This page was generated from this file:
Typical Owlbear.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Typical Owlbear |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Mar 8, 2012 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Owlbear | Height | 8' | Hair | Brown-Black to Yellow-Brown |
| Gender | Varies | Weight | 541 lb | Eyes | Brown |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Fur and Feathers |
| Birthday | Varies | TL | 0 | Hand | Varies |
| -16 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | -16 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 15 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 7 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 45 lb | 7 | 9 |
| Light (1) | 90 lb | 5 | 8 |
| Medium (2) | 135 lb | 4 | 7 |
| Heavy (3) | 270 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 450 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 45 lb |
| One-Handed Lift | 90 lb |
| Two-Handed Lift | 360 lb |
| Shove and Knock Over | 540 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,080 lb |
| Carry on Back | 675 lb |
| Shift Slightly | 2,250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 21 |
| Reeling | 6 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -21 |
| Check #2 | -42 |
| Check #3 | -63 |
| Check #4 | -84 |
| Dead | -105 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Owlbear | -16 | |
| Advantages | 218 | |
| Claws, Sharp (Feet) | 0 | B42 |
| Claws, Sharp (Hands) | 5 | B42 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Constriction Attack | 15 | B43 |
| Damage Resistance 5 | 25 | B47 |
| Extra Attack 1 | 25 | B53 |
| Extra Hit Points 6 Size 1, -10%; No Fine Manipulators, -40%. | 6 | B16 |
| Fearlessness 2 | 4 | B55 |
| Increased Basic Move 2 | 10 | B17 |
| Increased Dexterity 3 No Fine Manipulators, -40%. | 36 | B15 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Perception 5 | 25 | B16 |
| Increased Strength 5 No Fine Manipulators, -40%; Size 1, -10%. | 25 | B14 |
| Increased Will 3 | 15 | B16 |
| Temperature Tolerance 2 | 2 | B93 |
| Disadvantages | -233 | |
| Bad Temper CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B124 |
| Berserk CR: 12 (Quite Often); Battle Rage, +50%. | -15 | B124 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Decreased Basic Speed 1 Each level subtracts 0.25 from Basic Speed | -5 | B17 |
| Decreased Intelligence 3 | -60 | B15 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Low TL 4 | -20 | B22 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| Semi-Upright | -5 | B153 |
| Short Lifespan 2 | -20 | B154 |
| Sleepy (1/2 time) Hibernation during winter | -8 | B154 |
| Wealth Dead Broke (Starting wealth is $0), -25. | -25 | B25 |
| Features | 1 | |
| Fur and Feathers | 1 | B101 |
| Increased Size 1 | 0 | B19 |
| Languages | -3 | |
| Language: Owlbear Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (None), +0. | -3 | B24 |
| Perks | 1 | |
| Teeth, Sharp Beak | 1 | B91 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Sharp (Feet) | Kick | 11 | No | No | 1d+1 cut | C,1 | |
| Claws, Sharp (Hands) | Slash | 13 | 10 | No | 1d cut | C | |
| Teeth, Sharp Beak | Peck | 13 | No | No | 1d pi+ | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
Owlbears attack to grapple, using their claws to dig in (incidentally inflicting claw damage). Once they have a good hold, they begin to crush their opponent via Constriction Attack. They also bite with their beak.