This page was generated from this file:
Invisible Stalker.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Invisible Stalker |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 9, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Invisible Stalker | Height | 57 in | Hair | None |
| Gender | Unknown | Weight | 67 lb | Eyes | Unknown |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | None |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 500 points | |
|---|---|
| Attributes | 20 |
| Advantages | 590 |
| Disadvantages | -115 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 10 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | -4 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 0 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 12 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-6, 1d-5 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 0 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 0 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 0 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 0 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 0 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 0 lb |
| One-Handed Lift | 0 lb |
| Two-Handed Lift | 0 lb |
| Shove and Knock Over | 0 lb |
| Running Shove and Knock Over | 0 lb |
| Carry on Back | 0 lb |
| Shift Slightly | 0 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 18 |
| Reeling | 5 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -18 |
| Check #2 | -36 |
| Check #3 | -54 |
| Check #4 | -72 |
| Dead | -90 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 586 | |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Flight | 40 | B56 |
| Injury Tolerance (Diffuse) Infiltration, +40%. | 140 | B60 |
| Invisibility Affects Machines, +50%; Extended 2 (Infravision, Ultravision), +40%. | 76 | B63 |
| Jumper (World) Cannot Escort, -10%; Cannot Follow, -20%; Stunned, -10%; Tunnel, +40%; Specific Plane (Air), -60%. | 40 | B64 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Telekinesis 20 Environmental (Requires Air), -5%. 2d-1 damage | 95 | B92 |
| Temperature Tolerance 10 | 10 | B93 |
| Unkillable 3 Only off home plane (Death returns an Invisible Stalker to the Plane of Air), -10%. | 135 | B95 |
| Disadvantages | -115 | |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| No Manipulators | -50 | B145 |
| Reprogrammable Obeys whoever summons them | -10 | B150 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Vulnerability (Vacuum and Wind, Damage x3) | -30 | B161 |
| Features | 0 | |
| No Legs (Aerial) | 0 | B145 |
| Languages | 4 | |
| Language: Common Spoken (Accented), +2; Written (Accented), +2. | 4 | B24 |
| Language: Invisible Stalker Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Quirks | -1 | |
| Refuses to speak any langauge other than Invisible Stalker | -1 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Aerobatics | 11 | DX-1 | 2 | B174 |
| Brawling | 14 | DX+2 | 4 | B182 |
| Flight | 12 | HT+0 | 2 | B195 |
| Tracking | 12 | Per+0 | 2 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|