This page was generated from this file:
Olive Slime.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Olive Slime |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 18, 2011 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Olive Slime | Height | 4' | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 40 lb | Eyes | None |
| Age | 0 | Size | -1 | Skin | Olive, Slimy |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | None |
| 1,011 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 995 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 16 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 5 |
| Dexterity (DX) | 10 |
| Intelligence (IQ) | 0 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 2.5 |
| Basic Move | 2 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-4, 1d-3 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 5 lb | 2 | 5 |
| Light (1) | 10 lb | 1 | 4 |
| Medium (2) | 15 lb | 1 | 3 |
| Heavy (3) | 30 lb | 1 | 2 |
| X-Heavy (4) | 50 lb | 1 | 1 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 5 lb |
| One-Handed Lift | 10 lb |
| Two-Handed Lift | 40 lb |
| Shove and Knock Over | 60 lb |
| Running Shove and Knock Over | 120 lb |
| Carry on Back | 75 lb |
| Shift Slightly | 250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 25 |
| 3-4 | Skull | -7 | 27 |
| 5 | Face | -5 | 25 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 25 |
| 8 | R. Arm | -2 | 25 |
| 9-10 | Torso | 0 | 25 |
| 11 | Groin | -3 | 25 |
| 12 | L. Arm | -2 | 25 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 25 |
| 15 | Hand | -4 | 25 |
| 16 | Foot | -4 | 25 |
| 17-18 | Neck | -5 | 25 |
| - | Vitals | -3 | 25 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 5 |
| Reeling | 1 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -5 |
| Check #2 | -10 |
| Check #3 | -15 |
| Check #4 | -20 |
| Dead | -25 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Olive Slime | 995 | M165 |
| Advantages | 1,476 | |
| Chameleon 3 Always On, -10%. | 14 | B41 |
| Clinging | 20 | B43 |
| Damage Resistance 25 Can't wear armor, -40%; Limited (Electricity), -40%. | 25 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Duplication 1 No Sympathetic Injury, +20%; Shared Resources, -40%; Cosmic (Death is Not Permanent), +50%; Reproduction (Duplicates are clones, but not under your control), -50%. | 28 | B50 |
| Increased Perception 12 | 60 | B16 |
| Increased Will 10 | 50 | B16 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 10 Limited (Physical Attacks), -20%. | 120 | P53 |
| Injury Tolerance (Diffuse) Infiltration, +40%. | 140 | B60 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Head) | 7 | B61 |
| Injury Tolerance (No Neck) | 5 | B61 |
| Lifting ST 15 No Fine Manipulators, -40%; Only to Resist Being Pulled From a Surface, -40%. | 9 | B65 |
| Parasitic Attacks | 765 | |
| Stage 1 | 658 | |
| Affliction 3 Disadvantage (Numb), +20%; Only Affects Areas Touching Olive Slime, -40%; Aura, +80%; Melee Attack (Reach C), -30%; Always On, -20%; Extended Duration (Permanent, As long as the Olive Slime is attached), +150%; Contact Agent, -30%. | 69 | B35 |
| Affliction 19 Disadvantage (Increased Consumption 1 and Unhealing (Total)), +40%; Disadvantage (Decreased Will 20 (Only vs. Olive Slime Mind Control, -80%)), +20%; Aura, +80%; Melee Attack (Reach C), -30%; Always On, -20%; Extended Duration (Permanent, As long as the Olive Slime is attached), +150%; Contact Agent, -30%. | 589 | B35 |
| Stage 2: Mind Control Independent, +70%; Emotion Control, -50%; Only to Make the Host Care Most About Feeding, Protecting and Sustaining the Growth of the Olive Slime, -30%; Onset (1d+1 Hours), -20%; Contact Agent, -30%; Extended Duration (Permanent, As long as the Olive Slime is attached), +150%; Weaponized (As Affliction), -80%. | 55 | B68 |
| Stage 3 | 52 | |
| Dominance Cosmic (Victims Turn Into an Olive Slime Creature), +50%; Reduced Time 1, +20%; Only Retains Traits Related to Body Shape When Transformed (Includes things like claws and sense organs), +0%; No Slave Mentality, +0%. Incubation period is 1d days | 34 | B50 |
| Innate Attack (Toxic) 1 No Wounding, -50%; Not Dice (0d+18), x10.8; Aura, +80%; Melee Attack (Reach C), -30%; Contact Agent, -30%; Onset (6 days), -30%. The “damage” inflicted only counts toward Dominanace | 18 | B62 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100; Costs FP (Per Second, Starvation-Based) 2, -28%. | 72 | B80 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Swallow Attack | 19 | |
| Constriction Attack Engulphing, +60%; No Wounding, -50%. | 17 | B43 |
| Innate Attack (Corrosion) 1 Internal, x0.2. | 2 | B61 |
| Telecommunication Telesend, +30; Broadcast, +50%; Racial (Olive Slime Creatures), -20%; Vague, -50%; Cosmic (No Die Roll Required), +100%; Range Limit (200 Yards), -50%; Reflexive, +40%; Only to Call for Help, -40%. | 39 | B91 |
| Universal Digestion Cosmic (Can Eat Metal), +50%. | 8 | B95 |
| Vibration Sense | 10 | B96 |
| Disadvantages | -480 | |
| Blindness -6 to all combat skills; cannot target hit locations | -50 | B124 |
| Deafness | -20 | B129 |
| Decreased Basic Speed 10 Each level subtracts 0.25 from Basic Speed | -50 | B17 |
| Decreased Intelligence 10 | -200 | B15 |
| Decreased Strength 5 | -50 | B14 |
| Dependency (Internal Bacteria) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5. Curing an Olive Slime of disease will kill it | -25 | B130 |
| Invertebrate | -20 | B140 |
| No Manipulators | -50 | B145 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Weakness 1d damage per minute, -20; Contact With Green Slime, x0.5. | -10 | B161 |
| Features | 0 | |
| Affected by Plant Spells | 0 | M165 |
| Decreased Size 1 | 0 | B19 |
| No Legs (Slithers) | 0 | B145 |
| Quirks | -1 | |
| Cannot Float | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Dropping | 12 | DX+2 | 8 | B189 |
| Stealth | 12 | DX+2 | 8 | B222 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 8 | No | 1d-4 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 8 | No | 1d-3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 10 | 8 | 1d-5 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
Olive slime crawls onto the ceiling whenever possible and then drops on anything that moves underneath it, using the Dropping Skill for the attack roll.
If someone attempts to remove an Olive Slime from a victim by pulling it off, it can use it's full ST + Lifting ST of 20 to resist.
An Olive Slime will not latch onto anything of SM -2 or smaller as a parasite. It will instead just try to swallow it whole using Constriction Attack.