This page was generated from this file:
Minor Death.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Minor Death |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Dec 6, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Minor Death | Height | 84 in | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 217 lb | Eyes | Glowing Blue |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | N/A |
| Birthday | Undefined | TL | 4 | Hand | Right |
| 1,781 points | |
|---|---|
| Attributes | 236 |
| Advantages | 1,544 |
| Disadvantages | -50 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 52 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 14 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 14 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 14 |
| Fright Check | 16 |
| Basic Speed | 8 |
| Basic Move | 9 |
| Perception | 14 |
| Vision | 14 |
| Hearing | 14 |
| Taste and Smell | 14 |
| Touch | 14 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d, 2d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 39 lb | 9 | 13 |
| Light (1) | 78 lb | 7 | 12 |
| Medium (2) | 117 lb | 5 | 11 |
| Heavy (3) | 234 lb | 3 | 10 |
| X-Heavy (4) | 390 lb | 1 | 9 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 39 lb |
| One-Handed Lift | 78 lb |
| Two-Handed Lift | 312 lb |
| Shove and Knock Over | 468 lb |
| Running Shove and Knock Over | 936 lb |
| Carry on Back | 585 lb |
| Shift Slightly | 1,950 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 4 |
| 5 | Face | -5 | 2 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 4 |
| 8 | R. Arm | -2 | 4 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 4 |
| 12 | L. Arm | -2 | 4 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 4 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 4 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 14 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -14 |
| Check #2 | -28 |
| Check #3 | -42 |
| Check #4 | -56 |
| Dead | -70 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 1,425 | |
| Detect All Life, +30; Precise, +100%; Analyzing, +100%; Cosmic (May disregard undesired life forms), +50%. | 105 | B48 |
| Enhanced Dodge | 15 | B51 |
| Enhanced Time Sense Cosmic (Goes before regular Enhanced Time Sense), +50%. | 68 | B52 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Insubstantiality Can Carry Objects (Up to Heavy Encumbrance), +100%. | 160 | B62 |
| Invisibility Affects Machines, +50%; Can Carry Objects (Up to Heavy Encumbrance), +100%; Extended (All Types), +100%; Substantial Only, -10%. | 136 | B63 |
| Luck, Super 15 Aspected (Rolls to Hit and Maintain Strangulation), -40%; Cannot Dictate Critical Hits, -10%. Dictate one die roll once per hour of play per level | 750 | B89 |
| Magic Resistance 5 | 10 | B67 |
| Permanent Death Anything killed by a Minor Death cannot be brought back to life, short of altering history | 40 | |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Signature Gear (Weapon, Black Hooded Robe of Protection) | 11 | B85 |
| Terrain Adaptation Active, +300%; Cosmic (Immune to natural environmental hazards; Even on other planes of existence), +300%. | 35 | B93 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Unkillable 1 | 50 | B95 |
| Disadvantages | -50 | |
| Code of Honor (Professional) | -5 | B127 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Features | 0 | |
| Gigantism | 0 | B20 |
| Perks | 1 | |
| Robed Your robe doesn't snag, tangle, or provide your opponents with something to grab. | 1 | |
| Quirks | -1 | |
| Broad-Minded | -1 | B163 |
| Skeletal Death is not Undead and cannot be repelled by True Faith! | 118 | F133 |
| Advantages | 170 | |
| Damage Resistance 2 | 10 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| High Pain Threshold | 10 | B59 |
| Increased Basic Speed 4 Each level adds 0.25 to Basic Speed | 20 | B17 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Brain) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Vitals) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (Unliving) | 20 | B61 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Temperature Tolerance 10 | 10 | B93 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Disadvantages | -50 | |
| Appearance Universal, +25%; Monstrous, -20. | -25 | B21 |
| Skinny -2 ST vs. knockback | -5 | B18 |
| Social Stigma (Dead) -4 Reaction | -20 | F133 |
| Features | 0 | |
| Skull has only 2 total DR | 0 | |
| Quirks | -2 | |
| Cannot Float | -1 | B165 |
| Sexless | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 16 | DX+2 | 4 | B182 |
| Broadsword | 16 | DX+2 | 8 | B208 |
| Choke Hold (Wrestling) | 16 | +0 | 4 | B230, MA69 |
| Garrote | 16 | DX+2 | 4 | B197 |
| Lasso For using a hangman's noose as a weapon | 16 | DX+2 | 8 | B204 |
| Two-Handed Axe/Mace | 16 | DX+2 | 8 | B208 |
| Two-Handed Sword | 16 | DX+2 | 8 | B209 |
| Wrestling | 16 | DX+2 | 8 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 14 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 16 | 12 | 1d cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (5 lb, $10,507) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hooded Robe of Protection | E | 1 | 9,600 | 5 lb | 9,600 | 5 lb | DF6:7 |
| Weapons Each Minor Death carries one of these; Choose and equip one | - | 1 | 0 | 0 lb | 907 | 21.01 lb | |
| Garrote | - | 1 | 2 | 0.01 lb | 2 | 0.01 lb | B272 |
| Great Axe | - | 1 | 100 | 8 lb | 100 | 8 lb | B274 |
| Hangman's Noose (Lariat) | - | 1 | 40 | 3 lb | 40 | 3 lb | B276 |
| Scythe May get stuck in 2nd mode | - | 1 | 15 | 5 lb | 15 | 5 lb | B274 |
| Thrusting Bastard Sword | - | 1 | 750 | 5 lb | 750 | 5 lb | B271 |
| Thrusting Bastard Sword Using Two-Handed Sword skill | - | 1 | 0 | 0 lb | 0 | 0 lb | B274 |
Minor Deaths usually use their luck to attack unarmored locations or to go after chinks in armor.
If they're armed with a garrote or hangman's noose, they'll target the neck for a quick kill. If they're facing an opponent with a helmet that protects the neck, they may try to rip the helmet off first.
If disarmed, they'll go for a choke hold.