This page was generated from this file:
Typical Half-Troll.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Typical Half-Troll |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | May 3, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Half-Troll | Height | 71 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 142 lb | Eyes | Varies |
| Age | 16 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 150 points | |
|---|---|
| Attributes | 80 |
| Advantages | 10 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 33 |
| Spells | 0 |
| Race | 27 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 11 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 13 |
| Basic Speed | 5.5 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 13 |
| Vision | 13 |
| Hearing | 13 |
| Taste and Smell | 13 |
| Touch | 13 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 24 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 48 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 72 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 144 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 240 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 24 lb |
| One-Handed Lift | 48 lb |
| Two-Handed Lift | 192 lb |
| Shove and Knock Over | 288 lb |
| Running Shove and Knock Over | 576 lb |
| Carry on Back | 360 lb |
| Shift Slightly | 1,200 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 13 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -13 |
| Check #2 | -26 |
| Check #3 | -39 |
| Check #4 | -52 |
| Dead | -65 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 10 | |
| Charisma 2 +1 to Influence rolls | 10 | B41 |
| Troll, Half-Troll | 27 | |
| Advantages | 59 | |
| Extra Hit Points 2 | 4 | B16 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Recovery | 10 | B80 |
| Regeneration Regular (You recover 1 HP per hour), +25. | 25 | B80 |
| Disadvantages | -30 | |
| Increased Consumption (Consumption x2) | -10 | B139 |
| Odious Personal Habit Considers all other fleshy races food; -2 Reaction | -10 | B22 |
| Social Stigma (Minority Group) -2 Reaction from others; +2 Reaction in own group | -10 | B155 |
| Features | 0 | |
| Can purchase Regrowth and Unkillable 1 | 0 | |
| Quirks | -2 | |
| Broad-Minded | -1 | B163 |
| Congenial | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Diplomacy | 16 | IQ+3 | 16 | B187 |
| Fast-Talk | 14 | IQ+1 | 4 | B195 |
| Leadership | 16 | IQ+3 | 4 | B204 |
| Merchant | 14 | IQ+1 | 4 | B209 |
| Public Speaking | 14 | IQ+1 | 1 | B216 |
| Streetwise | 14 | IQ+1 | 4 | B223 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 9 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 9 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 8 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|