This page was generated from this file:
Rattlesnake.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Rattlesnake |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Feb 14, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Rattlesnake | Height | 65 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 225 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| -118 points | |
|---|---|
| Attributes | -65 |
| Advantages | 11 |
| Disadvantages | -70 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 6 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 5 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 2 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-4, 1d-3 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 5 lb | 5 | 9 |
| Light (1) | 10 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 15 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 30 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 50 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 5 lb |
| One-Handed Lift | 10 lb |
| Two-Handed Lift | 40 lb |
| Shove and Knock Over | 60 lb |
| Running Shove and Knock Over | 120 lb |
| Carry on Back | 75 lb |
| Shift Slightly | 250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 5 |
| Reeling | 1 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -5 |
| Check #2 | -10 |
| Check #3 | -15 |
| Check #4 | -20 |
| Dead | -25 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 11 | |
| Innate Attack (Toxic) 2 Cyclic 4 (1 day; Resistable), +20%; Resistable (HT-4), -10%; Follow-Up (Fangs), +0%. | 9 | B62 |
| Teeth, Fangs | 2 | B91 |
| Disadvantages | -5 | |
| Cold-Blooded Under 50-degrees | -5 | B127 |
| Meta-Trait: Vermiform | -35 | B263 |
| Double-Jointed | 15 | B56 |
| No Legs (Slithers) | 0 | B145 |
| No Manipulators | -50 | B145 |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 15 | DX+2 | 4 | B182 |
| Stealth | 13 | DX+0 | 2 | B222 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 13 | No | 1d-3 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 13 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 15 | 10 | 1d-4 cr | C | ||
| Teeth, Fangs | Bite | 15 | No | No | 1d-4 imp | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|