This page was generated from this file:
stone_golem_ad_d_.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Stone Golem (AD&D) |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 2, 2012 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Golem | Height | 9' 5” | Hair | Stone |
| Gender | N/A | Weight | 2,000 lb | Eyes | Stone |
| Age | 0 | Size | +2 | Skin | Stone |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Right |
| 554 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 24 |
| Spells | 0 |
| Race | 530 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 33 |
| Dexterity (DX) | 10 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 8 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 8 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 3d+2, 6d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 218 lb | 8 | 8 |
| Light (1) | 436 lb | 6 | 7 |
| Medium (2) | 654 lb | 4 | 6 |
| Heavy (3) | 1,308 lb | 3 | 5 |
| X-Heavy (4) | 2,180 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 218 lb |
| One-Handed Lift | 436 lb |
| Two-Handed Lift | 1,744 lb |
| Shove and Knock Over | 2,616 lb |
| Running Shove and Knock Over | 5,232 lb |
| Carry on Back | 3,270 lb |
| Shift Slightly | 10,900 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 33 |
| Reeling | 10 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -33 |
| Check #2 | -66 |
| Check #3 | -99 |
| Check #4 | -132 |
| Dead | -165 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Stone Golem (AD&D) | 530 | |
| Advantages | 873 | |
| Damage Resistance 5 | 25 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| Extra Attack 1 Single Skill (Slow Affliction), -20%. | 20 | B53 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Basic Move 3 | 15 | B17 |
| Increased Health 4 | 40 | B14 |
| Increased Strength 23 Size 1, -10%. | 207 | B14 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 10 Limited (Non-Magica Physical), -40%; Cosmic (Only injured if divided damage is at least 1), +50%; Resistant to Magic Weapons (+1), +5%; Neutralized for 1 Second by a 'Stone to Flesh' Spell or Any Similar Magic, -20%. | 143 | P53 |
| Injury Tolerance (Homogenous) | 40 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Regeneration Extreme (You recover 10 HP per second), +150; Trigger, Occasional: 'Mud to Rock' Spell or Any Similar Magic Cast on You, -30%; Only to Heal Current Damage at Casting Time, -20%; Magical, -10%. Lasts until all damage at time of casting is repaired | 60 | B80 |
| Resistant Magic, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Sealed | 15 | B82 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Slow: Affliction 1 Disadvantage: Decreased Time Rate, +100%; Reduced Max Range (x1/10), -15%; Cosmic (No Die Roll Required), +100%; Cosmic (Irresistible Attack), +300%; Cosmic (No Active Defense Allowed), +300%; Magical, -10%. | 88 | B35 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Disadvantages | -258 | |
| Cannot Learn Can Memorize, -40%. | -18 | B125 |
| Decreased Basic Speed 1 Each level subtracts 0.25 from Basic Speed | -5 | B17 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Decreased Time Rate Only When Hit by the 'Rock to Mud' Spell or Any Similar Magic, -80%. | -20 | B129 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Fragile (Brittle) | -15 | B136 |
| Fragile (Unnatural) Resilient Golems don't have this | -50 | B137 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Numb | -20 | B146 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Social Stigma (Valuable Property) | -10 | B156 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 2 | 0 | B19 |
| Neither has nor spends Fatigue Points | 0 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 17 | DX+7 | 24 | B182 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 15 | No | 3d+5 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 15 | No | 3d+6 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 17 | 11 | 3d+4 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Slow: Affliction | Gaze | 6 | 3 | Spc. | 10/10 | 1 | N/A | 1 |
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|