This page was generated from this file:
Phantom Beast.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Phantom Beast |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jul 26, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Phantom Beast | Height | 101 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 405 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Varies |
| Birthday | N/A | TL | 4 | Hand | Varies |
| 100 points | |
|---|---|
| Attributes | 130 |
| Advantages | 92 |
| Disadvantages | -127 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 3 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 2 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 20 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 3 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6.5 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d-1, 3d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 80 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 160 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 240 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 480 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 800 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 80 lb |
| One-Handed Lift | 160 lb |
| Two-Handed Lift | 640 lb |
| Shove and Knock Over | 960 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,920 lb |
| Carry on Back | 1,200 lb |
| Shift Slightly | 4,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 5 |
| 5 | Face | -5 | 3 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 3 |
| 9-10 | Torso | 0 | 3 |
| 11 | Groin | -3 | 3 |
| 12 | L. Arm | -2 | 3 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 3 |
| 16 | Foot | -4 | 3 |
| 17-18 | Neck | -5 | 3 |
| - | Vitals | -3 | 3 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 20 |
| Reeling | 6 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -20 |
| Check #2 | -40 |
| Check #3 | -60 |
| Check #4 | -80 |
| Dead | -100 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 92 | |
| Claws, Talons (Hands) | 8 | B43 |
| Claws, Talons (Feet) | 0 | B43 |
| Damage Resistance 3 Tough Skin, -40%. | 9 | B47 |
| Discriminitory Smell | 15 | B49 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Mind Control, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Disadvantages | -110 | |
| Appearance Monstrous, -20. | -20 | B21 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Illusory | -40 | |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Features | 0 | |
| Appearance chosen at time of creation | 0 | |
| Doesn't fatigue and cannot spend fatigue for extra effort | 0 | |
| Spell Being | -17 | |
| Advantages | 205 | |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (Diffuse) | 100 | B60 |
| Injury Tolerance (No Neck) Spell beings may actually have a neck, but it isn't a vulnerable spot | 5 | B61 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Zeroed | 10 | B100 |
| Disadvantages | -222 | |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5; Aging (Age 2 years for each HP lost due to this dependency), +30%. | -32 | B130 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 12 (Quite Often). | -5 | B140 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Terminally Ill (1 month to live) | -100 | B158 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+1 | 2 | B182 |
| Tracking | 15 | Per+3 | 1 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Talons (Feet) | Kick | 12 | No | No | 2d-1 imp | C,1 | |
| Claws, Talons (Feet) | Trample | 12 | No | No | 2d-1 cut | C,1 | |
| Claws, Talons (Hands) | Slash | 14 | 10 | No | 2d-2 cut | C | |
| Claws, Talons (Hands) | Stab | 14 | 10 | No | 2d-2 imp | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|