This page was generated from this file:
Necrophidius Golem.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Necrophidius Golem |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Dec 5, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Bone Golem | Height | 144 in | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 90 lb | Eyes | Milk-white |
| Age | 0 | Size | +2 | Skin | N/A |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | N/A |
| 20 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 108 |
| Disadvantages | -35 |
| Quirks | -2 |
| Skills | 12 |
| Spells | 0 |
| Race | -63 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 14 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 8 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d, 2d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 39 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 78 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 117 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 234 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 390 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 39 lb |
| One-Handed Lift | 78 lb |
| Two-Handed Lift | 312 lb |
| Shove and Knock Over | 468 lb |
| Running Shove and Knock Over | 936 lb |
| Carry on Back | 585 lb |
| Shift Slightly | 1,950 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 2 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 2 |
| 8 | R. Arm | -2 | 2 |
| 9-10 | Torso | 0 | 2 |
| 11 | Groin | -3 | 2 |
| 12 | L. Arm | -2 | 2 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 2 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 2 |
| - | Vitals | -3 | 2 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 14 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -14 |
| Check #2 | -28 |
| Check #3 | -42 |
| Check #4 | -56 |
| Dead | -70 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 108 | |
| “Venom” It's not actual poison, but a curse-like magical effect | 24 | |
| Affliction 1 Paralysis, +150%; Follow-Up (Teeth), +0%; Magical, -10%. | 24 | B35 |
| Dance of Death | 32 | |
| Affliction 1 Vision-Based, +150%; Area Effect (4 yard radius), +100%; Emanation, -20%; Requires Compex Body Movements, -20%; Magical, -10%; Resisted by IQ, +20%. | 32 | B35 |
| Silence (Scent-Based) 5 | 25 | B85 |
| Silence 5 | 25 | B85 |
| Teeth, Fangs | 2 | B91 |
| Bone Golem | -63 | |
| Advantages | 291 | |
| Damage Resistance 2 | 10 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Basic Speed 3 Each level adds 0.25 to Basic Speed | 15 | B17 |
| Increased Dexterity 2 | 40 | B15 |
| Increased Strength 4 Size 1, -10%. | 36 | B14 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Brain) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Neck) Golems have a neck It just isn't a vulnerable spot | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Vitals) | 5 | B61 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Disadvantages | -268 | |
| Cannot Learn Can Memorize, -40%. | -18 | B125 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Fragile (Brittle) | -15 | B136 |
| Fragile (Unnatural) Resilient Golems don't have this | -50 | B137 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Numb | -20 | B146 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Skinny -2 ST vs. knockback | -5 | B18 |
| Social Stigma (Valuable Property) | -10 | B156 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Vulnerability (Crushing, Damage x2) | -30 | B161 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Neither has nor spends Fatigue Points | 0 | |
| Skull has only 2 total DR | 0 | |
| Meta-Trait: Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious (CR: 6) | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Quirks | -1 | |
| Cannot Float | -1 | B165 |
| Quirks | -2 | |
| Habit Never stops moving | -1 | B164 |
| Unnatural Features (Constantly whirling, milk-white eyes) 1 | -1 | B22 |
| Vermiform | -35 | B263 |
| Advantages | 15 | |
| Flexibility (Double-Jointed) | 15 | B56 |
| Disadvantages | -50 | |
| No Manipulators | -50 | B145 |
| Features | 0 | |
| No Legs (Slithers) | 0 | B145 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+2 | 4 | B182 |
| Stealth | 18 | DX+6 | 8 | B222 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Teeth, Fangs | Bite | 14 | No | No | 1d imp | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
Necrophidius tend to use the following tactics:
1) Attempt to sneak up on opponents
2) Failing that, try to stun them with Dance of Death
3) Bite them until they die