This page was generated from this file:
Troll Thug.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Troll Thug |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | May 3, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Troll | Height | 84 in | Hair | Varies |
| Gender | Male | Weight | 199 lb | Eyes | Varies |
| Age | 20 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 150 points | |
|---|---|
| Attributes | 75 |
| Advantages | 30 |
| Disadvantages | -30 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 26 |
| Spells | 0 |
| Race | 50 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 14 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 11 |
| Fright Check | 13 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d, 2d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 39 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 78 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 117 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 234 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 390 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 39 lb |
| One-Handed Lift | 78 lb |
| Two-Handed Lift | 312 lb |
| Shove and Knock Over | 468 lb |
| Running Shove and Knock Over | 936 lb |
| Carry on Back | 585 lb |
| Shift Slightly | 1,950 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 16 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -16 |
| Check #2 | -32 |
| Check #3 | -48 |
| Check #4 | -64 |
| Dead | -80 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 30 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Talent (Thug) 3 | 15 | F132 |
| Disadvantages | -30 | |
| Bully CR: 12 (Quite Often). | -10 | B125 |
| Callous | -5 | B125 |
| Sadism CR: 12 (Quite Often). | -15 | B152 |
| Quirks | -1 | |
| Dull | -1 | B164 |
| Troll, Male | 50 | |
| Advantages | 214 | |
| Extra Hit Points 2 | 4 | B16 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Health 3 | 30 | B14 |
| Increased Strength 2 | 20 | B14 |
| Recovery | 10 | B80 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100. | 100 | B80 |
| Regrowth Rattachment, +50%; Bane (Heat/Fire), -50%. | 40 | B80 |
| Disadvantages | -165 | |
| Appearance Universal, +25%; Hideous, -16. | -20 | B21 |
| Bad Temper CR: 12 (Quite Often). | -10 | B124 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Fragile (Combustible) | -5 | B136 |
| Increased Consumption (Consumption x4) | -20 | B139 |
| Odious Personal Habit Considers all other fleshy races food; -2 Reaction | -10 | B22 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Vulnerability (Heat/Fire, Damage x3) | -45 | B161 |
| Features | 0 | |
| Can purchase Unkillable 1 | 0 | |
| Perks | 1 | |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Brawling | 13 | DX+1 | 2 | B182 |
| Wrestling | 13 | DX+1 | 4 | B228 |
| Criminal | ||||
| Forced Entry | 17 | DX+5 | 4 | B196 |
| Intimidation | 16 | Will+5 | 4 | B202 |
| Shadowing | 12 | IQ+4 | 4 | B219 |
| Streetwise | 12 | IQ+4 | 4 | B223 |
| Urban Survival | 12 | Per+4 | 4 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 1d-1 cr | C | ||
| Teeth, Sharp | Bite | 13 | No | No | 1d-1 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|