d-3 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Faerie Pixie Longbow | 14 | 3 | 1d-9 imp | 150/200 | 1 | 1(2) | -8 | 1† |
| Equipment (1.28 lb, $1,935.6) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pixie Backpack, Small 40 lb | E | 1 | 2.4 | 0.12 lb | 402.4 | 0.52 lb | B288 |
| Faerie Pixie Monster Drool Utility. Immediate roll HT or take 2 injury. | E | 20 | 20 | 0.02 lb | 400 | 0.4 lb | DF1:29 |
| Pixie Potion Belt 4 bottles/8 vials. Ready/Fast-Draw. +2 DR for contents. | E | 1 | 2.4 | 0.08 lb | 392.4 | 0.24 lb | DF1:25 |
| Faerie Pixie Monster Drool Utility. Immediate roll HT or take 2 injury. | E | 7 | 20 | 0.02 lb | 140 | 0.14 lb | DF1:29 |
| Faerie Pixie Strength Potion Potion. +1d ST (No HP). 1 hour. | E | 1 | 250 | 0.02 lb | 250 | 0.02 lb | DF1:29 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 1,140.8 | 0.52 lb | |
| Faerie Pixie Longbow | E | 1 | 200 | 0.12 lb | 200 | 0.12 lb | B275 |
| Faerie Pixie Thrusting Greatsword | E | 1 | 900 | 0.28 lb | 900 | 0.28 lb | B274 |
| Pixie Quiver Holds 20 arrows | E | 1 | 0.8 | 0.04 lb | 40.8 | 0.12 lb | |
| Faerie Pixie Arrow | E | 20 | 2 | 0.004 lb | 40 | 0.08 lb | B276 |