This page was generated from this file:
Orc General.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Orc General |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 11, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Orc | Height | 82 in | Hair | Brown, Wavy, Long |
| Gender | Varies | Weight | 207 lb | Eyes | Brown |
| Age | 25 | Size | +0 | Skin | Dark Tan |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Right |
| 300 points | |
|---|---|
| Attributes | 170 |
| Advantages | 65 |
| Disadvantages | -22 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 73 |
| Spells | 0 |
| Race | 15 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 16 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 13 |
| Fright Check | 15 |
| Basic Speed | 6.75 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 13 |
| Vision | 13 |
| Hearing | 15 |
| Taste and Smell | 13 |
| Touch | 13 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 51 lb | 6 | 12 |
| • Light (1) | 102 lb | 4 | 11 |
| Medium (2) | 153 lb | 3 | 10 |
| Heavy (3) | 306 lb | 2 | 9 |
| X-Heavy (4) | 510 lb | 1 | 8 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 51 lb |
| One-Handed Lift | 102 lb |
| Two-Handed Lift | 408 lb |
| Shove and Knock Over | 612 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,224 lb |
| Carry on Back | 765 lb |
| Shift Slightly | 2,550 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 2 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 2 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 18 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -18 |
| Check #2 | -36 |
| Check #3 | -54 |
| Check #4 | -72 |
| Dead | -90 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 25 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Disadvantages | -22 | |
| Bloodlust CR: 12 (Quite Often). | -10 | B125 |
| Callous | -5 | B125 |
| Greed CR: 15 (Almost All The Time). | -7 | B137 |
| Orc | 15 | DF3:10 |
| Acute Hearing 2 | 4 | B35 |
| Appearance Ugly, -8. | -8 | B21 |
| Bully CR: 12 (Quite Often). | -10 | B125 |
| Decreased Intelligence 1 | -20 | B15 |
| Extra Hit Points 2 | 4 | B16 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Perception 1 | 5 | B16 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Increased Will 1 | 5 | B16 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Rapid Healing | 5 | B79 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; +3 to all HT rolls to resist, x0.33. | 10 | B81 |
| Social Stigma (Savage) -2 reaction; -4 to skills; Denied entry to town on 6 or less | -10 | DF3:11 |
| Orc Leader | 40 | |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Intelligence 1 | 20 | B15 |
| Increased Strength 1 | 10 | B14 |
| Quirks | -1 | |
| Proud | -1 | B164 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Misc | ||||
| Intelligence Analysis/TL4 | 12 | IQ+0 | 4 | B201 |
| Interrogation | 12 | IQ+0 | 2 | B202 |
| Leadership | 13 | IQ+1 | 4 | B204 |
| Stealth | 12 | DX-1 | 1 | B222 |
| Strategy (Land) | 14 | IQ+2 | 12 | B222 |
| Tactics | 13 | IQ+1 | 8 | B224 |
| Smasha | ||||
| Acrobatics | 12 | DX-2 | 1 | B174 |
| Aggressive Parry (Brawling Parry) | 12 | -1 | 0 | MA65 |
| Arm Lock (Wrestling) | 14 | +0 | 0 | MA65 |
| Boxing | 15 | DX+1 | 4 | B182 |
| Brawling | 15 | DX+1 | 2 | B182 |
| Choke Hold (Wrestling) | 13 | -1 | 3 | B230, MA69 |
| Eye-Gouging (Wrestling) | 14 | +0 | 6 | MA71 |
| Eye-Rake (Brawling) | 15 | +0 | 6 | MA72 |
| Head Butt (Brawling) | 15 | +0 | 2 | MA74 |
| Kicking (Brawling) | 15 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Neck Snap (ST) | 16 | +0 | 5 | B232, MA77 |
| Two-Handed Punch (Brawling) | 15 | +0 | 2 | MA81 |
| Wrestling | 14 | DX+0 | 2 | B228 |
| Weapons | ||||
| Bow | 14 | DX+0 | 2 | B182 |
| Broadsword | 14 | DX+0 | 2 | B208 |
| Shield (Shield) | 15 | DX+1 | 2 | B220 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Broadsword | Swung | 14 | 13 | No | 2d+3 cut | 1 | 10 |
| Broadsword | Thrust | 14 | 13 | No | 1d+2 cr | 1 | 10 |
| Head Butt | Head Butt | 15 | no | no | 1d | C | |
| Medium Shield with Spike | 15 | No | 13 | 1d+2 cr | 1 | 0 | |
| Natural | Kick | 13 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 13 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 15 | 13 | 1d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Longbow | 14 | 3 | 1d+3 imp | 240/320 | 1 | 1(2) | -8 | 11† |
| Equipment (65.3 lb, $1,310) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armor | E | 1 | 0 | 0 lb | 430 | 33 lb | |
| Boots | E | 1 | 80 | 3 lb | 80 | 3 lb | B284 |
| Heavy Leather Sleeves | E | 1 | 50 | 2 lb | 50 | 2 lb | B283 |
| Leather Gloves | E | 1 | 30 | 0 lb | 30 | 0 lb | B284 |
| Leather Pants | E | 1 | 40 | 3 lb | 40 | 3 lb | B283 |
| Mail Hauberk | E | 1 | 230 | 25 lb | 230 | 25 lb | B283 |
| Belt | E | 1 | 5 | 0.1 lb | 100 | 6.3 lb | |
| Hip Quiver Holds 20 arrows/bolts | E | 1 | 15 | 1 lb | 55 | 3 lb | DF1:24 |
| Arrow | E | 20 | 2 | 0.1 lb | 40 | 2 lb | B276 |
| Pouch 3 lb small items | E | 1 | 10 | 0.2 lb | 40 | 3.2 lb | DF1:23 |
| Caltrops, 1 hex Ready to deplay. Vision-2 to avoid, MoF hits. thr-3 imp (victim ST). Penetrating hits continue until removed (2 Ready) | E | 6 | 5 | 0.5 lb | 30 | 3 lb | DF1:25 |
| Weapons | E | 1 | 0 | 0 lb | 780 | 26 lb | |
| Broadsword | E | 1 | 500 | 3 lb | 500 | 3 lb | B271 |
| Longbow | E | 1 | 200 | 3 lb | 200 | 3 lb | B275 |
| Medium Shield with Spike | E | 1 | 80 | 20 lb | 80 | 20 lb | B287 |