This page was generated from this file:
Starved Water Elemental.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Starved Water Elemental |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 9, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Elemental | Height | 103 in | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 642 lb | Eyes | Red |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | None |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 280 points | |
|---|---|
| Attributes | 67 |
| Advantages | 576 |
| Disadvantages | -383 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 20 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 18 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 6 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 3 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 6 |
| Vision | 6 |
| Hearing | 6 |
| Taste and Smell | 6 |
| Touch | 6 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+2, 3d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 65 lb | 5 | 6 |
| Light (1) | 130 lb | 4 | 5 |
| Medium (2) | 195 lb | 3 | 4 |
| Heavy (3) | 390 lb | 2 | 3 |
| X-Heavy (4) | 650 lb | 1 | 2 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 65 lb |
| One-Handed Lift | 130 lb |
| Two-Handed Lift | 520 lb |
| Shove and Knock Over | 780 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,560 lb |
| Carry on Back | 975 lb |
| Shift Slightly | 3,250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 27 |
| 5 | Face | -5 | 25 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 25 |
| 8 | R. Arm | -2 | 25 |
| 9-10 | Torso | 0 | 25 |
| 11 | Groin | -3 | 25 |
| 12 | L. Arm | -2 | 25 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 25 |
| 15 | Hand | -4 | 25 |
| 16 | Foot | -4 | 25 |
| 17-18 | Neck | -5 | 25 |
| - | Vitals | -3 | 25 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 18 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -18 |
| Check #2 | -36 |
| Check #3 | -54 |
| Check #4 | -72 |
| Dead | -90 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 554 | |
| Amphibious | 10 | B40 |
| Chameleon 2 Always On, -10%. | 9 | B41 |
| Constriction Attack Engulphing, +60%. | 24 | B43 |
| Damage Resistance 25 Can't wear armor, -40%; Limited (Non-Magical Physical), -40%; Cosmic (Defense), +50%. | 88 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Injury Tolerance (Diffuse) Infiltration, +40%. | 140 | B60 |
| Invisibility Affects Machines, +50%; Only in Water, -40%. | 44 | B63 |
| Leech 10 Accelerated Healing, +25%; Steal FP then HP, +50%; Hazard: Dehydration, +20%. | 119 | P96 |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100; Trigger (Consuming a gallon of water), -20%; Reduced Duration (x1/60), -35%. | 45 | B80 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Slippery 5 | 10 | B85 |
| Disadvantages | -178 | |
| Cold-Blooded Under 50-degrees | -5 | B127 |
| Dependency (Water) Rarity: Common, -10; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. | -50 | B130 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Invertebrate | -20 | B140 |
| Obsession Long term, -10. Returning Home | -10 | B146 |
| Obsession Short term, -5. Consume as much water as possible | -5 | B146 |
| Vulnerability (Dehydration, Damage x3) | -15 | B161 |
| Vulnerability (Heat/Fire, Damage x3) | -45 | B161 |
| Vulnerability (Intense Normal Heat, Damage x3) Variable, -40%. | -18 | B161 |
| Perks | 2 | |
| Can pretend to be a puddle or small pond | 1 | |
| Dirty Fighting | 1 | PU2:5 |
| Planar Issues | -185 | |
| Absent-Mindedness | -15 | B122 |
| Bad Temper CR: 6 (Rarely). | -20 | B124 |
| Berserk CR: 6 (Rarely); Battle Rage, +50%. | -30 | B124 |
| Decreased Intelligence 4 | -80 | B15 |
| Frightens Animals | -10 | B137 |
| Increased Will 4 | 20 | B16 |
| Intolerance (Summoner) Scope: Common, -5. | -5 | B140 |
| On the Edge CR: 6 (Rarely). | -30 | B146 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Aquabatics | 11 | DX+0 | 4 | B174 |
| Stealth | 12 | DX+1 | 4 | B222 |
| Swimming | 14 | HT+2 | 4 | B224 |
| Wrestling | 13 | DX+2 | 8 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Punch | 11 | 8 | 1d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|