This page was generated from this file:
Tanar'ri, Lesser - Succubus.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Tanar'ri, Lesser - Succubus |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Oct 1, 2012 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Tanar'ri | Height | 5' 3” | Hair | Varies |
| Gender | Female | Weight | 119 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 2,925 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 47 |
| Spells | 0 |
| Race | 2,878 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 15 |
| Basic Speed | 8 |
| Basic Move | 8 |
| Perception | 13 |
| Vision | 13 |
| Hearing | 13 |
| Taste and Smell | 13 |
| Touch | 13 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 8 | 13 |
| Light (1) | 40 lb | 6 | 12 |
| Medium (2) | 60 lb | 4 | 11 |
| Heavy (3) | 120 lb | 3 | 10 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 9 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 8 |
| 5 | Face | -5 | 6 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 6 |
| 8 | R. Arm | -2 | 6 |
| 9-10 | Torso | 0 | 6 |
| 11 | Groin | -3 | 6 |
| 12 | L. Arm | -2 | 6 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 6 |
| 15 | Hand | -4 | 6 |
| 16 | Foot | -4 | 6 |
| 17-18 | Neck | -5 | 6 |
| - | Vitals | -3 | 6 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 15 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -15 |
| Check #2 | -30 |
| Check #3 | -45 |
| Check #4 | -60 |
| Dead | -75 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Tanar'ri, Lesser - Succubus | 2,878 | |
| Constant Traits | 2,797 | |
| Advantages | 2,841 | |
| Ambidexterity | 5 | B39 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Danger Sense | 15 | B47 |
| Enhanced Dodge | 15 | B51 |
| Extra Attack 1 | 25 | B53 |
| Fearlessness 3 | 6 | B55 |
| Increased Basic Speed 8 Each level adds 0.25 to Basic Speed | 40 | B17 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Intelligence 3 | 60 | B15 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 2 Limited (Cold, Fire and Gas), -20%. | 40 | P53 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 20 Cosmic (Only injured if divided damage is at least 1), +50%; Limited (Electricity, Heat/Fire and Poison), -30%. | 240 | P53 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 20 Limited (Non-Magical Physical), -40%; Cosmic (Only injured if divided damage is at least 1), +50%; Resistant to Magic Weapons (+1), +5%; Bypassed by Silver Weapons, -5%. | 220 | P53 |
| Kiss of a Succubus: Affliction 18 Disadvantage: ST-1, +10%; Disadvantage: DX-1, +20%; Disadvantage: IQ-1, +20%; Disadvantage: HT-1, +10%; Cumulative, +400%; Extended Duration (Permanent; Can be ended by Healing with the Cure Affliction Enhancement), +150%; Low Signature, +10%; Requires a Kiss on the Mouth, -50%; Melee Attack (Reach C, No Parry), -35%; Always On, -10%. | 1,125 | B35 |
| Magic Resistance 3 Improved, +150%. | 15 | B67 |
| Resistant Poison, +15; Immunity, x1. | 15 | B81 |
| Shapeshifting (Morph) Magical, -10% (base only); Mass Conservation, -20% (base only). | 70 | B84 |
| Spell-Like Powers Magical, -10%. | 784 | |
| Charm Person: Affliction 1 Disadvantage (Severe Delusion (“The fiend is my close, trusted friend”)), +15%; Malediction (As Regular Spell), +100%. | 21 | B35 |
| Clairaudience: Clairsentience Clairaudience, -30%; Reduced Time 4, +80%. | 70 | B42 |
| Darkness: Obscure (Vision) 10 Extended 2 (Infravision, Ultravision), +40%; Ranged, +50%; Reduced Range (x1/10), -30%; Area Effect (4 Yard Radius), +50%. | 40 | B72 |
| ESP: Mind Reading | 27 | B69 |
| Etherealness: Insubstantiality Can Carry Objects (Up to Heavy Encumbrance), +100%. | 152 | B62 |
| Gate: Affliction 1 Advantage (Jumper (World); Interplanar Only, +0%; Extra Heavy Encumbrance, +50%), +150%; Summons Non-Specific Targets, +0%; Malediction (As Regular Spell), +100%; Resisted by Will, +20%; Only Affects Balors, -60%; World-Spanning Only (Interplanar), +50%; Cosmic (Required for World-Spanning), +50%; Unreliable (9 or less), -33%; Limited Use (1/day), -40%. Please note, most Tanar'ri will not try to resist this; They love being summoned off their home plane; On the other hand, most Tanar'ri avoid using this power, because they don't like the problems that can be caused by introducing more of their comrades | 33 | B35 |
| Infravision: Affliction 1 Advantage (Infravision), +100%; Malediction (As Regular Spell), +100%; Extended Duration (x100), +80%; Fixed Duration, +0%. | 37 | B35 |
| Plane Shift: Affliction 1 Advantage: Jumper (World; Interplanar Only, + 0%; Cannot Escort, -10%; Cannot Follow, -20%; Magical, -10%), +600%; Malediction (As Regular Spell), +100%. | 79 | B35 |
| Suggestion: Mind Control Independant, +70%; Suggestion, -40%. | 60 | B68 |
| Teleport Without Error | 265 | |
| Jumper (World) Extra Carrying Capacity (Up to Extra-Heavy Encumbrance), +50%; Drift, -15%; Interplanar Only, +0%. | 125 | B64 |
| Warp Extra Carrying Capacity (Up to Extra-Heavy Encumbrance), +50%; Cosmic (No Die Roll Required), +100%. | 240 | B97 |
| Telecommunication Telesend, +30. | 30 | B91 |
| Universal Translation: Modular Abilities (Telepathic Learning) 3 Spoken Languages Only, -40%; Reduced Time 3, +60%. Tanar'ri automatically understand and can speak any language; The level of Reduced Time is high enough to make the switch from language to language an instantaneous free action | 21 | Psi16 |
| Unkillable 3 Only Off Home Plane, -20%; Banishment (100 Years), -60%. Death off your home plane returns you to your home plane and results in banishment for 100 years; you cannot leave your home plane for the duration unless summoned by your killer, which ends the banishment | 30 | B95 |
| Disadvantages | -45 | |
| Cowardice CR: 15 (Almost All The Time), -1 Fright Check Penalty. | -5 | B129 |
| Jealousy | -10 | B140 |
| Loner CR: 12 (Quite Often), -2 Reaction Penalty. | -5 | B142 |
| Megalomania | -10 | B144 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Perks | 1 | |
| Doesn't Need a Magic Weapon 1 You're effectively a magic weapon with a bonus equal to level, but only for the sake of determining what defenses you can penetrate; Only aids unarmed attacks | 1 | |
| Fiend Form | 81 | |
| Advantages | 83 | |
| Appearance Universal, +25%; Transcendent, +20. | 25 | B21 |
| Damage Resistance 6 Tough Skin, -40%. | 18 | B47 |
| Extra Hit Points 5 | 10 | B16 |
| Flight Winged, -25%. | 30 | B56 |
| Quirks | -2 | |
| Unnatural Features (Bat Wings, Glowing Eyes) 2 | -2 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Acting | 14 | IQ+1 | 4 | B174 |
| Carousing | 13 | HT+2 | 4 | B183 |
| Connoisseur (Dance) | 12 | IQ-1 | 1 | B185 |
| Connoisseur (Music) | 12 | IQ-1 | 1 | B185 |
| Connoisseur (Visual Arts) | 12 | IQ-1 | 1 | B185 |
| Connoisseur (Wine) | 12 | IQ-1 | 1 | B185 |
| Diplomacy | 12 | IQ-1 | 2 | B187 |
| Disguise/TL4 (Human) | 12 | IQ-1 | 4 | B187 |
| Erotic Art | 14 | DX+1 | 4 | B192 |
| Fast-Talk | 15 | IQ+2 | 8 | B195 |
| Gambling | 12 | IQ-1 | 1 | B197 |
| Interrogation | 12 | IQ-1 | 1 | B202 |
| Intimidation | 13 | Will+0 | 1 | B202 |
| Observation | 12 | Per-1 | 1 | B211 |
| Sex Appeal | 14 | HT+3 | 12 | B219 |
| Streetwise | 12 | IQ-1 | 1 | B223 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 1d-3 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|