This page was generated from this file:
Timber Wolf.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Timber Wolf |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 19, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Timber Wolf | Height | 63 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 120 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| -20 points | |
|---|---|
| Attributes | 35 |
| Advantages | 33 |
| Disadvantages | -95 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 7 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 4 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 9 |
| Perception | 14 |
| Vision | 14 |
| Hearing | 14 |
| Taste and Smell | 14 |
| Touch | 14 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 9 | 9 |
| Light (1) | 40 lb | 7 | 8 |
| Medium (2) | 60 lb | 5 | 7 |
| Heavy (3) | 120 lb | 3 | 6 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 3 |
| 5 | Face | -5 | 1 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 1 |
| 16 | Foot | -4 | 1 |
| 17-18 | Neck | -5 | 1 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 10 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -10 |
| Check #2 | -20 |
| Check #3 | -30 |
| Check #4 | -40 |
| Dead | -50 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 33 | |
| Claws, Blunt (Feet) Only pay for hands or feet, not both | 3 | B42 |
| Damage Resistance 1 | 5 | B47 |
| Discriminitory Smell Gives +4 bonus to smell and Tracking where smell helps | 15 | B49 |
| Fur | 1 | B101 |
| Night Vision 2 | 2 | B71 |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Temperature Tolerance 1 | 1 | B93 |
| Ultrahearing | 5 | B94 |
| Disadvantages | -30 | |
| Short Lifespan 3 | -30 | B154 |
| Meta-Trait: Quadruped | -35 | B263 |
| Extra Legs (4 legs) | 5 | B54 |
| Horizontal | -10 | B139 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+2 | 4 | B182 |
| Survival (Woodlands) | 13 | Per-1 | 1 | B223 |
| Tracking | 14 | Per+0 | 2 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Blunt (Feet) Only pay for hands or feet, not both | Kick | 12 | No | No | 1d cr | C,1 | |
| Teeth, Sharp | Bite | 14 | No | No | 1d-2 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
Height is actually length.