This page was generated from this file:
Typical Faerie Fiddler.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Typical Faerie Fiddler |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jun 23, 2013 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Faerie Fiddler | Height | 1' 7” | Hair | Varies |
| Gender | Male | Weight | 3 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | -3 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 19 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 8 |
| Spells | 0 |
| Race | 223 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 3 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 10 |
| Basic Move | 4 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-5, 1d-4 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 1.8 lb | 4 | 15 |
| Light (1) | 3.6 lb | 3 | 14 |
| Medium (2) | 5.4 lb | 2 | 13 |
| Heavy (3) | 10.8 lb | 1 | 12 |
| X-Heavy (4) | 18 lb | 1 | 11 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 1.8 lb |
| One-Handed Lift | 3.6 lb |
| Two-Handed Lift | 14.4 lb |
| Shove and Knock Over | 21.6 lb |
| Running Shove and Knock Over | 43.2 lb |
| Carry on Back | 27 lb |
| Shift Slightly | 90 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 3 |
| Reeling | 0 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -3 |
| Check #2 | -6 |
| Check #3 | -9 |
| Check #4 | -12 |
| Dead | -15 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 5 | |
| Talent (Musical Ability) 1 | 5 | B91 |
| Faerie Fiddler | 223 | |
| Advantages | 376 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Enhanced Dodge | 15 | B51 |
| Increased Basic Speed 17 Each level adds 0.25 to Basic Speed | 85 | B17 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Language Talent | 10 | B65 |
| Magic Resistance 3 Improved, +150%. | 15 | B67 |
| Magical Tunes Magical, -10%; Requires Playing a Fiddle, -60%; Link, +20%; Based on Musical Instrument (Fiddle), +20%; Sense-Based (Hearing), -20%. | 121 | |
| Attacks | 60 | |
| Distrort Time: Affliction 1 Malediction (Speed/Range Table), +150%; Advantage: Jumper (Time; Extra Carrying Capacity, Extra-Heavy, +50%; Only Foreword One Year For Every Hour Spent Dancing, Rounded Up, -60%; Only Works on the Night of the Full Moon, -60), +300%; Resisted by Will, +20%; Only Affects Dancing Creatures, -40%; Triggered Delay (Leaving the Faerie Fiddler's Side), +50%; No Signature, +20%. | 55 | B35 |
| Irresistible Dance: Affliction 1 Disadvantage: Severe Delusion (“I must take an All-Out maneuver to dance each turn!”), +15%; Malediction (Speed/Range Table), +150%; Resisted by Will, +20%; Fixed Duration, +0%; Reduced Duration (x1/30), -30%. | 21 | B35 |
| Negate Hunger, Thist and Fatigue: Affliction 1 Malediction (As Regular Spell), +100%; Area Effect (32 Yard Radius), +250%; Emanation, -20%; Reduced Duration (x1/100), -40%; Fixed Duration, +0%; Only Affects Dancing Creatures, -40%; Advantages: Doesn't Eat or Drink, Doesn't Sleep, Perk: Doesn't Fatigue From Dancing, +310%. | 61 | B35 |
| Resistant Magic Fitting in the Charm College, +10; Immunity, x1. | 10 | B81 |
| Talent (Faerie Fiddler) 4 | 20 | B91 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Disadvantages | -155 | |
| Chummy (Gregarious) React to others at +4; -2 to IQ-based skills when alone, or -1 in a group of 4 or less | -10 | B126 |
| Decreased Basic Move 6 | -30 | B17 |
| Decreased Strength 7 | -70 | B14 |
| Selfless CR: 12 (Quite Often). | -5 | B153 |
| Sense of Duty Faeries, -15. You fulfill this by protecting and entertaining faeries | -15 | B153 |
| Social Stigma (Minority Group) -2 Reaction from others; +2 Reaction in own group | -10 | B155 |
| Trickster CR: 12 (Quite Often). | -15 | B159 |
| Features | 0 | |
| Always Male | 0 | |
| Appears Old | 0 | |
| Decreased Size 3 | 0 | B19 |
| Perks | 3 | |
| Doesn't Fatigue From Playing a Fiddle | 1 | |
| Equipment Bond (Faerie Fiddler's Fiddle) You have a tool particularly suited to you for +1 to skill rolls using it. | 1 | Sup31 |
| Signature Gear (Faerie Fiddler's Fiddle) 1 | 1 | B85 |
| Quirks | -1 | |
| Pointed Ears | -1 | |
| Languages | 14 | |
| Language: Common Native, -4; Spoken (Native), +2; Written (Native), +2. With Language Talent | 0 | B24 |
| Language: Faerie Elf Spoken (Accented), +1; Written (Accented), +1. With Language Talent | 2 | B24 |
| Language: Forest Gnome Spoken (Accented), +1; Written (Accented), +1. With Language Talent | 2 | B24 |
| Language: Kercpa Spoken (Accented), +1; Written (Accented), +1. With Language Talent | 2 | B24 |
| Language: Mountain Dwarf Spoken (Accented), +1; Written (Accented), +1. With Language Talent | 2 | B24 |
| Language: Nymph Spoken (Accented), +1; Written (Accented), +1. With Language Talent | 2 | B24 |
| Language: Sprite Spoken (Accented), +1; Written (Accented), +1. With Language Talent | 2 | B24 |
| Language: Tallfellow Halfling Spoken (Accented), +1; Written (Accented), +1. With Language Talent | 2 | B24 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Dancing | 17 | DX+4 | 2 | B187 |
| Musical Composition | 17 | IQ+7 | 0 | B210 |
| Musical Influence | 13 | IQ+3 | 2 | B210 |
| Musical Instrument (Fiddle) | 15 | IQ+5 | 4 | B211 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-5 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d-4 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 1d-6 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (1.25 lb, $750) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Faerie Fiddler's Fiddle Two-handed; Faerie Construction (SM-3); Fine Quality (+1 Skill) | E | 1 | 750 | 1.25 lb | 750 | 1.25 lb | DF1:24 |